80 találat a(z) védett kor cimkére
Védett korban lévő próbaidős foglalkoztatása Kérdés
Ekkor tehető lapátra a munkavállaló: védett és védtelen korosztályok Cikk
A munkahelyekért, különösen a minőségi munkahelyekért, Magyarországon is küzdelem folyik. S ahogyan ez az életben lenni szokott, minden korosztály úgy érzi, hogy a munkaerő-piaci folyamatok áldozata éppen az a réteg, amelybe ő beletartozik.
Munkáltatói felmondás védett korban Kérdés
A munkavállaló sms-ben kapott értesítést egyik vasárnap éjszaka, hogy "Szia, holnap reggel nem kell bejönnöd dolgozni, mert felmondtunk Neked". A munkavállaló mikor az sms-t kapta két hete volt táppénzen már korábban meglévő gerincproblémája miatt, s jelenleg is táppénzen van. A munkavállaló 62 éves - 2016. július 11-étől jogosult öregségi nyugellátátásra. A társaságnál 20 éve dolgozik, soha semmiféle figyelmeztetést nem kapott a munkájával kapcsolatban. Folyamatosan elmaradt fizetései voltak, a májusi fizetését is júliusban postázták ki neki, illetve a júniusi maradékot, mert június közepétől volt táppénzen és július 5-én mondtak fel neki. Igaz, ennél a munkáltatónál kb másfél éve dolgozik, ugyanis a korábbi céget a NAV felszámolta óriási adótartozása miatt. A jelenlegi munkaszerződésében talán szerepel ez, de az irodájában az összes személyes dolgait eltüntették a saját munkaszerződését, a korábbi fizetési jegyzékeit is, ahol látszódott,hogy mennyi volt a tényleges fizetése. Minimálbérrel volt bejelentve, a tényleges fizetése a bejelentett háromszorosa volt. A munkaadójával (olaszok a tulajdonosok) azóta sem találkozott, nyaralásukat töltötték ebben az időszakban. Kérdésem lenne, hogy milyen jogai és lehetőségei vannak a munkavállalónak ebben az esetben? Van-e lehetősége a nem hivatalos jövedelem valamilyen úton való bizonyítására? Válaszukat előre is megköszönve. Tisztelettel: Péter Zsuzsanna
Azonnali felmondás védett korban Kérdés
Üdvözlöm! A kérdésem: 1954. 11. 14-én született munkavállalónk évi rendes fizetett szabadságát megtoldotta még egy nappal önkényesen. A plusz egy szabadságnapot nem egyeztette, nem engedélyeztette senkivel. Ezzel kárt is okozott a cégnek, mivel feladatot kellett kiadni külsősnek, valamint a végzendő munkákat olyan mértékben kellett átcsoportosítani, mely jelentős erőforrás-veszteséget jelentett. Lehet ez alapja az azonnali hatályú felmondásnak? Figyelemmel a munkavállaló védett korára is. (Nevezett viselkedése rendszeresen azon alapul, hogy ő már védett korban van, azt tehet, amit csak akar. Folyamatosan kárt okoz a cégnek minden téren. Ezek nagy része bizonyítható, nagy része nem, mivel igyekszünk elsimítani minden konfliktust, de most már túl messzire ment.) Köszönöm mielőbbi válaszát. További szép napot kívánok!
Nyugdíj előtt: erre kötelezett védett korúnál a munkáltató Cikk
Hogyan, milyen esetekben szüntethető meg a védett korú munkavállaló munkaviszonya, köteles-e állást felajánlania, mennyi a végkielégítés? Példákkal illusztráljuk a szabályokat.
Felmondás nyugdíj előtt három évvel: ezt teheti a munkáltató Cikk
Öregségi nyugdíjra jogosultsága előtt három és fél évvel mondana fel a munkáltató dolgozójának. A védett korra vonatkozó törvény alapján van-e esély egy munkaügyi peres eljárás megnyerésére? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Mit ér a védett kor? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Feleségem 23 éve dolgozik jelenlegi (külföldi tulajdonban lévő) munkahelyén. Nemrégen múlt 60 éves. 2018. október 1-jén lenne jogosult a nők 40 éves jogviszonya alapján öregségi nyugdíjra. Munkahelyén vezetője jelezte, hogy július 1-jétől felmondanak neki. Három lehetőséget pályázott meg vállalaton belül hasonló munkakörre, amelyből egyet mindenképpen (a másik kettőt kis jóindulattal) felelősségteljesen el tudna látni. Különböző indokokkal nem őt választották. Ugyanakkor a felmondás oka sem teljesen érthető, mivel ketten látják el ezt a munkakört, és ki sem látszanak a munkából. Valószínű, nem elég a cégnek az évi 100 milliárdos nyereség. Kérdéseim: a védett korra vonatkozó törvény alapján van-e esély egy munkaügyi peres eljárás megnyerésére? A jelenlegi nyugdíjtörvények alapján van-e bármilyen lehetősége az öregségi nyugdíj előrehozására egyedi kérvények beadásával? Válaszukat köszönöm.
Megjelent a márciusi VálaszAdó Cikk
Hamar munka ritkán jó, a kapkodás nem szokott míves produktumokat szülni. Sajnálatosan ez a szerencsétlenség kísérte a NAV csodafegyverének kikiáltott elektronikus áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) eddigi útját.
Felmondás védett korúnak, nyugdíjasnak. Ennyi a fájdalomdíj Cikk
Nem hivatkozhat bármire a munkáltató, amikor a nyugdíjas, vagy a védett korú munkavállalójának munkaviszonyát akarja megszüntetni. Összegyűjtöttük az ilyen esetekre irányadó felmondási és végkielégítési szabályokat.
Védett korban lévő alkalmazott elbocsájtása Kérdés
T. Adózóna Szakértők! Feleségem 1978. szeptember 01. óta áll munkavállalói jogviszonyban. Felsőfokú (egyetemi) végzettsége van. 2015 márciusában tölti be a 60. életévét. A Munka törvénykönyve jogszabályai alapján idén márciusban "védett korba" lépett mint munkavállaló. Jelenlegi munkáltatója a Sanofi Aventis (Chinoin) a napokban tájékoztatta, hogy a cég párizsi központja a munkakörében alkalmazott létszámot két főről egyre csökkenti, így 2015 januárjától nem fogja tovább alkalmazni. Idén 23. évét töltötte a vállalatnál. Több felajánlott egyéb munkakörre is pályázott a cégnél, de úgy döntöttek, hogy ezeket fiatalabb külső munkatársakkal töltik be.(Az ő kontrolling munkakörében egyedül maradó fiatalabb munkatársára így sokkal több feladat hárul, mert eddig is elég sokat túlóráztak.) Tehát a létszám csökkentése nem igazán indokolt, de ez végül is a párizsiakat nem érdekli. Kérdéseim a következők: 1./ Van-e bármilyen lehetősége korkedvezményes öregségi nyugdíj igénybevételére (36-37 év jogviszony 40 év szolgálati idő)? 2./ A "Nők 40 Plusz" program milyen lehetőséget biztosít számára? 3./ Vállalata a végkielégítés mellett kötelezhető-e, és ha igen, mekkora "távolléti díj", vagy egyéb juttatás megfizetésére? Válaszukat előre is megköszönve: Kelemen András
Felmondás nyugdíj előtt álló dolgozónak Cikk
Felmondhat védett korban lévő alkalmazottjának a munkáltató, illetve munkaszerződés-módosítással csökkentheti-e a munkaidejét? – tudakolta az Adózóna olvasója. Kérdésére dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd, munkajogász szakértőnk válaszolt.
Védett korhatár - rendes felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónknak szeretnék felmondani, aki 1955.05.21-én született (nő). Az öregségi nyugdíjkorhatár 64 évesen éri el. Rendes felmondással szeretnénk felmondani neki (felmondási idő, végkielégítés...stb.). Jól gondolom, hogy védett korba csak 2014.05.21-étől lép, ami után csak különösen indokolt esetben lehet a munkaviszonyát megszüntetni? Válaszát előre is köszönöm.
Nyugdíj előtt állók – ennyiből áll a munkajogi védettség Cikk
Az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez közel állók egyre inkább kiszorulnak a munkaerő-piacról. Hiába szeretnének közülük sokan továbbra is dolgozni – az érv mellettük, hogy kellő szakértelem, tapasztalat birtokában óriási eredményt tudnak letenni az asztalra –, némelyik munkáltató az idősebbek rugalmatlanságára hivatkozva tehernek érzi foglalkoztatásukat.
Végkielégítés védett korban - 3 évnél rövidebb jogviszonynál Kérdés
A munkáltató az 59 éves munkavállalónak rendes felmondással kívánja megszüntetni a munkaviszonyát, mely jelenleg két éve áll fenn. Jár-e neki egyhavi végkielégítés a védett kora miatt, ha egyébként a jogviszonya alapján nem lenne jogosult végkielégítésre? Vagy csak akkor jár a plusz végkielégítés, ha egyébként is jár neki végkielégítés a munkaviszony hossza alapján?Köszönöm a válaszát.TisztelettelB.Gy
Név szerint szavaztak: elfogadták az új Munka törvénykönyvét Cikk
Elfogadta az Országgyűlés az új munka törvénykönyvéről szóló törvényjavaslatot, amelynek rendelkezései 2012. július 1-jén lépnek hatályba.