adozona.hu
Eváról a társasági adóra váltana? Ilyen papírmunkával kell számolnia
//test-adozona.hu/eva/Evabol_a_tarsasagi_adora_valtana_Ilyen_papi_GUPWT7
Eváról a társasági adóra váltana? Ilyen papírmunkával kell számolnia
Közeleg az a határidő, amikor az evások idén is dönthetnek, hogy megváltoztatják-e adózási formájukat. Kérdezőnk ügyfele már tavaly ilyenkor túlesett a váltáson, olvasónk most arra kíváncsi, milyen könyvelési és más teendői vannak. Szolnoki Béla könyvvizsgáló adószakértőnk válaszolt.
Olvasónk konkrétan a következőket kérdezte: „Evás kft. tulajdonosváltás miatt áttért a Tao. hatálya alá. Az alapító okirat kelte 2013. 12. 21. Bejegyzés 2014. 01. 20. Ebben az esetben mi a teendőm a 2013. és 2014. évben? A beszámolót hogyan kell elkészítenem? Szükségem van-e könyvvizsgálóra? Egy főkönyvi kivonat áll rendelkezésemre az evás időszakról. (Tárgyi eszköz nem volt.)”
Az evából való kikerülés eseteit az egyszerűsített vállalkozási adóról szóló 2002. évi XLIII. törvény 3. §-a fogalmazza meg – emlékeztetett a jogszabályi háttérre Szolnoki Béla. Így folytatta válaszát: ennek egyik esete, hogy a változás bekövetkezésének napját megelőző nappal megszűnik az eva-alanyiság, ha a változás révén nem felel meg az adóalanyiságra előírt bármely feltételnek az adott kft. A levelében leírtak nem részletezik a pontos okot, így feltételeztem, hogy az előzőekre került sor.
E szerint a változás bekövetkezése (feltéve, hogy ez 2013. 12. 21.) előtti napon megszűnt az eva-alanyiság. Az evatörvény 20. § (3) bekezdése szerint a számvitelről szóló törvény hatálya alá tartozó adóalany az adóalanyiság megszűnésének napjával, mint mérleg-fordulónappal köteles a – számvitelről szóló törvény szerinti – beszámolót a mérleg fordulónapot követő ötödik hónap utolsó napjáig elkészíteni, valamint letétbe helyezni. Ez esetben a naptári év első napjától az adóalanyiság megszűnésének napjáig terjedő időszak a számvitelről szóló törvény alkalmazásában egy üzleti évnek minősül. Ebből következik, hogy az előző feltételek esetén 2013. 01. 01–2013. 12. 20. lesz egy üzleti év, míg a 2013. 12. 21–2013. 12. 31. egy másik üzleti év, amelyekről szintén beszámolót kell készíteni, 2014 pedig már egy normál naptári éves üzleti évet jelent.
Az egyes üzleti évekre külön–külön kell elkészíteni a beszámolókat. A külön könyvvizsgálatra nincs szükség, mivel a kft. már korábban az eva hatálya alatt is a számviteli törvény keretei közt járt el.
A számviteli törvény 2/A § (4) bekezdése értelmében:
Az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alól e törvény hatálya alá átkerült (visszakerült) jogi személyiség nélküli gazdasági társaságnak, valamint korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cégnek – tételes leltározással alátámasztott – leltár alapján nyitó mérleget kell készítenie. A nyitó mérlegbe az eszközöket piaci értéken, a kötelezettségeket a ténylegesen fizetendő, a céltartalékokat a számított, a törvény előírásainak megfelelő összegben, a saját tőkét az eszközök és a kötelezettségek (ideértve a céltartalékokat is) különbözetének összegében kell figyelembe venni. A nyitó mérlegbe felvett eszközök és források értékének valódiságát könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni.
Könyvvizsgálati kötelezettsége azon evából kilépő, társasági adó hatálya alá visszalépő vállalkozásoknak, bt.-knek, kkt.-knak van, amelyek evás adózásuk alatt nem kettős könyvvitelt, hanem bevételi nyilvántartást vezettek. A kft.-ket értelemszerűen nem érintheti a fenti kötelezettség, hiszen a kft.-nek az eva hatálya alatt is kettős könyvvitelt kellett vezetnie. Így a kft. a beszámolóját ugyanolyan keretek közt készíti, az eva rendszeréből való kilépés után is, hiszen ugyanúgy a számviteli törvény alanya volt korábban (evás időkben), mint az eva utáni korszakban.
Hozzászólások (0)