adozona.hu
Számla pénzneme: forint vagy euró?
//test-adozona.hu/afa/Szamla_penzneme_forint_vagy_euro_N74F4R
Számla pénzneme: forint vagy euró?
Internetes hirdetésről kapott számlán forintban és "tájékoztatásul" euróban is szerepel a végösszeg. A pénzügyi teljesítés "vásárlás hitelkártyával" jogcímen történik, a vevő bankszámláját az euróértéket a napi árfolyammal számolva terheli meg a bank, ami így nem egyezik meg a számla forintösszegével. A szerződés nem tér ki a fizetés pénznemére. A számlát forintos vagy eurós számlaként kell kezelni? – kérdezte olvasónk. Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.
Forintos számlaként, forintban kell könyvelni – szögezte le válaszában szakértőnk.
Bár a kérdésben nem szerepelt, felhívta a figyelmet arra a gyakori hibára, miszerint a facebook-on és google-on megjelenő hirdetéseknél, ha vállalkozó a hirdető, akkor az esetlegesen 0 százalékos vagy áfa nélkül kapott számla valójában fordított adózást jelent, azaz, ha a vállalkozás áfakörös, akkor neki kell megfizetnie a 27 százalékos áfát, és be is kell azt vallania az A60-ason. Ha megfelel a feltételeknek, akkor le is vonhatja az áfát.
Alanyi adómentes vállalkozásnak is meg kell fizetnie és havonta be kell vallania az áfát, de azt nem tudja visszaigényelni.
Hab a tortán, hogy fordított adózású számlát csak akkor kaphat a vállalkozás, ha rendelkezik közösségi adószámmal, de a tapasztalatok szerint ezzel nem nagyon foglalkoznak a számlakiállítók. Az áfát viszont csak a számla birtokában lehet bevallani, tehát akár utólag is el kell azt kérni – nyomatékosította szakértőnk.
Hozzászólások (0)