adozona.hu
Szálláshely-szolgáltatás: katás bevétel, áfaalap, ifa számlázása
//test-adozona.hu/helyi_ado/Szallashelyszolgaltatas_FBVPL6
Szálláshely-szolgáltatás: katás bevétel, áfaalap, ifa számlázása
Mi számít a katás egyéni vállalkozó bevételének szálláshely-szolgáltatásnál, kell-e számlázni az ifát? – kérdezte az Adózóna olvasója. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Katás egyéni vállalkozóként szálláshely-szolgáltatással szeretnék foglalkozni, bookingon és airbnb-n történő foglalások elszámolására tekintettel. A két szolgáltató euróban fogadja a foglalások ellenértékét. Felém minden hónapot követő hónap 15-éig történik majd meg a szállásdíj utalása, csökkentve a booking- és airbnb-szolgáltatás díjával (12 százalék). Katás vállalkozóként mi a bevételem, illetve a vendég távozásakor hogyan és milyen árfolyamon számlázom a szálláshely-szolgáltatás díját? Ebben az esetben külön számlán kell számlázni a szálláshely díját és az ifát? Az ifát készpénzben, távozásakor fizeti a vendég? A szálláshely értékét a szolgáltató booking és airbnb minden hónap hónapot követő 15-éig utalja át. Mi lesz a turisztikai adó alapja?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A kérdésben szereplő esetben az airbnb tulajdonképpen szolgáltatást nyújt a szálláshelyadónak, amely szolgáltatásról számlát is kell adnia. Ezen szolgáltatásnyújtás összege valójában nem csökkenti a szállásdíjat, annak ellenére sem, hogy technikailag az levonásra kerül a szállásdíjból. Ez valójában csak a felek közötti elszámolást érinti, a szállásdíj teljes összege bevételnek és áfaalapnak számít a szállásadónál.
Kata szempontjából a bevétel megszerzésének napja az a nap, amikor annak összegét jóváírják a számláján. Ha külföldi pénznemben történik az ellenérték megtérítése, akkor a jóváírás napján érvényes MNB-árfolyamon kell átszámítani azt forintra a katabevétel szempontjából. Jelen esetben a hónapot követő hónap 15. napján érvényes MNB-árfolyam az irányadó. Ha forintszámlára utalnak, akkor a bank fogja átváltani azt forintra és ezen forintértéket kell figyelembe vennie.
Ha forintban állítják ki a számlát, akkor gyakorlatilag megegyezés kérdése, hogy milyen árfolyamot alkalmaznak. Ilyen árfolyam lehet például a szállás-igénybevétel utolsó napján érvényes MNB- vagy banki vételi árfolyam.
Viszont, ha idegen devizában állítja ki a számláját, akkor az áfa szempontjából a teljesítés napján (távozás napja) érvényes banki eladási árfolyamon, vagy előzetes, NAV-nak történő bejelentés alapján MNB-árfolyamon kell ennek forint értékét megállapítani és ezt az összeget figyelembe venni az alanyi áfamentesség összeghatáránál.
Az idegenforgalmi adó összegét nem köteles feltüntetni a számlán, mivel az nem tekinthető nyújtott szolgáltatásnak. Ugyanakkor nem tilos feltüntetni a számlán annak értékét.
Az önkormányzat szabadon dönthet arról, hogy milyen mértékű idegenforgalmi adót vezet be és hogyan állapítja meg annak mértékét. A megállapítás történhet személyenként és vendégéjszakánként tételes összegben vagy a beszedett szállásdíj 4 százaléka alapján. Az adott önkormányzat rendeletét kell ehhez ismerni.
Hozzászólások (1)
A kérdést feltevő, utolsó mondatában a "Turisztikai adó" -ra is rákérdez. Szerintem itt a Turizmusfejlesztési hozzájárulásra gondol, amit 2020. január 1-től, ( mivel 5%-os áfa kulcs alá került besorolásra a szálláshelyszolgáltatás) e tevékenységből származó bevételük után az Alanyi mentes adózóknak is fizetniük kell. Bevallani évente egyszer tárgyévet követő február 25-ig a 20TFEJLH jelű Ányk-ás nyomtatványon kell az 5%-os áfa kulcs alá tartozó árbevételük 4%-ának megfelelő összegben.