hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vagyonszerzési illeték: bejelentési kötelezettség és mentesség

  • adozona.hu

Bár a pénzátutalás minden bizonnyal az egyik legtöbbször használt banki művelet, mégis nem sokan tudják, hogy az összegek mozgatása pontosan milyen kötelezettségekkel jár. Átutaláskor azonban nem csak a bankokkal, hanem a Nemzeti Adó- és Vámhivatallal (NAV) is számolnunk kell.

A jelenleg hatályos jogszabályok szerint ugyanis csak akkor nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, ha a megajándékozott egyenes ági rokonától kapja a pénzt, írja a narancs-juice.hu. De nem kell illetéket fizetnünk  bankszámláról bankszámlára történő utalás esetén akkor sem, ha a pénz forrása nem valamelyik rokonunk. (A törvény szerint ez „takarékbetét ingyenes megszerzésének” számít, ami még idegentől jött pénz esetében is mentességet jelent.) Ráadásul a bankszámlán lévő összeg magánszemélyek közötti átutalása abban az esetben is mentes az ajándékozási illeték alól, ha az átutalás külföldi számláról történik.

Ha viszont nem egyenes ági rokonunk a címzett, vagy a forrás, akkor az illetékmentesség ellenére az átutalást be kell jelentenünk az adóhivatal felé. Minderre az összeg címzettjének 30 nap áll rendelkezésére. A bejelentés formája nincs meghatározva, erre ugyanis a NAV-nál nincs rendszeresített formanyomtatványt, ezért a bejelentés kötetlen formában teljesíthető. Amennyiben azonban a vagyonszerzésről készült okirat, akkor  annak eredeti és másolati példányát is be kell nyújtani az adóhatósághoz. A bejelentésnek emellett az ügylet lényeges elemeit kell tartalmaznia, úgy mint az ajándékozó és a megajándékozott személyét és azonosító adataikat, valamint az ajándékozás tárgyát.

Legyünk körültekintőek, ha nincs lehetőségünk nem egyenes ági rokonunknak bankszámláról utalni a megbeszélt összeget. Így ugyanis 150 ezer forint felett már illetékköteles a pénz „ajándékozása”, ami a teljes összeg legkevesebb 11 százalékát jelentheti, de a nagyobb „vagyonok” odaadása már akár 40 százalékos befizetési kötelezettséggel is járhat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink