adozona.hu
Illeték kalkulátor 2013 - használati útmutató
//test-adozona.hu/illetek/Illetek_kalkulator_2013__hasznalati_utmutat_32O7EN
Illeték kalkulátor 2013 - használati útmutató
Öröklés és ajándékozás esetében az illeték általános mértéke 18 százalék, a lakástulajdon illetve lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes megszerzése esetében 9 százalék. Megszűnt a lakástulajdon szerzéséhez kapcsolódó 2 százalékos mértékű kedvezményes illetékmérték, egységesen 4 százalék lett az illeték mértéke,
Az illeték kalkulátor az ingatlanokkal kapcsolatos vagyonszerzési illeték meghatározására szolgál. A kalkulátor csak néhány általános szabályt kezel, ezért tájékoztatási jelleggel szabad az eredményeit elfogadni.
Az illetékek rendszere bonyolult és a szabályozása részletes, ezért minden konkrét esetben az illetéktörvényből kell tájékozódni.
A kalkulátor a vagyon típusa szerint a lakás, telek, termőföld és egyéb ingatlan vagyonszerzésére vonatkozó főbb illetékszabályokat kezeli, a vétel, az ajándékozás és az öröklés esetében. Tartalmazza az örökösödési illetek új szabályait, a lakásokra vonatkozó mentességeket és kedvezményeket, építkezésnél a telek illetékmentességét, valamint az ingatlanforgalmazásra vonatkozóan a termőföldre és az egyéb ingatlanokra vonatkozó szabályokat. A számítás eredménye a felhasználók tájékoztatását szolgálja.
Az illetékekről szóló törvény 2010. augusztus 28-tól nagyon kedvezően változott meg, mert az egyenes ági rokonok közötti öröklés és ajándékozás illetékmentessé vált. További egyszerűsítések léptek életbe 2013. január 1-vel.
Legfőbb változások:
• öröklés és ajándékozás esetében az illeték általános mértéke 18 százalék, a lakástulajdon illetve lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes megszerzése esetében 9 százalék,
• megszűnt a lakástulajdon szerzéséhez kapcsolódó 2 százalékos mértékű kedvezményes illetékmérték, egységesen 4 százalék lett az illeték mértéke,
• az örökhagyó túlélő házastársa az öröklés tekintetében egyenes ági rokonnal esik egy tekintet alá, így az öröklése illetékmentes,
• első lakástulajdon vásárlása esetén a 35. életévet be nem töltött fiatal akkor jogosult 50 százalékos illetékkedvezményre, ha a lakás forgalmi értéke nem haladja meg a 15 millió forintot.
• a családi gazdálkodók is illetékmentességet élveznek a termőföld vásárlás után,
• nem terheli illetékfizetés a sportcélú ingatlan megszerzését és a kedvezményes átalakulást.
• megszűnt az un. negatív illeték alap, illetékmentes, ha egy nagyobb értékű lakás eladása után egy kisebb értékű lakás kerül megvásárlásra.
Főbb illetékszabályok:
Az ingatlan, az ingó, valamint a vagyoni értékű jog megszerzése után visszterhes vagyonátruházási illetéket kell fizetni. Illetékfizetés kötelezettség akkor merül fel, ha a szerzés ellenérték fejében, illetve öröklési vagy ajándékozási illeték alá nem eső, más módon - például öröklési szerződéssel vagy elbirtoklással - történt.
A visszterhes vagyonátruházási illeték általános mértéke 4 %, öröklés és ajándékozás esetében az illeték általános mértéke 18 %, a lakástulajdon illetve lakástulajdonhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes megszerzése esetében 9 %.
A lakástulajdon vásárlása esetén, ha a magánszemély vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző vagy azt követő egy éven belül eladja, az illeték alapja a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének a különbözete. Csak akkor kell illetéket fizetni, ha a vásárolt lakás értéke a magasabb. A lakások egymás közötti cseréje esetén az illeték alapja az elcserélt legnagyobb és a legkisebb forgalmi értékű ingatlanok - terhekkel nem csökkentett – pozitív értékkülönbözete.
A vagyonátruházási illeték alóli mentességek eseteit az illetéktörvény sorolja fel tételesen. A mentességek köre döntően lakáspolitikai és szociális célokat szolgál.
Főbb mentességek és kedvezmények:
Mentes az öröklési illeték alól – többek között - az örökhagyó mostoha- és nevelt gyermeke, mostoha- és nevelőszülője által megszerzett örökrész tiszta értékéből 20.00.000 forint, . az örökhagyó egyenes ági rokona (ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is), valamint túlélő házastársa által megszerzett örökrész.
Újonnan épített lakás megvásárlásának illetékmentessége.
A vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett - ideértve az ingatlan-nyilvántartásban nem lakóház vagy lakás megnevezéssel nyilvántartott és ténylegesen sem lakás céljára használt épület átalakításával, továbbá a lakóépület bővítésével (pl. tetőtér-beépítéssel) létesített - 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának, ilyen lakás tulajdoni hányadának megvásárlása mentes illetékfizetési kötelezettség alól. A legfeljebb 30 millió forint értékű lakások esetében a 15 millió forintra eső illetéket nem kell megfizetni. A 30 millió forintnál magasabb értékű lakások esetében az általános szabályok szerint kell eljárni, ilyen esetben mentesség vagy kedvezmény nem vehető igénybe.
Az első lakás illetékkedvezménye
Első lakástulajdon (tulajdoni hányad) megszerzésekor az egyébként fizetendő illeték 50%-áig kedvezményre jogosult a lakás megszerzője, ha a lakás megszerzője az illetékkötelezettség keletkezésekor a 35. életévét még nem töltötte be és az egész lakástulajdon forgalmi értéke a 15 millió forintot nem haladja meg. Első lakástulajdont szerzőnek az minősül, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, lakástulajdonban 50 százalékot elérő tulajdoni hányada, lakástulajdonhoz kapcsolódó, az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű joga.
Építési telek
Mentes a vagyonszerzési illeték alól a lakóház építésére alkalmas telektulajdonnak (tulajdoni hányadnak), valamint az ilyen ingatlanra vonatkozó vagyoni értékű jognak megszerzése, ha a vagyonszerző az ingatlanon a megszerzéstől számított 4 éven belül lakóházat épít, és a felépített lakóházban a lakás(ok) hasznos alapterülete eléri a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség legalább 10%-át.
Lakóház építési szándékáról a vagyonszerző legkésőbb az illetékfizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkozhat az állami adóhatóságnál.
Az illetékhivatal megállapítja a telek után járó illetéket, de annak megfizetését a 4 éves határidő leteltéig felfüggeszti. Ha a vagyonszerző a határidő lejártakor nem rendelkezik használatbavételi engedéllyel, akkor az illetéket az eredeti esedékességtől (a fizetési meghagyás jogerőre emelkedését követő naptól) számítandó késedelmi pótlékkal megnövelt összegben kell megfizetnie.
Termőföldvásárlás, megszerzés illetékmentessége
Termőföld tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése illetékmentes, ha a szerző családi gazdálkodó..
Az illetéktörvény egyrészt mentességet biztosít a termőföldnek a mezőgazdasági termelők, vagyis egyéni vállalkozó, családi gazdálkodó, őstermelő gazdaságátadási támogatása feltételeként történő ajándékozása útján megvalósuló szerzésére.
Ingatlanforgalmazási célból történő vagyonszerzések illetéke
Ha a főtevékenysége szerint ingatlanforgalmazásra jogosult vállalkozó az általa vásárolt ingatlant továbbértékesítési célból vásárolta meg, s erről az illetékhivatal felé nyilatkozott az ingatlan terhekkel nem csökkentett forgalmi értéke után 2 százalék illetéket fizet. Ha a vállalkozó két éven belül nem adja el, vagy nem adja – tulajdonjog átszállást eredményező - lízingbe az ingatlant, az illetékhivatal a vagyonszerzésre az egyébként fizetendő és a megállapított illeték különbözete kétszeresének megfizetését pótlólag előírja.
Hozzászólások (0)