hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Az iparűzésiadó-alap egyszerűsített megállapítása nem is olyan egyszerű I. rész – példákkal

  • Szipszer Tamás adótanácsadó, mérlegképes könyvelő

Közeledik az iparűzésiadó-bevallás határideje, melynek során az adózók fő szabály szerint a nettó árbevételük alapulvételével kötelesek az iparűzési adó alapját és az adót kiszámítani. Kétrészes cikkünkben néhány, a gyakorlatban felmerülő problémára kívánjuk felhívni a figyelmet, melyek rávilágítanak arra, hogy sok esetben nem is olyan egyszerű az adóalap megállapítása még az egyszerűsített módszer alkalmazása mellett sem.

2023. január 1-jétől bevezettek egy új egyszerűsített adóalap-megállapítási módszert, mely számos vállalkozásnak nyújthat jelentős adóelőnyt. Az új módszert azon kisvállalkozások alkalmazhatják egy adott adóévben, melyek nettó árbevétele nem haladja meg a 25 millió forintot azzal, hogy a kizárólag kiskereskedelemi tevékenységet folytató átalányadózó egyéni vállalkozók estén a bevételi határ 120 millió forint.

Helyi adókról további írásokat az Adózóna oldalán itt olvashat. Az iparűzésiadó-alap egyszerűsített megállapítása nem is olyan egyszerű II. rész – példákkal

Az adóalap-megállapítás módszere bevételi sávokhoz igazodik melyek az alábbiak:

  • az adóalap önkormányzatonként 2,5 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan – a 12 millió forintot nem haladja meg;
  • az adóalap önkormányzatonként 6 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan – a 12 millió forintot meghaladja, de a 18 millió forintot nem haladja meg;
  • az adóalap önkormányzatonként 8,5 millió forint, ha a kisvállalkozó bevétele az adóévben – 12 hónapnál rövidebb adóév esetén napi arányosítással 12 hónapra számítva időarányosan – a 18 millió forintot meghaladja, de az 25 millió forintot – a kizárólag kiskereskedelmi tevékenységet folytató átalányadózó kisvállalkozó esetén a 120 millió forintot – nem haladja meg.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, a gyakorlatban milyen problémákba ütközhet az adózó az adóalap megállapítása során! Mindezt gyakorlati példákon keresztül mutatjuk be.
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink