hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vagyonátruházási illeték, ha a szerzés nem vásárlásból, öröklésből vagy ajándékozásból származik

  • dr. Pauker Zoltán okleveles adótanácsadó, Andersen Zrt.

Előfordul, hogy valaki elbirtoklással, természetben kapott osztalékkal vagy más nem gyakori módon jut vagyonhoz. Az ilyen esetekben is illetéket kell fizetni.

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Itv.) 18. §-a szerint két módon tud visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség keletkezni. Az egyik lehetőség a klasszikus visszterhes ügyletek köre (például adásvétel, csere), a másik lehetőség az olyan szerzésmódok fennállása, melyeknél a visszteher egyáltalán nem vagy nem feltétlenül értelmezhető, és ezen ügyletek egyébként nem esnek sem az öröklési, sem az ajándékozási illeték tárgyi hatálya alá.

Fontos, hogy az Itv. nem ad taxatív felsorolást az öröklési vagy ajándékozási illeték alá nem eső, más módon történő szerzésmódokról, így ezen esetköröket esetről esetre, ügyletről ügyletre kell vizsgálat alá vonni.

Szintén érdemes megjegyezni, hogy ezen szerzésmódok esetében az illetékfizetés általános szabályai nem változnak meg. Vagyis a megszerzett vagyon terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 4 százalék, ingatlan (illetve belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban fennálló vagyoni betét megszerzése esetén) ingatlanonként 1 milliárd forintig 4 százalék, a forgalmi érték ezt meghaladó része után 2 százalék, de ingatlanonként legfeljebb 200 millió forint.

A gyakorlat és a NAV értelmezés például a következő eseteket tekinti az öröklési vagy ajándékozási illeték alá nem eső, más módon történő szerzésmódnak, amely után felmerülhet visszterhes vagyonátruházási illetékfizetési kötelezettség.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben ismertetjük az elbirtoklásról, az osztalékról, a végelszámolásról és a tőkekivonásról mint vagyonszerzésről és illetékkötelezettségről szóló tudnivalókat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink