adozona.hu
Hipa csökkentése – anyagköltség vagy igénybe vett szolgáltatás?
//test-adozona.hu/helyi_ado/Hipacsokkentes_anyagkoltseg_vagy_kozvetitet_Q6VB3P
Hipa csökkentése – anyagköltség vagy igénybe vett szolgáltatás?
Az Adózóna olvasója annak eldöntésében kért segítséget, hogy a hipaalap megállapítása során elszámolható-e anyagköltségként az általa megrendelt alvállalkozói szolgáltatás. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt a kérdésre.
A kérdés konkrétan így szólt: "Az alábbi speciális esetre kérem állásfoglalásukat. Adott egy fogtechnikai cég, amely a fogorvosi rendelővel (megrendelő) szerződéses viszonyban áll. A megrendelt "munkák/termékek" elkészítéséhez a cég igénybe vesz alvállalkozói segítséget, akikkel szintén szerződést kötött. Az alvállakozó által elkészített termék további átdolgozást – melyet cégünk végez – követően kerül a megrendelőhöz (fogorvosi rendelőbe). (Egy példa más szakmából, de a lényeg ugyanez: a cukrászdában megrendelem a tortát, melynek piskóta alapját a cukrászda egy másik cukrászdával készítteti el, majd az alapot felhasználva nekem egy díszített marcipános tortát ad el.) Az alvállalkozó "fogtechnikai szolgáltatás" megnevezéssel állítja ki a számlát a cégnek, de ez minden hónapban konkrét darabszámú és típusú terméket jelent, melyről elszámolási igazolás is készül. A fogtechnikai cég nem szerepelteti a kimenő számláin a "közvetített szolgáltatást tartalmaz" szövegezést, hisz nem szolgáltatást ad tovább. Azokat a számlákat, melyeken csak a fogtechnikai szolgáltatás megnevezés szerepel, lehet-e hipacsökkentő tételként elszámolni mint anyagköltség? Ha a Kúria Kfv. I. 35.644/2014/6. számú döntése alapján a fogorvosi rendelő elszámolhatja a fogtechnikai szolgáltatást anyagköltségként, akkor a fogtechnikai cég is elszámolhatja az alvállalkozói fogtechnikai szolgáltatást anyagköltségként?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A válaszomat azzal kezdeném, hogy bizonyos esetekben nehéz elhatárolni, hogy egy adott tételt milyen csökkentő tételbe sorolunk be, és a Kúria sokszor ellentmondásos határozatokat hoz a kérdésben. Legutóbb például a könyvkiadók nyomdaköltsége tekintetében döntött úgy, hogy az nem lehet anyagköltség, mivel a nyomda kizárólag a kiadónak tudja értékesíteni az elkészített könyveket.
Ez alapján azt tudom mondani, hogy amennyiben egyedi igényeknek megfelelően, vagyis a fogtechnikai cég által meghatározott paraméterek alapján végzik a munkájukat az alvállalkozók, és tartalmilag a Ptk. szerinti vállalkozói szerződés szerint végzik a munkát, akkor az általuk készített termék nem anyagköltség a kérdéses fogtechnikus vállalkozónál, hanem igénybe vett szolgáltatás.
Ez esetben akkor tudja alvállalkozói teljesítésként elszámolni az "alvállalkozók" által végzett fogtechnikusi munkákat, ha mind velük, mind a megrendelő fogászattal írásban kötött vállalkozási szerződéses kapcsolatban áll.
Vállalkozási szerződésről akkor beszélünk, ha abban valamilyen eredmény, vagyis "mű" előállítását tűzik ki célul a felek. Vállalkozási szerződésnél tehát valamilyen "mű"-nek kell előállnia, melyben a megrendelő igényei, szempontjai az irányadóak. Azaz nagyon fontos annak megléte, hogy a munka során a vállalkozó mindig a megrendelője igényeit, elképzeléseit tűzi ki célul. Ha a megrendelő igényei, egyedi szempontjai jutnak érvényre a munkavégzés során, s mind a megrendelők felé, mind az alvállalkozók felé írásban kötött vállalkozási szerződést fel tud mutatni a vállalkozó, továbbá a fogtechnikus a saját teljesítményébe beépíti az alvállalkozói teljesítését, akkor megvalósulhat az alvállalkozói teljesítés figyelembe vétele az adóalapnál. Azért fogalmazok feltételes módban, mert csak az eset összes körülményeinek ismeretében lehet véleményt alkotni erről a kérdésről.
Az anyagköltségként való figyelembe vétel csak akkor lehetséges, ha a fogtechnikai cég igényeitől függetlenül is elkészítik az "alvállalkozók" a termékeket. Ebben az esetben tehát a fogtechnikai cég nem jelenik meg előre meghatározott paraméterekkel, hanem csupán adásvételi szerződéssel megvásárolja azokat a termékeket, amelyekre szüksége van a tevékenységéhez. Tehát, ha a termékek egyedi jellemzőkkel nem rendelkeznek, akkor inkább anyagköltségként kezelendőek, amennyiben azok elveszítik eredeti jellegüket és beépülnek a fogtechnikus vállalkozó teljesítményébe.
Hozzászólások (1)
Miután kell az önkormányzatoknak a pénz, ezért főleg a nagyobb városok páros lábbal szállnak bele az alvállalkozói költséget elszámoló vállalkozásokba. Sajnos ez a tapasztalat.