adozona.hu
Céget alapítana? Így spórolhat az illetéken
//test-adozona.hu/illetek/Ceget_alapitana_Igy_sporolhat_az_illeteken_VPM4T7
Céget alapítana? Így spórolhat az illetéken
A cégalapítást tervezőknek nemcsak a közjegyzőnek, ügyvédnek, jogi képviselőnek fizetendő összeggel, valamint a minimum tőkekövetelménnyel kell tisztában lenniük, hanem számolniuk kell azzal is, hogy a cégbejegyzési eljárás illetékköteles, illetve a bejegyzés közzétételéért – adott esetben – költségtérítést kell fizetni. Jelen írásban az utóbb említett fizetési kötelezettségeket, illetve a spórolási lehetőségeket mutatjuk be.
Cégnek az a jogalany minősül, amely a cégnyilvántartásba történő bejegyzéssel, üzletszerű gazdasági tevékenység folytatása céljából jön létre. A cég akkor szerepelhet a cégnyilvántartásban, ha a bejegyzést jogszabály kötelezővé vagy lehetővé teszi.
A társasági szerződést – melyet valamennyi tagnak/alapítónak alá kell írnia – közjegyző által készített közokiratba vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni, majd a szerződés megkötésétől számított legfeljebb harminc napon belül az alapítást – bejegyzés és közzététel végett – be kell jelenteni a cégbíróságnak. A cégbejegyzésre irányuló kérelmet a cég szervezeti képviselője jogi képviselő útján köteles előterjeszteni. A törvényszék, mint cégbíróság feladata a cégbejegyzési eljárás lefolytatása , melyre az illetéktörvény (Itv.) illetékfizetési kötelezettséget állapít meg.
A cégbejegyzésre irányuló eljárások illetéke a különböző társasági formák, illetve a jogi személyiség megléte függvényében iy változik. Sokat lehet spórolni azon, ha a társaság - az nyrt. kivételével - él az egyszerűsített cégeljárás lehetőségével.
OLVASSA EL cikkünket, amelyből megtudhatja, mely cégformák esetén milyen illeték-kötelezettséggel kell számolnia a különféle cégeljárási lehetőségek esetén.
Hozzászólások (0)