adozona.hu
Alvállalkozás, közvetített szolgáltatás az ipa alapjában
//test-adozona.hu/helyi_ado/Alvallalkozas_vagy_kozvetitett_szolgaltatas_4LK10B
Alvállalkozás, közvetített szolgáltatás az ipa alapjában
Mi az alvállalkozó teljesítés, és mi a közvetített szolgáltatás a helyi adókról szóló törvény megközelítésében? A definíciók mellett bemutatjuk, milyen nyilvántartásokat érdemes készíteniük saját kényelmük érdekében is a vállalkozásoknak.
Ahogy korábbi cikkünkben is említettük, a közvetített szolgáltatások, igénybevett szolgáltatások és alvállalkozói teljesítmények szabályos kezelése a számviteli törvényben és a polgári törvénykönyvben megfogalmazottak mellett nagymértékben összefügg más jogszabályokkal is. Fontos megvizsgálni, hogy amit a vállalkozó az éves beszámolójában eladott áruk beszerzési értékének, közvetített szolgáltatásnak, vagy alvállalkozói teljesítménynek minősített, azok a helyi adókról szóló törvény szerinti definíciók alapján is annak minősülnek-e, és így azokkal csökkenthető-e az iparűzési adóalap, azaz csökkenthetjük-e az iparűzési adó mértékét.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény megfogalmazásában a definíciók a VII. fejezet 52. §-ában találhatóak:
„40. közvetített szolgáltatások értéke: az adóalany által saját nevében vásárolt és a harmadik személlyel (a megrendelővel) írásban kötött szerződés alapján, a szerződésben rögzített módon részben vagy egészben, de változatlan formában továbbértékesített (továbbszámlázott) szolgáltatás értéke. Közvetített szolgáltatásnál az adóalany vevője és nyújtója is a szolgáltatásnak, az adóalany a vásárolt szolgáltatást részben vagy egészben közvetíti úgy, hogy a megrendelővel kötött szerződésből a közvetítés lehetősége, a számlából a közvetítés ténye, vagyis az, hogy az adóalany nemcsak a saját, hanem az általa vásárolt szolgáltatást is értékesíti változatlan formában, de nem feltétlenül változatlan áron, egyértelműen megállapítható. Az e pont szerinti értékkel az adóalany akkor csökkentheti a nettó árbevételét, ha azzal a 22. pont a) alpontja szerint jogdíjként, a 36. pont szerint eladott áruk beszerzési értékeként, a 37. pont szerint anyagköltségként vagy a 32. pont szerint alvállalkozói teljesítések értékeként nettó árbevételét nem csökkentette;”
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mit mond az alvállalkozó teljesítésről a törvény, továbbá milyen nyilvántartásokat érdemes készíteni!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)