hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Mégis jönnek az EU-val szembeni amerikai védővámok?

  • MTI/lapszemle

Az amerikai kormányzat várhatóan kiveti a védővámot az európai acél- és alumíniumtermékekre – írta szerda délután internetes oldalán a The Wall Street Journal című lap.

Az amerikai újság információi szerint a kormányzat valószínűleg csütörtökön jelenti be a döntést, miután másnap lejár a határidő a már korábban bejelentett vámtarifa-emelés mentesítésére. Az Egyesült Államoknak azonban nem sikerült a védővámok alóli mentesítésért cserében engedményeket elérnie európai tárgyalópartnereinél, s az erről szóló tárgyalások meg is rekedtek.
Donald Trump amerikai elnök március 23-án nemzetbiztonsági aggodalmakra hivatkozva jelentette be, hogy 25 százalékos védővámmal sújtja az acél- és 10 százalékos vámtarifával az alumíniumtermékek behozatalát. Akkor azonban a Fehér Ház átmeneti időre mentesítést adott az Európai Uniónak, Kanadának, Mexikónak, Brazíliának és Argentínának, abban a reményben, hogy ezek a kereskedelmi partnerek a végleges mentesítésért cserében a gazdaság egyes területein engedményeket tesznek.

A The Wall Street Journal értesülései szerint az amerikai kormány egyelőre egyedül az Európai Unióra tervezi a védővámok bevezetését, hacsak az utolsó pillanatokban nem születik valamiféle gyors megállapodás. A lap informátorai szerint azonban ez aligha várható.

Wilbur Ross amerikai kereskedelmi miniszter szerdán Párizsban, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tanácskozásán jelezte: az Európai Unió országait illetően várhatóan bevezetik a védővámokat. Kiemelte ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok változatlanul tárgyalni akar egy olyan megállapodásról, amely megnyitná az európai piacokat az amerikai áruk előtt. „Attól még, hogy védővámok vannak érvényben, nyugodtan lehet tárgyalni” – fogalmazott a tárcavezető, s megjegyezte: „a jóisten tudja, hogy mennyi védővám van életben, amelyet az Európai Unió vetett ki” az Egyesült Államokra.

Mivel az amerikai kormányzat a védővámok bevezetését nemzetbiztonsági okokkal indokolja – és ebben az esetben az amerikai törvények és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) előírásai is lehetővé teszik a védővámokat – a The Wall Street Journal munkatársai megszólaltatták az Európai Unió washingtoni képviseletének vezetőjét. David O'Sullivan nagykövet leszögezte: „egyetlen elemzést sem láttunk, amely arra utalna, hogy ezek az exportcikkek nemzetbiztonsági problémát jelentenének. Ha az Egyesült Államok lehetséges kereskedelmi megállapodást szeretne kezdeményezni, akkor szerintünk nem az acél- és alumíniumtermékeinkre kivetett adóval kell kezdenie.”

A The Wall Street Journal idézi Emmanuel Macron francia államfőt, aki az OECD-tanácskozáson kifejtette, hogy az Európai Uniónak nem szabad gyöngeséggel felelnie a nyomásgyakorlásra. Az amerikai lap álláspontja szerint egyébként az EU várhatóan válaszlépéseket tesz a védővámok bevezetése után.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink