hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ajándék pénz az anyavállalattól: van-e illeték, be kell-e jelenteni?

  • adozona.hu
1

Kell-e ajándékozási illetéket fizetni a külföldi anyavállalattól kapott pénzeszköz után és be kell-e jelenteni a NAV-nak? – kérdezte az Adózóna olvasója. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Egy magyar székhelyű kft. végleges pénzeszközt kapott ajándékba a külföldi székhelyű anyavállalatától 2015-ben és 2016-ban. Ebben az esetben kell-e ajándékozási illetéket fizetni az ajándékba kapott összeg után vagy illetékmentes az összeg az illetéktörvény 17. § (1) bekezdés n) pontja alapján? Van-e esetleg a társaságnak bejelentési kötelezettsége az adóhatóság felé? Illetve, ha van bejelentési kötelezetttség, azt utólag lehet-e pótolni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A pénzeszközátadás a juttatásban részesülő társaság oldalán egyéb bevétel. (A juttató társaság esetén – ha az nem a kérdésben szereplő külföldi anyavállalat, hanem egy másik magyar társaság lenne, egyéb ráfordításnak minősülne, amelyre tekintettel csak akkor kellene adóalapnövelést alkalmaznia, ha nem rendelkezik a juttatásban részesülő társaság nyilatkozatával, amely szerint a juttatás adóévében az eredménye a juttatás következtében elszámolt bevétel nélkül számítva nem lesz negatív, amelyet a beszámoló elkészítését követően nyilatkozat útján ismételten igazol, avagy ha a juttatásban részesülő társaság külföldi személynek vagy az üzletvezetés helye alapján külföldi illetőségűnek minősülne. Ezt csak a teljesség kedvéért jegyezzük meg, a kérdéses esetre nem releváns.)

A kapó félnél a juttatást illeték nem terheli, ugyanis azt az illetéktörvény kifejezetten mentesíti, azonban az ajándékozás tényét az adóhatóság felé be kell jelenteni.

Az illetéktörvény 91. § (2) bekezdése értelmében a vagyonszerzési illeték tárgyát képező, de ingatlannyilvántartási eljárást nem igénylő jogügyletet a szerződő felek közvetlenül az állami adóhatóságnak kötelesek bejelenteni.

A bejelentést az illetékkötelezettség keletkezését követő 30 napon belül, a vagyonszerzést rögzítő irat eredeti és másolati példányának benyújtásával kell teljesíteni. Az ilyen másolatot az állami adóhatóság illetékmentesen hitelesíti. 

Ha az illeték fizetésére kötelezett a kérelmet a külön jogszabályban meghatározott 30 napon túl nyújtja be, illetve bejelentési kötelezettségét elmulasztja vagy hiányosan teljesíti, az illetéktörvény 82. §-ában említett mulasztási bírság megfizetésére kötelezik.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

2018.01.01-től, a folyamatban lévő ügyek esetén is, az Art. 221.§ szerint, az adóhatóságnak a mulasztás feltárásakor előbb felhívást kell közölnie, ha a bejelentés az elévülési idő ellenére még megtehető.

A felhívásban megadott határidőig, illetve a felhívásra, vagy önkéntesen történt teljesítés esetén mulasztási bírság kiszabásának nincs helye!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink