288 találat a(z) visszaigénylés cimkére
Ingatlanépítés, áfa visszaigénylése támogatott lakhatás tevékenység esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy áfakörbe tartozó nonprofit gazdasági társaság, amely jelen pillanatban generálkivitelező bevonásával sérült, fogyatékkal élő emberek számára épít otthont. A vállalkozás támogatott lakhatás keretében fog otthont, ellátást, fejlesztő foglalkoztatást nyújtani autizmussal, egyéb értelmi fogyatékkal élő fiatal felnőttek számára. Kérdésként merül fel, hogy az ingatlanépítés során felmerülő áfa levonásba helyezhető-e vagy sem. Tevékenységének térítési díjainak egy részét a szociális ellátásról szóló törvény szerint kell megállítania. A számlázásra kerülő díjakból lesz, ami speciális jellegre tekintettel áfamentes körbe tartozik. És lesz, ami áfa felszámításával történik. Ennek aránya most még nem látható. Van-e valamilyen különleges szabály, mely lehetőséget biztosít az ingatlan építéséhez kapcsolódó áfa levonásba helyezésére, visszaigénylésére. Válaszát köszönöm.
Jövedéki adó visszaigénylésének időszaka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. saját kamionnal fuvarozást végez (saját magának és megbízói részére egyaránt). Eddig nem igényelte vissza a jövedéki adót, most tenné meg 2018-ra vonatkozóan visszamenőleg. A törvény szerint ezt az adózó megteheti havi, negyedéves és éves időszakokban. Kérdésem, hogy van-e lehetőség arra, hogy az idei évben 1-3. hóra és 4-6. hóra negyedéves visszaigényléssel, míg 7. hótól kezdődően havi visszaigényléssel él az adózó? Üdvözlettel: Pintér László
Több ehót fizetett a kelleténél? Így kérheti vissza Cikk
Kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozó az osztalék után fizetendő 14 százalék egészségügyi hozzájárulásnál (eho) több éven keresztül nem vette figyelembe a társas vállalkozás által megfizetett egészségügyi szolgáltatási járulék összegét. Az szja-bevallások önellenőrzésével visszaigényelhetők-e a 2014-2017. éveket érintő összegek? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Különadó eltörlèse Kérdés
Tisztelt Szakèrtő! Most, hogy eltöröltèk visszamenőleg a különadót, hogy kaphatja vissza a magánszemély a tőle már februárban levont adó összegèt? Már nem dolgozik a volt munkáltatójánál. Van erre valamilyen határidő? Válaszát előre köszönöm!
Ingatlanvásárlás cégtől Kérdés
Cégtől vennék lakást, melynek ára 27 százalék áfát tartalmaz. Milyen lehetőség van arra, hogy az áfát vissza lehessen igényelni?
Telefon áfájának visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft. a telefonszámla áfáját 100 százalékban visszaigényli, mert a számla bruttó értékének 30 százalékát kiszámlázza a telefont használó dolgozóknak. A kiszámlázást természetesen áfásan teszi és befizeti az áfát utána. De a kft. semmilyen nyilvántartást nem vezet, módszert nem választott, hogy mi alapján számlázza ki a 30 százalékot. Semmilyen dokumentummal, megosztással stb. nem tudja a magánhasználatot alátámasztani, hogy az mennyi lenne. Jól jár-e el a cég ezzel a magatartással? Válaszukat előre is köszönöm.
Közösségen belüli szolgáltatás igénybevétel Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni egy közösségen belül igénybe vett szolgáltatás számlájával kapcsolatban. Egy spanyol cég 0 százalék áfa összeggel számlázott a magyar kft. felé részvételi díjat, feltüntetve megjegyzésben, hogy adómentes EU-s kereskedelem. A magyar kft. közösségi adószáma szerepel a számlán. Az Európai Bizottság holnapján a közösségi adószám érvényességének ellenőrzésénél lekérdezve az eladó spanyol cég adószáma érvénytelen volt. Hogyan kell ezt a számlát könyvelni áfa szempontjából? A 18A60-as bevallásban az érvénytelen adószámot fel kell tüntetni? A számla végösszegére rászámolva a 27 százalék áfa összeget be kell vallani fizetendő áfaként a NAV felé, a levonható áfát pedig nem szabad visszaigényelni? Válaszát előre is köszönöm!
Ausztriai áfa visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar, EU-s adószámmal rendelkező cég készpénzért vásárolt árut és munkaruhát Ausztriában. Az eladó áfás számlát adott az értékesítésről. Visszaigényelhető ez az áfa az osztrák adóhivataltól? Ha igen, mi az eljárás menete, s milyen címszóval lehet az áfát visszaigényelni? Köszönöm!
Tárgyieszköz-beszerzés utáni áfa-visszaigénylés Kérdés
Egyéni vállalkozó RÉSZLETFIZETÉSSEL vásárolt nem kis értékű tárgyi eszközt. A vállalkozó pénztárkönyvet vezet (pénzforgalmi szemlélet). A beszerzéskor visszaigényelheti-e az eszköz teljes áfáját, vagy csak a részletek kifizetési ütemében igényelheti vissza?
Tárgyi eszköz értékesítésekor felszámítandó áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Sportági szakszövetségként áfaalanyok vagyunk. Az áfatörvény 85. § (1) bekezdés m) pontja szerint áfamentes a sporttal kapcsolatos tevékenységünk, ezért a mentes tevékenységhez beszerzett tárgyi eszközök áfáját nem vonjuk le, hanem a bruttó (áfával növelt) összeget aktiváljuk és amortizáljuk. Amennyiben értékesítjük ezeket a tárgyi eszközöket (sportegyesületeknek, magánszemélyeknek), fel kell-e számítanunk áfát, ha igen, élhetünk-e az arányos rész levonási lehetőséggel (60 hónapon belül)? Az áfabevallásban a levonható részt miként tudjuk szerepeltetni? Válaszát köszönjük!
Nyílt végű lízingelt személyautó áfa-visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Dr. Kelemen László Adószakértő, Jogász Úr! Olvastam a személygépkocsi nyílt lízingelésre adött válaszát, és egyértelműen úgy értelmeztem, hogy személyautóra nem lehet visszaigényelni az áfát a kft.-nek. Ezt azért kérdezem, mert ügyfelem lízingel egy nagyon drága, új autót a kft.-je részére, ahol a bank nyílt végü pénzügyi lízingszerződés előzetes fizetési ütemezésében az első befizetett összeget is tőke plusz áfarészletnek írta. Számlát nem állított ki. Nem merem az áfát visszaigényelni. A bank azt a tájékoztatást adta, hogy nyugodtan visszaigényelhetem, bár kértem, hogy ezt írásban erősítse meg, de azt a választ kaptam, hogy a bank erre nem jogosult. Szeretném, ha az Adószakértő Úr konkrétan válaszolna, hogy ilyenkor mit csináljak. Az ügyvezetővel ezért sajnos vitába kerültem. Nagyon várom a válaszát, köszönettel.
Számla pénzneme: forint vagy euró? Cikk
Internetes hirdetésről kapott számlán forintban és "tájékoztatásul" euróban is szerepel a végösszeg. A pénzügyi teljesítés "vásárlás hitelkártyával" jogcímen történik, a vevő bankszámláját az euróértéket a napi árfolyammal számolva terheli meg a bank, ami így nem egyezik meg a számla forintösszegével. A szerződés nem tér ki a fizetés pénznemére. A számlát forintos vagy eurós számlaként kell kezelni? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Társasház áfájának visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! A társasház tulajdoni lapján "egyéb helyiség" megnevezése szerepel. A társasház vásárlója egy áfás kft., amely a teljes eszmei hányadot megvásárolta. Az ingatlant jelenleg üzletek bérlik. A vásárlás fordított áfásan történt. Kérdésem arra irányul, hogy a társasházi ingatlan áfájának visszaigénylését tiltja-e bármilyen rendelkezés? Köszönettel.
Nylt végű lízing és az áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az alábbi lenne. Társaság cégautót vásárol nyílt végű pénzügyi lízing keretében. Februárban előleget fizetett, arról áfás előlegszámlát kapott. Július 26-án előleget fizetett, arról is áfás számlát kapott, a kereskedő állítja ki az előlegről a számlákat. A szerződést 2018. 07. 20-ai teljesítéssel írják alá. A bank a két előleg értékével megegyezően kiad egy számlát 2018. 07. 20-ai dátummal, de a tartalma a számlájának "tőketörlesztés". Kérdésem: ez alapján az áfa levonható, mert nyílt végű a lízing, nem bérletnek kellene szerepelnie a banki számlán? Válaszukat nagyon várom, köszönettel: Birwin
Bérbe vett autó áfája Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk személygépkocsit vett bérbe. Csak hivatalos célra használja. Az lenne a kérdésem, hogy a költségei – alkatrész, szervizdíj – áfáját milyen feltételekkel igényelheti vissza? Előre is köszönöm.