161 találat a(z) utalvány cimkére
Utalvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha ajándékutalványt értékesítünk (amely több különböző szolgáltatónál beváltható), és az utalványt csomagküldő szolgálaton keresztül küldjük el, ebben az esetben a szállítási költség áfakörön kívüli, mert felveszi az alaptevékenység áfáját, vagy adóköteles? Válaszát előre is köszönjük!
Ajándékutalvány megőrzése Cikk
Az ajándékutalványt, mint szigorú számadású nyomtatványt beváltásuk után 8 évig meg kell őrizni (tudomásom szerint). Mi a teendő internetes beváltás esetén, amikor csak a kódját adja meg a vásárló? Mit, hogyan kell megőrizni? Hasonló problémát vet fel az e-mailben vagy sms-ben elküldött ajándékutalvány kódja. Beváltáskor csak a kódjára van szükség akár üzletben, akár interneten keresztül történik. Ebben az esetben mi a teendő? Olvasói kérdésre Szolnoki Béla adószakértő válaszolt.
Katás adózó utalványa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adómentes katás kozmetikus egyéni vállalkozó szeretne utalványt adni. Nyugtát vezet. Mikor keletkezik a bevétele? A pénz átvételekor adok neki nyugtát vagy akkor csak pénztár bizonylatot állítok ki neki, és a szolgáltatás elvégzésekor lesz bevétel? Köszönöm
Saját ajándékutalvány elszámolása Kérdés
Egy könyvkiadással és könyveladással foglalkozó kft. ingyenesen bocsát ki ajándékutalványokat (könyvutalványokat) 1000 forint értékben olyan iskolai osztályfőnökök részére, akik egy pályázat kapcsán regisztrálnak 3 tanulócsoportot. Ha 6 tanulócsoportot regisztrálnak, akkor 2 db 1000 forintos utalványt kapnak ingyen, és így tovább. Ezek az utalványok a kft. saját üzleteiben lesznek beválthatók ingyenesen könyvvásárlásra az osztályfőnökök által. Kérdésem a következő: - Technikailag kell-e sorszámozni, felvenni szigorú számadásúnak a könyvutalványokat? - Számviteli és adózási (áfa, szja, tao stb.) elszámolásuk hogyan történik? - Van-e egyéb technikai kritérium, amire oda kell figyelniük? Gyors válaszukat várva, tisztelettel: Krasznai Andor
Forgalomnövelés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság a szolgáltatásának forgalomnövelése érdekében a termékértékesítő helyek (vállalkozások) között versenyt hirdet, A játékban azokat értékelik, akik a játékot megelőző 30 naphoz képest (március 1–31.) a játék időszakában (2016. március 28–április 26.) összesen több terméket értékesítettek, közülük pedig az első három legtöbb terméket értékesítő árushely alkalmazottait díjazzák. A díj wellness pihenés, illetve Sodexo utalvány. Kérdésem, lehet-e adómentesen adni a juttatást, illetve ha nem, akkor hogyan és kinek kell az adó- és járulékterheket megfizetni? Köszönettel: Bácsi Ferencné
Utalvány továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nagykereskedő cég értékesít kiskereskedelmi tevékenységet végző cég felé termékeket. Kiskereskedelmi cég ezeknek a termékeknek az értékesítése során a magánszemély vásárlóinak utalványt ad, amely levásárolható nála a későbbiekben. Ezeknek az utalványoknak az értékét beszámlázná a nagykereskedő társaság felé. Kérdésem, hogy ez jár-e valamilyen adóvonzattal (áfa, egyéb adók) a nagykereskedő cégnél? Válaszukat megköszönve.
Erzsébetnek annyi? Vége lehet az utalvány monopóliumának Cikk
Ma véget vethet az állami étkezési utalványok monopóliumának az Európai Bíróság, míg a SZÉP-kártya rendszerében valószínűleg csak kisebb módosításokat ír elő – írja a vg.hu.
Nyereménye: kultúra utalvány Kérdés
Az egyik kft. honlapján egy nyereményjátékot szeretne indítani. Profiljába illeszkedő tesztet kellene kitölteni a vállalkozó kedvű látogatóknak. Úgy tervezi, hogy havonta egy szerencsés játékos 5000 forint értékű kultúra utalványt nyerne. Adható-e ebben az esetben is adómentesen a kultúra utalvány? Milyen feladatok vannak a sorsolás szervezésével kapcsolatban? Hova kell bejelentést tenni? Tekinthető-e a juttatás üzletpolitikai célúnak, mivel célja az oldalt látogatók számának növelése, további ügyfelek "toborzása"? Köszönöm a segítséget! Vágner Emília
Késésben az áfatörvény? Fogódzó az utalványok adózásához Cikk
A napokban számos kérdést kaptam azzal kapcsolatban, hogy hogyan kell kezelni az utalványokat az új EU tanácsi irányelv alapján, amelyet már tavaly január 1-jétől át kellett volna ültetni a magyar áfatörvénybe. Így összefoglaltam az ezzel kapcsolatos változásokat és a megoldási javaslatokat.
Az ajándékutalvány beváltható összege értékesítéskor kerül rá Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hogyan kell nyilvántartani azt az ajándékutalványt, melynek címlete (beváltható összege) az utalvány értékesítésekor kerül rá? Értékesítés előtt a 0. számlaosztályban kell nyilvántartani (esetleg készletként a 2. számlaosztályban, ha nincs rajta sorszám), de milyen összeggel? Egyáltalán mennyire szabályszerű az a megoldás, hogy az összeg csak az ajándékutalvány megvásárlásakor kerül az utalványra? Mi a helyzet egy ajándékkártya esetében? Az ajándékkártya lehetséges, hogy többször is feltölthető. Ekkor mi az eljárás? Válaszát előre is köszönöm!
Utalványozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kiadási pénztárbizonylatot az utalványozónak alá kell írnia, vagy elegendő, ha a kifizetés előtt a számlára ráírja, hogy kifizethető? Válaszát köszönöm!
Saját kibocsátású vásárlási utalvány. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy ruházati üzlet az általa kibocsátott vásárlási utalványt milyen módon kell, hogy nyilvántartsa? Szigorú számadású nyomtatványként? Az eladott vásárlási utalvány értékét be kell ütni a pénztárgépbe, vagy elég egy bevételi pénztárbizonylatot írni róla? Ha a bolt által kibocsátott utalvánnyal fizetnek a vevők, akkor milyen módon történik annak az elszámolása? Köszönöm válaszát. Bognárné Erika
Forgatható utalvány Kérdés
Létrehoznak egy kft.-t, amely utalványkibocsátással foglalkozik, létrehoznak egy szövetkezetet, amely utalványforgalmazással foglalkozik, valamint létrehoznak még négy szövetkezetet, amelyből egy szociális szövetkezet lesz. A kft. forgatható (sport)utalványokat fog kibocsátani, melyet a második szövetkezet fog értékesíteni a további négy szövetkezet részére. Ez utóbbi négy szövetkezet tagjai – a személyes közreműködésük "ellenértékeként", illetve támogatásként – az első szövetkezettől megvásárolt forgatható utalványt kapják díjazásul. A tagok más jövedelmet nem kapnak. A szövetkezeti tagok ezt a forgatható utalványt elviszik az utalványforgalmazó szövetkezethez, ahol azt kérésükre (a kezelési költség levonása mellett) visszaváltják. A biznisz kitalálójának az az elképzelése, hogy a szövetkezetek tagjai személyi jövedelemadót és járulékot sem fizetnek (?), mert a juttatás adómentes. Tudom, az szja-törvény szerint (többek között) csak akkor nem pénzben adott a juttatás, ha az utalvány nem visszaváltható (kivéve a ki nem osztott utalvány), de ez forgatható utalvány, ezért nem merem csípőből rávágni, hogy nem adómentes. Ráadásul azt találtam, hogy a forgatható utalványt az utalványbirtokos kérésére a kibocsátó köteles visszaváltani hazai törvényes fizetőeszközre. A fenti elképzelés véleményük szerint jogkövető-e, nem ütközik bármely lépés jogszabályi előírásba? Látnak-e benne olyan rést, amely bármely cégnél, illetve a tagoknál esetleg adóhiányt eredményezne?
Katás – utalvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás masszőr egyéni vállalkozó szeretne saját utalványt kibocsátani vendégei számára. Kérdésem az lenne, hogy ő, mint egyéni vállalkozó, megteheti-e ezt, illetve milyen módon szükséges ezt dokumentálni? Az általános szabályoknak megfelelően számla/nyugta/számviteli bizonylat (ÁHK) kiállítása szükséges az utalvány eladásakor, illetve beváltáskor újabb nyugta/számla? A utalványkibocsátást kettős könyvvitelben kötelezettségként, a beváltást/felhasználást bevételként (áfamentes) könyvelném, de ebben az esetben, tekintve, hogy csak a bevételt kell nyilvántartani, elegendő a felhasználáskor keletkezett bizonylat könyvelése? Illetve amennyiben a beváltáskor kiállított bizonylat egy nyugta, azon hogyan tudja az eladó jelölni, hogy a fizetés módja utalvány (pénzmozgás nem következett be, hiszen nyilván csak egyszer fizetnek neki)? Remélem, sikerült érthetően leírni a kérdést, mert számomra sem teljesen világos, miként működhet a dolog. Köszönöm.
Utalványértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk a Lyonesstől vásárlási utalványokat vásárol (például OMV), majd ezeket az utalványokat továbbértékesíti. A beszerzési számlán az utalványok 0 százalékos áfával szerepelnek, mi is ugyanígy számlázzuk tovább, beszerzési áron, az esetleges jutalékot pedig külön sorban, 27 százalékos adómértékkel számlázzuk ki. Kérdésem az lenne, hogy az áfabevallás melyik sorában kell feltüntetni a 0 százalékos áfás ügyleteket, mert nem találok megfelelő sort erre? Válaszát köszönöm!