adozona.hu
Kkv-k 1 százalékos ipája: az összeszámítási szabály
//test-adozona.hu/helyi_ado/Kkvk_1_szazalekos_ipaja_az_osszeszamitasi_s_B8EAT5
Kkv-k 1 százalékos ipája: az összeszámítási szabály
2022. február 25. napját követően talán már kevésbé tűnik érdekesnek a kkv-k 1 százalékos iparűzési adójával kapcsolatos szabályozás. A 2021-es iparűzésiadó-bevallások benyújtása előtt azonban érdemes lehet még egyszer átgondolni a jogosultságot, különös tekintettel a kkv-törvény összeszámítási szabályának alkalmazására.
Kedvezményes iparűzésiadó-mértékre való jogosultság
Az 1 százalékos ipamérték alkalmazásának lehetőségét és szabályait a koronavírus-világjárvány nemzetgazdaságot érintő hatásának enyhítése érdekében szükséges egyes intézkedésekről szóló 639/2020. kormányrendelet (a továbbiakban: kormányrendelet), illetve a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (Htv.) 2022. január 1-jétől hatályos 51/L– 51/O §-ai tartalmazzák.
A kormányrendelet 1. §-a, illetve a Htv. 51/L § (1) bekezdése alapján „a 2021. évben végződő adóévben azon, a Htv. szerinti vállalkozó esetén, amely azzal felel meg a kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (kkv-törvény) szerinti mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételeinek, hogy esetében a kkv-törvény 3. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott nettó árbevétel vagy mérlegfőösszeg értékhatár legfeljebb 4 milliárd forint (a továbbiakban: mikro-, kis- és középvállalkozás), a helyi iparűzési adó mértéke 1 százalék, ha a 2021. évben végződő adóévben alkalmazandó önkormányzati rendeletben megállapított adómérték több, mint 1 százalék.”
A Htv. 51/L § (2) bekezdése szerint pedig "az (1) bekezdés szerinti rendelkezés – ha az ott meghatározott feltételek a vállalkozó esetén a 2022-ben végződő adóévben fennállnak – alkalmazható a 2022. évben végződő adóévben is.”
Olvassa el az Adózóna egyéb írásait is a témában! |
A fentiek alapján egy vállalkozás akkor jogosult az 1 százalékos helyi iparűzési adó alkalmazására, ha azzal felel meg 2021-ben, illetve 2022-ben a kkv-törvény szerinti mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételeinek, hogy nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege nem éri el a 4 milliárd forintot.
Vagyis a szabályozás csak az árbevételre és mérlegfőösszegre vonatkozó előírás [kkv-törvény 3. § (1) bekezdés b) pont] tekintetében határoz meg a kkv-törvénytől eltérő speciális szabályt, a 4 milliárdos határértékre vonatkozó előírás kivételével a kkv-törvény mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítésre vonatkozó előírásait változatlanul kell alkalmazni a vállalkozások 1 százalékos iparűzésiadó-mértékre való jogosultságának vizsgálatakor. Ebből pedig következik, hogy mind a létszámra vonatkozó feltételt (legfeljebb 250 fő), mind a mérlegfőösszegre vagy árbevételre vonatkozó feltételt (legfeljebb 4 milliárd forint) a kkv-törvény összeszámításai szabályainak megfelelően a partner és kapcsolódó vállalkozásokkal együtt kell vizsgálni.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, melyek a mikro-, kis- és középvállalkozássá minősítés feltételei, valamint, hogy mi minősül partnervállalkozásnak, illetve kapcsolódó vállalkozásnak!
Hozzászólások (0)