hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

EPR- és termékdíj külföldön regisztrált webáruházból történő árubeszerzés esetén

  • adozona.hu

Terheli-e környezetvédelmi termékdíj-, EPR-díj-bevallási, -megfizetési kötelezettség a Magyarországra terméket értékesítő, de külföldre regisztrált, külföldi adószámmal árut értékesítő partnertől beszerzett, nem termékdíjköteles termékek csomagolása után a vásárlót? Van-e minimális mennyiség, amely mentes a bevallási, befizetési kötelezettség alól? Olvasói kérdésre Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

A válaszadás során feltételezem, hogy az általános szabályok szerint adózó adóalanyként vásárolnak a külföldi webáruházból.

A kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer működésének részletes szabályairól szóló 80/2023. (III. 14.) kormányrendelet (EPR-rendelet) 16. §-ának megfogalmazása szerint a kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék gyártó általi első forgalomba hozatalával keletkezik. Azonban az EPR-rendelet 2. § (2) bekezdésének előírása alapján a gyártó meghatározásánál figyelemmel kell lenni az egyes termékárami rendeletek gyártófogalmára.

A kiterjesztett gyártói felelősségi díjfizetési kötelezettség a körforgásos termék forgalomba hozatalával keletkezik. A jogszabályi meghatározás szerint forgalomba hozatalnak minősül többek közt a körforgásos termék tulajdonjogának első belföldi ingyenes vagy visszterhes átruházása és a saját célú felhasználás.

Fenti jogszabályhelyek összefüggéséből adódóan gyártónak minősül a körforgásos termékek első belföldi értékesítője vagy saját célú felhasználója.

Az EPR-rendelet 1. melléklete határozza meg az EPR-kötelezettségekkel érintett termékek körét. A melléklet alapján ide tartoznak többek között a csomagolási kormányrendelet hatálya alá tartozó csomagolások is.

Tehát amikor önök külföldről, az eladó külföldi adószámáról belföldi áfa felszámítása nélkül szereznek be árut, akkor önöknek a külföldről beszerzett áruk csomagolása esetében EPR-kötelezettségük keletkezik.

Ha a csomagolást lebontják, akkor a jogszabály 17. § (3) bekezdését kell figyelembe venni: „Saját célú felhasználásnak minősül a külföldi előállítású csomagolás végleges elválasztása a terméktől – amennyiben az elválasztott csomagolás csomagolási hulladékká válik”.

Ennek értelmében a külföldről behozott árukról lebontott, csomagolási hulladékká váló csomagolás után saját célú felhasználás jogcímén keletkezik a kötelezettségük, amennyiben a csomagolás nem minősül a 17. §-ban meghatározott valamely kivételnek.

Abban az esetben pedig, amikor a külföldről beszerzett csomagolást nem bontják le – azaz változatlan csomagolásban értékesítik a termékeket –, akkor a termékek belföldre történő értékesítése esetén első belföldi forgalomba hozatal jogcímén lesznek kötelezettek.

Továbbá mivel az EPR hatálya alá nem ugyanazok a termékek tartoznak, mint a termékdíj hatálya alá, így a beszerzett árukat is meg kell vizsgálni, hogy vonatkozik-e rájuk EPR-kötelezettség.

Az EPR-rendeletben egyik kötelezett termékáram esetén sincs mennyiségi mentesség meghatározva, ami azt jelenti, hogy bármely csekély mennyiségű, az EPR-rendelet hatálya tartozó termék/csomagolás esetén beáll az EPR-díj fizetési kötelezettség.

Környezetvédelmi termékdíj szempontjából a külföldi csomagolás lebontása saját célú felhasználásként, a változatlan csomagolásban történő továbbértékesítés pedig első belföldi értékesítés jogcímén termékdíj-kötelezettséget keletkeztet.

A termékdíjszabályok alapján átalánydíjfizetést választhatnak azok a gazdálkodók, akik a környezetvédelmi termékdíjról szóló 2011. évi LXXXV. törvény (termékdíjtörvény) 2. § 6. pontjában a csomagolószerekre meghatározott éves súlykorlátot nem érik el (csekély mennyiségű kibocsátók).

Az általános szabályok szerinti termékdíjfizetést választó adóalanyok pedig a termékdíjból levonhatják az adott termék- vagy anyagáramra vonatkozó, a termékdíj megállapítási időszak első napján hatályos kiterjesztett gyártói felelősségi díj kollektív teljesítés esetére díjmoduláció nélkül miniszteri rendeletben megállapított összege (Ft/kg). Csomagolószer esetén az abból előállításra kerülő csomagolás után fizetendő kiterjesztett gyártói felelősségi díj kollektív teljesítés esetére díjmoduláció nélkül miniszteri rendeletben megállapított összegét kell figyelembe venni.

Mivel az EPR-díjtételek a legtöbb esetben magasabbak, mint az ugyanezen termékkategóriákhoz tartozó környezetvédelmi termékdíj díjtételei, így az ilyen esetekben 2023. július 1-jétől környezetvédelmi termékdíjat nem, csupán EPR-díjat kell fizetni. A többi KVTD-kötelezettséget (nyilvántartás, bevallás) továbbra is teljesíteni kell, azon termékáramok esetében azonban, ahol a díjtétel nulla forint lesz, termékdíjat fizetni nem kell.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink