hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Iparűzési adó: még lefaraghat az előlegből

  • Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló

Nemsokára, azaz szeptember 15-én újra itt van az iparűzési-adóelőleg fizetésének határideje – a naptári éves adózóknak. Körüljártuk, hogy ez kire vonatkozik, mi az alapja, összege, illetve lehet-e még erre vonatkozóan mérséklést kérni.

Az állandó helyi iparűzési adó esetében elválik egymástól az adóév és előlegfizetési időszak. Mindkettő 12 hónap, de amíg egy normál naptári év szerint működő vállalkozásnál az adóév januártól decemberig tart, addig az előlegfizetési időszak júliustól következő év júniusig.

Ha a vállalkozó már az adóévet megelőző évben is adóalany volt, annak általában előleget kell fizetnie az előlegfizetési időszakban. Az előlegfizetési időszak egy évet fog át, kezdő napja általában a bevallás benyújtásának esedékességét követő második naptári hónap első napja. Ha a naptári évvel azonos a vállalkozó üzleti éve, akkor a bevallás benyújtása május 31-én esedékes, az előlegfizetés első napja pedig július 1-je, utolsó napja a következő év június 30-a. Ebben az időszakban két előlegfizetési időpont van, alaphelyzetben szeptember 15. és március 15. A 2015-es évről tehát 2016. május 31-éig adtuk be a bevallást, melyben be kellett vallani a 2016. július 1-jétől 2017. június 30-áig terjedő időszakra az előlegeket. Az előlegek bevallását (ahogy magát az adót is) az érintett önkormányzatonként külön-külön kellett megtenni.

Az adóköteles tevékenységét az önkormányzat illetékességi területén az adóév közben kezdő, valamint az átalakulással, egyesüléssel, szétválással létrejött vállalkozó esetén, továbbá ha az önkormányzat az adót első alkalommal vagy év közben vezeti be, az előlegfizetési időszak az adókötelezettség, átalakulás, egyesülés, szétválás, adóbevezetés kezdő napjától az azt követő adóév első félévének utolsó napjáig terjedő időtartam.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből megtudja, mikor nem kell előleget fizetni, milyen esetekben tér el az esedékesség az általános szabályoktól, mikor mérsékelhető az előleg összege!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink