288 találat a(z) visszaigénylés cimkére

Visszaigényelt környezetvédelmi termékdíj könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A visszaigényelt környezetvédelmi termékdíj helyes könyvelésével kapcsolatban kérem segítségét. Társaságunk továbbértékesítés céljából külföldről hoz be gumiabroncsokat, mely után a megfizetett termékdíjat a következőképpen könyveljük: T: 26. Kereskedelmi áruk - K: 46 Környezetvédelmi termékdíj. Utólag a külföldre kiszállított tételek után a megfizetett termékdíjat visszaigényeljük. A visszaigényelt termékdíj könyvelésére többféle megoldásról olvastam. Egyik esetben a belföldi értékesítés nettó árbevételét, másik esetnél az ELÁBÉ-t, harmadiknál az egyéb bevételt tüntették fel a 46-os környezetvédelmi termékdíj ellenszámlájaként. Kérem segítségét, hogy a visszaigényelt összeg valóban a helyére kerüljön a könyvelésünkben! Köszönettel!

Új lakás továbbértékesítése esetén utólagos áfalevonás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Új lakás értékesítésével kapcsolatos áfaügyben szeretnék segítséget kérni. Adott egy bt., aki építési szerződés keretében megrendelt egy új lakás építést, saját célra 2017-ben. A kivitelező a telekhányadról áfás számlát, a lakás építésről pedig fordított áfás számlákat állított ki a kivitelezés során (vállalkozói díj), ami után az 5 százalék áfát a bt. befizette, mivel nem helyezhette levonásba az áfatörvény 124. §-a alapján. Jelenleg a lakás szerkezetkész állapotban van, még nincs használatbavételi engedély. A bt. meggondolta magát és szeretné értékesíteni a lakást, mivel nem az elképzelése szerint készült el. Kérdésem, hogy amennyiben most értékesíti a lakást nettó + 5 százalék áfa értékben, a kivitelezés során befizetett áfa utólag levonásba helyezhető-e? Ha igen, akkor ennek mi a módja, önellenőrzés keretében visszaigényli vagy utólagosan helyezi levonásba? A könyvelésben befejezetlen beruházásként szerepel a lakás. Köszönöm a segítséget!

Prémiumelőleg Kérdés

Cégünk 2018. július 01-jétől Hűség prémiumot vezet be, melynek mértéke a cégnél eltöltött idő függvényében kerül megállapításra. A prémium összeg előre havi bontásban, előleg jogcímként kerül kifizetésre a munkavállalók részére. Havi kifizetett összeg mértéke: bruttó 23 500-55 000 forint között alakul. Ennek kifizetéséhez a munkavállaló munkaszerződés-kiegészítés aláírásával vállalja, hogy 365 napon belül munkaviszonyát nem szünteti meg. Amennyiben igen, úgy az addig kifizetett nettó összeget kamatmentesen vissza kell fizetnie. Kérdésem a következő: a munkavállaló aláírja a munkaszerződés-kiegészítést, vállalva a feltételeket, de 10 hónap múlva megszünteti a munkaviszonyát. Az aktuális bérből a prémium előlegnek csak egy részét tudjuk visszavonni, a fennmaradó összeget készpénzben befizeti a pénztárba. Van arra lehetőség, hogy a készpénzben visszafizetett összeg járulékait a cég visszaigényli? Ha igen, milyen formában?

Forditott áfás számlát ad ki az ügyfelem, aki őstermelő Kérdés

Tisztelt szakértő! Visszaigényelheti-e az őstermelő a vetőmagvásárlást, ha forditott áfásan kell kiadni a bevétel számláját

Melyik hónapban lehet visszaigényelni az áfát? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy közért, amely különböző partnerektől szerez be árut. Melyik havi áfabevallásban lehet a beszerzés után azt az áfát visszaigényelni, amelynél a készpénzes (utánvétes) számla esetében a számla kelte: 2018. 06. 30., a teljesítési dátum és fizetési határidő viszont 2018. 07. 02.? Ezek igazából olyan beszerzések, amelyeket a partnerek a saját fuvarozójukkal küldenek el a boltba, így a szállítmány alapját képező számlát már a tényleges áru átadását megelőző napon kiállítják, majd másnap szállítanak és fizeti ki a bolt a beszerzést a szállítónak. Számunkra a megtévesztő itt az, hogy készpénz van feltüntetve a fizetési módra és mégis a számla kelte és a teljesítés dátuma eltér. És mivel a cég negyedéves áfabevalló, így nem tudjuk eldönteni, hogy ebben az esetben melyik időszakra könyveljük a számlát? Segítségüket előre is köszönjük.

Német áfa visszaigénylése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérném tájékoztatását: Ügyfelem beszerzett egy tehergépjárművet Németországból. A német partner nem rendelkezik közösségi adószámmal, és tájékoztatása szerint mivel nem gépjármű-kereskedő, ezért nem is szükséges számára, ezért a számláját német áfa (19 százalék) felszámításával állította ki, és nem is volt hajlandó arra, hogy a gépjármű Magyarországra való beérkezésének és hatósági nyilvántartásba vételének igazolása után a számlát módosítsa, és a felszámított német áfa összegét visszatérítse. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ennek az áfaösszegnek a visszatérítésére van-e jogszabályi lehetőség, esetleg az ELEKÁFA nyomtatvány benyújtásával vissza tudjuk-e igényelni a német adóhatóságtól a német adóalany által részünkre áthárított áfa összegét? Valamint az áfa-bevallásunkban és az összesítő nyilatkozatban kell-e szerepeltetnünk ezt a számlát? Amennyiben igen, azt a német nettó vagy bruttó összeg figyelembe vételével kell megtennünk? Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné

Mikor igényelhető vissza az áfa őstermelőnél? Kérdés

Új ügyfelem van, aki őstermelő, még nem volt ilyen ügyfelem és az a gondom, hogy az általános áfát választotta, a NAV éves áfabevallónak jelölte a törzsadaton, a magok vásárlásai meghaladták a 800 ezer forint áfa-visszaigénylést, bevétele még nem volt az ügyfelemnek. Nagyon várom a válaszukat.

Kishajókölcsönző – motorbenzin elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az volna a kérdésem, hogy kishajókölcsönző a bérbe adott motorcsónakokban elhasznált üzemanyag (motorbenzin) áfáját visszaigényelheti-e? Üdvözlettel: Horváthné Kádár Andrea

Személygépkocsi-lízing – áfa-visszaigénylés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk személygépkocsit szeretne nyíltvégű lízing formájában beszerezni. Egy előadáson azt mondták, hogy ha a társaság megfizeti a magánhasználatot, nem kell útnyilvántartást vezetni. Így viszont nem különül el a magánhasználat és az adóköteles tevékenységhez kapcsolódó használat. Ebben az esetben van-e lehetőség, és ha igen, milyen módon az áfa visszaigénylésére? Köszönöm válaszát.

Forrásadó visszaigénylése németországi osztalékadóból Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyar vállalkozás Németországban, egy német pénzintézetnél is rendelkezik értékpapírszámlával. Az értékpapírok között több részvény is van, német, amerikai, svájci cégek részvényei. A részvényekre fizetett osztalékokból különböző mértékben vontak le forrásadót 0-35 százalék között. A kettős adóegyezmények alapján az osztalékból levont adó maximum 15 százalék lehet. Hol (országonként, Németországban, Magyarországon) és milyen módon tudjuk visszaigényelni a túlvont forrásadót? Mi a visszaigénylés menete? Válaszát előre is köszönöm.

Telekáfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk építési telket szeretne vásárolni, amin nem szeretnénk építkezni, hanem egy konténer termelőműhelyt szeretnénk telepíteni. Két megfelelő telket is találtunk, az egyik magánszemély tulajdonában áll, a másik egy cégé. Kérdésem az lenne, hogy az áfát hogyan kell megfizeti, illetve a telek áfája visszaigényelhető-e?

Személygépjármű javítási anyagának és javításának áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő: úgy tudtam, hogy az áfás cég tulajdonában lévő személygépkocsi javítási költségeinek számlájából az áfa fele igényelhető vissza, a javításhoz használt anyag költségéből az áfa viszont nem. Azt az információt kaptam egy autószerelő cégtől, hogy ez a szabályozás már régen megváltozott, most már a javítási anyagok áfájának fele is visszaigényelhető. Kérem legyen kedves megírni, hogy így van-e, vagyis helyes-e az autószerviz tájékoztatása! Köszönöm válaszát előre is.

Visszaigényelt jövedéki adó könyvelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi gázolaj visszaigényelhetőségéről a jövedéki törvény rendelkezik, a 113. § (1) bekezdés 5. pontjában: "A 3. § (2) bekezdés 21. pontja szerinti jármű üzembentartója vagy – bérelt jármű esetében – bérlője jogosult a) az üzemanyagtöltő-állomáson üzemanyagkártyával megvásárolt, vagy b) belföldi telephelyén üzemanyag-tárolásra rendszeresített üzemanyag-tankoló automatával ellátott tartályból elektronikus mérőeszközön keresztül betöltött kereskedelmi gázolaj után a 110. § (1) bekezdés c) pont ca) alpontja szerinti adómérték alkalmazása esetén literenként 7 forint, a 110. § (1) bekezdés c) pont cb) lpontja szerinti adómérték alkalmazása esetén literenként 17 Ft visszaigénylésére". Ugyanezen törvény 95. § (3) bekezdése az ilyen visszatérítést támogatásnak minősíti. "A 113. § (5) bekezdés szerinti adó-visszaigénylés a csoportmentességi rendelet 44. cikke alapján a 2003/96/EK tanácsi irányelv szerinti környezetvédelmi adókedvezmény formájában nyújtható támogatás." Ezek alapján hogyan kell helyesen könyvelni? Egyéb bevételként vagy anyagköltség-csökkentő tételként kell szerepeltetni a számviteli törvény 78. § (2) bekezdése alapján?

Kereskedelmigázolaj-visszatérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi gázolaj visszatérítésével kapcsolatban kérem válaszukat. 2017. április havi gázolaj-felhasználás után igénylem vissza a jövedéki adóból a 7 forint/liter összeget (a visszaigénylés egyéb engedélyhez kötött feltétele megvan több éve). 2018. május 2-án nyújtottam be az igényemet. A régi jövedéki törvény 57/C § (5) bekezdése alapján az adó-visszaigénylési jog a vásárlás napján keletkezik, és legfeljebb a vásárlás hónapját követő 12 hónapon belül érvényesíthető. 2018. április 30-a – a visszaigénylési jog utolsó napja – nem volt munkanap, áthelyezett pihenőnap volt, a következő munkanap május 2. Kérdésem: jogos-e a 2017. április hónapra vonatkozó visszaigénylésem vagy sem? Ezt a határidőt is az Art. szabályozza? Köszönöm!

Elévült NAV-túlfizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alapítvány adótúlfizetéseit az adószámlán 2018. 01. 01-jei dátummal elévülés miatt törölték, vagyis a visszaigénylést elmulasztottuk időben benyújtani. Kérdésem: hogyan könyvelhetem le az elévült követelést? Az elévülés beálltának napja szerint önellenőrzöm a könyvelést (különböző 2017. év előtti évekre esik az elévülés beálltának napja) és összesítetten és egy összegben mutatom ki a 2017. évi közhasznúsági beszámoló középső oszlopában, esetleg ráfordításként elszámolhatom 2017. évre a 2017. évi eredménykimutatásban. Az elévült adótúlfizetésből eredő követelés összege összesítetten sem éri el a számvitel politika szerint meghatározott jelentős összeget, illetve vissza kell menni az egyes évekre, amikor az elévülés napja bekövetkezett. Mi van akkor, ha a ráfordítás miatti önrevízió miatt módosulnak a közhasznúsági mutatók, illetve annak elszámolása nem érinti azokat? Válaszát előre is köszönöm: Molnár Ilona.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink