adozona.hu
Évtizedekig őrzi az állam az egészségügyi adatainkat
//test-adozona.hu/gdpr_adatvedelem/Evtizedekig_orzi_az_allam_az_egeszsegugyi_a_MS1EH7
Évtizedekig őrzi az állam az egészségügyi adatainkat
Évek óta működteti az Állami Egészségügyi Ellátó Központ az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Teret (EESZT), melyhez ebben az évben már a magánszolgáltatók is kötelesek csatlakozni. Érdemes tehát bemutatni a rendszer működését, illetve annak előnyeit valamint hátrányait is.
A magánellátásban sem kerülhető el az adattovábbítás
A jogszabályi környezet változása folytán akár köz-, akár magánfinanszírozott egészségügyi ellátást veszünk igénybe, az egészségügyi adatainkat továbbítják az EESZT-be. Ezen túlmenően, amennyiben az egészségügyi szolgáltatók egymásnak egészségügyi személyes adatokat továbbítanak, ezt kizárólag az EESZT rendszerén keresztül tehetik meg. A rendszer előnye, hogy a páciens kórelőzménye, egészségügyi kezelésének adatai mind a beteg, mind pedig az egészségügyi szolgáltató által ellenőrizhetőek, követhetőek. A háziorvos például láthatja, hogy a beteg a legutóbbi gyógyszerét nem váltotta ki. Ezt a tényt a gyógyszerész is látja, így erre mind a háziorvos, mind a gyógyszerész a beteg figyelmét felhívhatják. Amennyiben a beteget szakorvosi kezelésre utalják be, a szakorvos a páciens egészségügyi adatait szintén az EESZT rendszeréből tölti le. A vizsgálat eredménye ugyanitt jelenik meg, így a beutaló háziorvos is itt fog az adatokhoz hozzáférni. Az e-Recept bevezetése óta pedig a vénykiállítás is az EESZT rendszerén keresztül történik.
Már kapható a HVG 2020-as Tb-különszáma, amelyet most 15% kiadói kedvezménnyel rendelhet meg! |
Ezekkel a jogokkal rendelkezhetünk
Az EESZT-be történő adattovábbítás az egészségügyi szolgáltatók számára jogi kötelezettség, ahhoz a beteg hozzájárulása nem szükséges. A kötelezettség – tekintet nélkül az állampolgárságra – valamennyi páciensre kiterjed. Habár az adattovábbításról nem dönthetünk, arról azonban igen, hogy az egészségügyi adatainkhoz ki férhet hozzá. A Lakossági Ügyfélportálon keresztül ugyanis lehetőség nyílik arra, hogy a háziorvos, a kezelőorvos, illetve a gyógyszerész hozzáférési lehetőségét letiltsuk. Ennek feltétele, hogy az EESZT lakossági felületén ügyfélkapus azonosítással belépjünk, és a tajszámunkat megadjuk. Jelenleg a rendszer inaktív tajszám megadásával is működik. Ezen túlmenően az egészségügyi adatainkhoz való hozzáféréseket a rendszer naplózza, így megtekinthetjük azt is, hogy ki és mikor kérdezte le ezeket.
Olvassa tovább cikkünket, hogy megtudja kiskorú gyermek/cselekvőképtelen hozzátartozó adataihoz kik férnek hozzá, illetve külföldi tartózkodás alatt, vagy nem magyar állampolgárok számára a tárolt egészségügyi adatok elérhetőek-e!
Hozzászólások (0)