167 találat a(z) teljesítési időpont cimkére
Ingatlanértékesítés teljesítési időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy helyesen járt-e el az ingatlan eladója (A cég) és állította ki a teljes vételárról a számlát, az alábbi esetben: A cég előszerződést kötött egy Áfa tv. szerint újnak minősülő ingatlanra B céggel (vevővel) 2017. 04. 20-án. A birtokbaadás ugyanezen a napon megtörtént, birtokbavételi jegyzőkönyv alapján, valamint A cég a teljes vételárról kiállította az áfát is tartalmazó számlát (egyenes áfás ügylet) B cég felé, szintén aznapi teljesítési időponttal. B cég a birtokbavételt követően a teljes vételár 80%-át utalta át a mai napig, 4 egyenlő részletben. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt
Kata értékhatárok Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2017. 08. 01-től katás egyéni vállalkozó 2017. évi teljesítési időponttal kiszámlázott szolgáltatásának ellenértéke 2018. januárban lesz kifizetve. A bevétel 4 950 000 forint. Ezt az összeget a kata, illetve az áfa értékhatárába mikor kell beszámítani? Válaszát előre is köszönöm!
Utazásszervezés-közvetítés jutalék számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi probléma megoldásában kérem a segítségét! Utazásszervező iroda milyen teljesítési dátummal fogadhat be jutalék számlát a közvetítő irodától? A teljesítési dátum az utas visszaérkezésének, vagy a hátralék kifizetésének a dátuma? Mi lehet a kiállítás dátuma? Problémás-e az áfa-bevallás kapcsán, ha például a számlát januárban állítja ki és júliusi teljesítést ír rá? Ebben az esetben a részvételi díj hátraléka júniusban kerül átutalásra az utazásszervező felé, csak a jutalék összege marad a közvetítőnél. A közvetítő a júliusi bevallásába fogja beállítani a fizetendő áfát. Helyes így, vagy a számlát júniusban, a hátralék kifizetésekor kell kiállítani júniusi teljesítéssel? Mi a helyzet, ha a közöttük lévő szerződésben az alábbiakról állapodtak meg: Szerződés kivonat: 3.2. …….Utazásközvetítő a pénzügyi elszámoláson feltüntetett jutalékról a foglalás visszaigazolását követő 3 napon belül jutalékszámlát állít ki, melyet eljuttat Utazásszervezőnek……. 4.1. Utazásközvetítőt az Utazásszervező számára közvetített, megvalósult utazási szolgáltatások után ügynöki jutalék illeti meg. ……… A jutalék akkor és olyan mértékben esedékes, amikor és amilyen mértékben az utazási szerződés létrejött és az utazásszervező teljesítette azt, vagy teljesítenie kellett volna. Segítségét köszönöm!
Sztornó és új számla áfabevallási időszaka Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az lenne, hogy abban az esetben, ha egy kiállított számlát hónapokkal később valamely hibás adat miatt sztornóznak (nem tud helyesbítő számlát a program) például rossz cím szerepel vagy rossz cégnév, és egy új számlát állítanak ki a korábbi teljesítési időponttal (és minden másban szintén megegyezően), akkor ebben az esetben a sztornó számlát (csökken az áfa) abban az időszakban kell szerepeltetni, amelyikben a vevő rendelkezésére áll a bizonylat. Mi a helyzet az új számlával? Amiatt önellenőrzés nem szükséges? Azt is lehet szerepeltetni abban az időszakban, amelyikben átadják a vevő számára? Furcsa lenne, hogy egy adatmódosítás miatt az új számlát vissza kellene tenni eredeti teljesítési időpontra (és duplán lenne ott), a sztornó pedig csak később kerülhetne be. Köszönöm.
Katás áfa értékhatár Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alanyi mentes katás egyéni vállalkozó 2017-ben negyedéves elszámolásban számláz, fizetési határidő a negyedévet követő hónapban van. Az éves bevétele a 12 milliót nem haladja meg. Az utolsó negyedévi bevételével átlépné a 8 millió forintos alanyi mentes határt, de mivel folyamatos teljesítésről van szó, és a számla 2018. januárban esedékes, a számlán a teljesítési időpont január. Jól értelmezem, hogy áfa tekintetében maradhat alanyi mentes még abban az esetben is, ha a vevő saját elhatározásából a számla értékét decemberben kifizeti részére? Köszönöm
Szállítólevél és teljesítési időpont Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több vevőnkkel is előfordul, hogy olyan megrendelőt küld, amelyen kiköti, hogy számlát csak az aláírt, visszaküldött szállítólevél alapján fogad el (ilyenkor az áru kiszállítása fuvarozó céggel történik). Idáig azt a gyakorlatot követtük, hogy ezeknek a vevőknek a visszaigazolt, általuk közölt dátummal állítottuk ki a számlákat (amelyek természetesen nem egyeztek meg az általunk kiállított szállítólevélen található teljesítési dátummal). Azonban mostanában többször is előfordul, hogy ezek a vevők nem küldik vissza a szállítólevél aláírt példányát, vagy csak több mint egy 1 hónap múlva, áfabevallás után. Összességében azt szeretném megkérdezni, hogy mi a számla teljesítési dátuma fuvarozónak átadott, szállítóleveles értékesítés esetén: az általunk kiállított szállítólevél teljesítési dátuma vagy a vevő által visszaigazolt, átvételt igazoló dátum? Megtehetjük-e, hogy ha 15 napon belül nem igazolják vissza a szállítólevelet, akkor kiállítjuk a számlát a szállítólevél teljesítési dátumával? Kérem, hogy válaszát törvényi hivatkozásokkal tegye meg. Köszönettel: Lőrinczné
Internetes kereskedelem előre utalással Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy internetes kereskedelmi tevékenységet folytató vállalkozás vevői előre utalással fizetik ki a megrendelni kívánt termékeket. Előfordul olyan eset, hogy a termékre átutalt összeg egyik hónapban megérkezik, viszont a terméket csak a következő hónapban tudják elküldeni a vevő részére. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben mi lesz a számla teljesítési időpontja, illetve az áfa fizetése melyik időszakban esedékes? Válaszát köszönöm!
Meghatározott időszaki áfa Kérdés
Tisztelt Szakértők! Társaságunk növényvédelmi szaktanácsadást végez a gazdálkodókkal, 2017. április 1-jétől határozatlan ideig szól a szerződés. A számlázás április 10-én történik. Milyen teljesítési időpontot kell a számlára ráírni (mi lesz az áfa teljesítési dátuma)? A fizetési határidő a kiállítástól számított 15 nap. Helyesen gondoljuk-e, hogy a számla teljesítési időpontja a fizetési határidővel lesz egyező? Amennyiben nem jó így, milyen módon kell a számlát javítani? A számvitelben pedig milyen nappal fogom a teljesítést könyvelni? Válaszukat előre is köszönöm.
Ingatlanfoglaló – fordított áfa Kérdés
Ügyfelünk ingatlanértékesítése fordított áfa hatálya alá tartozik. A szerződés szerint 30% foglalót köteles neki fizetni a vevő, mely összeg a vételárba beleszámít. A foglaló jelen esetben keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget és levonási lehetőséget a vevő részére? A kiállított végszámlán az eladó levonja-e a már megkapott foglaló összegét, vagy a teljes ingatlanvételárról állítja-e ki a számlát? A teljes vételár összege hamarabb került átutalásra az eladó részére, mint a birtokbaadás időpontja. Ilyen esetben a számla teljesítési időpontja a birtokbaadás időpontja vagy a pénzmozgás időpontja?
Áfamentesség választása Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő kérdésben szeretném kérni a segítségét. A 2016. évben adott egy negyedéves áfa bevalló szolgáltató cég, amely munkaerőt kölcsönöz egy erre szakosodott cégtől. A kiállított számlák teljesítési dátuma mindig a tárgyhót követő hónap 5. napja. A számlák FAD-osan kerülnek kiállításra. December hónapban alanyi adómentességet választott a szolgáltató cég. A decemberi időszakra vonatkozó munkaerő-kölcsönzési számla teljesítési dátuma 2017. 01. 05., tehát a számla teljesítési időpontjában a szolgáltató cég már alanyi mentes, viszont a beérkező számla még mindig FAD-os. Mi a teendő ilyen esetben? Le kell-e rontatni a számlát? Vagy hogyan kell bevallani az így keletkezett áfát egy már alanyi mentes cég esetén? Válaszát előre is köszönöm!
Ki halaszthatja az áfabevallást, ha nem fizet időben a vevő? Cikk
Lehet-e halasztva szerepeltetni az áfabevallásban azokat a tételeket, amelyeket a fizetési határidőn túl egyenlített ki a vevő? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Áfakulcsváltozással kapcsolatos átmeneti rendelkezés Kérdés
Az áfatörvény 58. paragrafusa alá tartozó, 2016. decemberben megvalósult termékértékesítésről szóló számla áfatörvény szerinti teljesítési időpontja 2017. január. 2017. évben megváltozott áfakulcs esetén a 2016. évben érvényes áfakulcsot kell-e alkalmazni, vagy a 2017. évit?
Időszakos elszámolásnál az áfa teljesítési időpontja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Számítástechnikai és egyéb szolgáltatási tevékenységeket (weboldal programozás, képfeldolgozás, tanácsadás, kiadványtervezés stb.) nyújtó alanyi adómentes bt. egyik ügyfele felé összesített számlát bocsát ki – a szerződésben nincs konkrét hivatkozás arra vonatkozóan, hogy időszakos elszámolásban vagy fizetésben állapodtak meg – az adott időszak során teljesített órákról, mennyiségekről. Fenti időszak hol pár napot, hol egy-egy hónapot ölel fel. Ebben az esetben kötelező alkalmazni az áfatörvény időszakos elszámolású ügyletek teljesítési időpontjának meghatározására vonatkozó rendelkezést? Van mód arra, hogy a felek az adott havi szolgáltatásokról külön-külön szerződjenek, és amikor az eladó teljesített, a vevő visszaigazolja, az a nap lesz a teljesítési időpont (ekkor általában a számla is kiállításra kerül, így a teljesítés időpontja és a számla kelte megegyezik)? Illetve amennyiben a megbízási szerződés így szól, akkor az áfa szerinti teljesítési időpont meghatározásra kerülhet e szerint is: Megbízott megbízási díjra jogosult, melynek összegét havi elszámolásban, a tárgyhavi utolsó munka átadásának dátumával, mint teljesítési dátummal jogosult kiszámlázni. A megbízási díj összege az adott hónapban elvégzett munkák alapján egyedileg kerül megállapításra. Köszönettel:
Áfa átalányadózó egyéni vállalkozónál Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy átalányadózó egyéni vállalkozó naplófőkönyvet vezet. A kimenő és bejövő számlák akkor kerülnek könyvelésre, amikor a pénzügyi teljesítés megtörténik. Az áfa ugyanekkor kerül elszámolásra. (Illetve amelyik kimenő számla 45 napon belül nincs kiegyenlítve, az megjelenik abban az áfa időszaknak az elszámolásában, ahol a 45 nap letelik a számlán megjelölt teljesítési időpontot követően.) Helyes-e ez az eljárás áfa szempontjából? Ehhez szükséges-e külön a pénzforgalmi áfa elszámolást bejelenteni az általános szabályok helyett?!
Áfa Kérdés
Tisztelt Adózóna! A segítségüket kérném egy kft. számlázásával és áfabevallásával kapcsolatban. 2016-ban a kft. áfabevalló volt, majd 2017. évtől kilépett az áfakörből, a tulajdonos kiváltotta az egyéni vállalkozást, ahol katás áfamentes bevalló lett. 2017-től a cég nem működik, a fuvarozást az egyéni vállalkozás végzi. Tavalyi évre 12.04.-12.15. közöti fuvarozásra 2017.01.19-ei teljesítéssel, 01.11-ei keltezéssel állított ki számlát a kft., majd 12.16-12.31-ig tartó fuvarozásra 02.03-ai teljesítéssel 01. 26-ai keltezéssel még egy számlát adott. Mind a kettő számlát áfásan. Helyesen járt el? Az áfát fel kell tüntetni? Vagy áfa nélkül kellett volna a számlát kiállítani. Köszönöm a segítségüket. Üdv.: Éva