hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Adótörvények: szigorodik a lízingcégek illetékkedvezménye

  • MTI

A parlamentnek benyújtott, egyes adótörvényeket módosító javaslat szerint változik a lízingcégek illetékkedvezménye, a gépjármű-átruházás illetéke és egyes eljárási illetékek is - hívja fel a figyelmet a Deloitte hírlevele.

A törvényjavaslat értelmében az ingatlanforgalmazó társaságok mellett a pénzügyi lízinget folytató vállalkozók esetében is csak akkor lenne alkalmazható az ingatlanszerzésre vonatkozó kedvezményes, 2 százalékos illetékmérték, ha az adózó nettó árbevételének legalább 50 százaléka a kedvezményre jogosító tevékenységből (ingatlanok pénzügyi lízingjéből) származik - ismerteti a hírlevélben Veszprémi István, a Deloitte adópartnere.
   
A gépjárművek, pótkocsik megszerzése is csak akkor lenne illetékmentes, ha a vagyonszerző vállalkozó nettó árbevételének legalább 50 százaléka a gépjárművek és pótkocsik értékesítéséből vagy pénzügyi lízingbe adásából származik.
   
Gépjármű visszterhes átruházása esetén az illeték mértékét a jövőben nem a hajtómotor hengerűrtartalmának, hanem teljesítményének, illetve a jármű korának függvényében állapítanák meg, sávos módon (az illeték mértéke 300 és 1.200 Ft/kW között változna).
   
Módosulnak az eljárási illetékek is. Azokban az esetekben, amikor a felügyeleti intézkedés iránti kérelem tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, és az eljárást az adópolitikáért felelős miniszter folytatja le, az illeték a jelenlegi 5 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedne.
   
A jövőben a fizetési könnyítésre irányuló eljárások mellett az adómérséklésre irányuló eljárás is illetékkötelezettséget vonna maga után.
   
A bírósági eljárás illetékterhei is több ponton változnának. Az elsőfokú peres eljárások illetékkötelezettségének felső határa a jelenlegi 900 ezer forintról 1,5 millió forintra emelkedne. A fellebbezés során fizetendő illeték mértéke 8 százalékra nőne, maximuma pedig ezzel párhuzamosan a jelenlegi 900 ezer forint helyett 2,5 millió forint lenne.
   
A módosításokat - ha a parlament elfogadja - a törvény hatálylépését követően indult eljárások esetében alkalmaznák.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink