adozona.hu
Tagi befizetésből rendezi a tartozást? Ilyen terhekre számítson
//test-adozona.hu/illetek/Tagi_befizetesbol_rendezi_a_tartozast_Ilyen_JCZRHG
Tagi befizetésből rendezi a tartozást? Ilyen terhekre számítson
Milyen adókövetkezményekkel jár, ha a végelszámolás alatt lévő társaság tartozását tagi befizetésből rendezik? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
Olvasónk a következőkkel ecsetelte a szituációt: „Egy kft. végelszámolás alatt van. Egy hitelezője van, aki magánszemély, de nem tulajdonos. Az eszközöket, anyagokat értékesítették. A befolyt összeg 3 millió forinttal kevesebb, mint a hitel összege. Lehetséges megoldás-e, ha a tulajdonosok befizetik a 3 millió forintot? Így nem maradna tartozása a társaságnak, befejezhető lenne a végelszámolás. Ha igen, akkor milyen adó-, illetve illetékvonzata van a tagok által befizetett összegnek?”
Ha a tagok fizetik be a hiányzó összeget, akkor az tagi kölcsönnek minősül – kezdte válaszát dr. Szeiler Nikolett. A társaságnak a tagokkal szemben lesz kötelezettsége.
A tagi kölcsönkövetelésüket a tagok elengedhetik. Az elengedett tagi kölcsön miatt a társaságnak bevétele keletkezik, ami társasági adó alapot képez.
A tagi kölcsön elengedése ajándékozási illetékfizetési kötelezettséggel jár. Az illeték törvény vonatkozó rendelkezése szerint:
„11. § (1) Az ajándékozási illeték tárgya:
c) vagyoni értékű jognak ingyenes alapítása, ilyen jognak vagy gyakorlásának ingyenes átengedése, továbbá az ilyen jogról ellenszolgáltatás nélkül történő lemondás.”
Az ajándékozási illeték mértéke 18 százalék.
A társaság az ilyen módon történő vagyonszerzését köteles bejelenteni a NAV-nak.
Ha a vagyonszerzési illeték tárgyát képező jogügylet ingatlan-nyilvántartási eljárást nem igényel, akkor azt a szerződő felek az illetékkötelezettség keletkezésétől számított 30 napon belül kötelesek az állami adóhatósághoz bejelenteni.
Amennyiben a vagyonszerzésről okiratot állítottak ki, úgy azt is csatolni kell a bejelentéshez.
A tagi kölcsönt nyújtó magánszemélyek esetében még arra is figyelemmel kell lenni, hogy a kölcsön adott összeg később is igazolható forrásból származzon. Ha például kézpénzben, kölcsönből fizeti be a tag az összeget, akkor a kölcsönről legyen szerződés is.
Hozzászólások (0)