hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

December 20.: dönteni kell az eváról

  • MTI

Az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) szerinti adózást december 20-ig választhatják az újonnan bejelentkező adózók, illetve eddig az időpontig lehet kijelentkezni is az eva alól.

Az eva szerinti adózást - többek között - a törvényi feltételeknek megfelelő egyéni vállalkozók, egyéni cégek, korlátolt felelősségű társaságok, ügyvédi irodák és betéti társaságok választhatják, legkésőbb december 20-ig. Az eva hatálya alá történő bejelentkezés ugyanezen időpontig írásban visszavonható.
   
2012-től az eva-körbe jelentkezés bevételi értékhatára 25 millióról 30 millió forintra emelkedett. További változás, hogy az eva kulcsa 30 százalékról 37 százalékra nőtt.
   
Azoknak, akik 2011-ben az eva szerint teljesítették adókötelezettségüket, és 2012-ben is fenn akarják tartani ezt az adózási módot, nem kell újabb bejelentkezést tenniük.

Eva vagy nem eva?
Számoljon az Adózóna kalkulátorával, hogy megtudja, maradni vagy kilépni érdemes. A megújult Adózóna ingyenes és fizetős szolgáltatásairól pedig itt tudhat meg többet.

   
Ugyancsak december 20-án jár le az adófeltöltés határideje, azaz az evás adózóknak a december végéig a számlájukra érkező (vagy készpénzben felvett) összeg után is be kell fizetniük december 20-ig a bruttó bevétel 30 százalékos kulcsa után kiszámított adót.
   
Amennyiben a feltöltésnél az adózók rosszul becsülik meg a várható adó összegét, és ezért az adóhatóság az adóelőlegként megfizetett és a későbbiekben megállapított tényleges adó összegéhez képest 10 százalékot meghaladó eltérést tapasztal, úgy a különbözet 20 százalékával megegyező mértékű mulasztási bírságot róhat ki. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a 90 százalékos adófeltöltés még nem von bírságot maga után.
   
Egyszerűsített vállalkozói adóból az idén október végéig 120 milliárd forint folyt be a költségvetésbe, az összeg 7 százalékkal kisebb az előző év megfelelő időszakának adatánál.
   
Az első tíz havi adatok ismeretében kicsi a valószínűsége annak, hogy teljesül a Nemzetgazdasági Minisztérium lefelé módosított, 180,1 milliárd forintos idei eva-bevételi előirányzata, mivel a múlt év decemberében, az adófeltöltési kötelezettség nyomán, 53 milliárdot fizettek be az evás vállalkozások. Ezzel az összeggel számolva - ami az év eddigi folyamatainak ismeretében igen optimista verzió - 173 milliárd forintra jönne ki az evások által befizetett összeg az idén. Ez az előirányzathoz képest közel 10 százalékos elmaradás.
   
Nagyobb a valószínűsége annak, hogy decemberben is csak az előző év utolsó hónapjában megfizetett adó mintegy 93 százalékát utalják át az evások, így a költségvetés idei eva bevétele 170 milliárd forint körül alakulna, szemben a 180,1 milliárdos előirányzattal. (2009-ben még 182 milliárd forint eva bevétel folyt be az államkasszába.)

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink