167 találat a(z) teljesítési időpont cimkére

Teljesítési időpont Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy partnerünk szerviz képviseletünket látja el egy multinál. Havonta számláz részünkre. Az elő-, novemberi számlát (2019. 11. hó megnevezéssel), 12. 09-én állította ki, 11.29-ei teljesítési időponttal, és 12. 30-ai fizetési határidővel. Véleményem szerint rossz teljesítési időponttal, mert, az áfatörvény 58. §-a szerinti, időszakonkénti elszámolásról van szó. Jelen esetben pedig a teljesítési időpont a fizetési határidő kellene, hogy legyen. Kérem, szíveskedjen véleményezni, jól gondolom-e, hogy a számla rosszul lett kiállítva. Köszönöm!

Eva megszűnése: az áfával is számolni kell Cikk

Minden év végével megszaporodnak azon kérdések, amelyek az alanyi adómentességből áfás körbe való belépéssel, vagy épp ellenkezőleg áfás körből az adómentességbe való áttéréssel kapcsolatban az egyes ügyletek helyes áfakezelésére irányulnak. Ez amiatt is különösen érdekes, mert az eva alá tartozó adóalanyok oldalán meg kell hozni a döntést, hogy 2020-tól forgalmi adózási szempontból alanyi adómentességet, vagy normál forgalmi adózást választanak-e. A téma tehát az eva megszűnésével vált aktuálissá, de nyilván minden olyan esetben is érdekes, amikor egy adott adóalany módosítja az áfastátuszát. A kérdés pedig az, hogy miként kell kezelni az időszakos ügyleteket az áfaválasztás megváltoztatása esetén.

Határozott időszaki elszámolású ügyletek teljesítési időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság B társaságnak üzlethelyiséget adott bérbe. A bérleti szerződést B (bérbevevő) társaság 2018. november 30-ai időponttal felmondta, azonban a helyiséget csak 2019. január 22-én adta át kiürített állapotban. A bérbevevő nem akarta elismerni a szerződésszegést, és a 2018. december, illetve a 2019. január hónapra elmaradt bérleti díj, illetve közüzemi fogyasztások értékét. A bérbevevő társaság hosszas egyeztetés után 2019. őszére elismerte a tartozását. Befogadja és kifizeti az elmaradt bérleti díj és közüzemi szolgáltatások értékét. Kérdés: a bérbeadó társaság a határozott időszaki elszámolású ügyletek szabálya szerint számlázhatja-e ki a 2018. decemberi és a 2019. január 22-éig tartó időszak díját és a közüzemi szolgáltatások értékét? A szabály szerint, ha a fizetési határidő hosszabb, mint az elszámolt időszak utolsó napját követő 60. nap, úgy a teljesítési időpont az elszámolt időszak utolsó napját követő 60. nap. Ebben az esetben a 2018. december havi díj teljesítési időpontja 2018. 12. hó 31. napját követő 60. nap 2019. 03. hó 01. napja? A 2019. január 22-ig tartó időszak elszámolásánál a teljesítési időpontot január 22-étől, vagy a hónap végétől 31-étől kell számítani a 60. nap figyelembe vételével?

Áfa: teljesítés és bevétel időpontja közti különbség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban megerősítettek abban, hogy folyamatos szolgáltatás esetén, lehetőség van a szolgáltatás utólag történő számlázására. Jelen esetünkben a tárgyhavi étkezési díjat mindig a következő hónap 15-éig számlázzuk, valamennyi számla készpénzes, tehát a teljesítés időpontja a számlán feltüntetett teljesítési időpont. Konkrétan: 2018. decemberi étkezési díjat 2019 január 11-én számláztunk, a teljesítés és áfafizetés esedékessége 2019. január. Kértünk egy könyvvizsgálót egyéb okból kifolyólag, megvizsgálta a gazdálkodás egészét, és nem hagyta jóvá, hogy az ugyan a 2018. évet érintő, de 2019. januárban számlázott és beszedett bevétel a 2019. évi áfabevallásba kerüljön. A könyvvizsgáló a számviteli törvényre hivatkozik, és kéri, hogy önellenőrizzük a 2018. évi áfabevallást és ott szerepeltessük a 2018. decemberi étkezésidíj-bevételünket. Legyen kedves segíteni és eligazodni, hogy a számviteli vagy az áfatörvénynek feleljünk-e meg? Köszönettel.

Teljesítési dátum Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk napraforgót vásárol fel őstermelőktől, a felvásárlásról (gépi) felvásárlási jegyet készítünk. A felvásárlási jegy kelte és teljesítési időpontja között figyelni kell-e a 15 napot, amit a számla kiállítása esetében igen.

Lakóingatlan értékesítése – a teljesítési időpont Cikk

Hogyan határozza meg az áfatörvény a teljesítés időpontját, miként kell alkalmazni a jogszabály előírásait lakóingatlan értékesítése esetén? Cikksorozatunk második részében ezt a témát járjuk körül.

Szálláshely-szolgáltatás, szolgáltatás besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás ingatlannal rendelkezik, tevékenységei között szerepel az ingatlan-bérbeadása – az áfa hatálya alá bejelentkezett –, illetve a szálláshely-szolgáltatás is. Rendelkezik olyan ingatlanrésszel, ahol a szobák ágyakkal, bútorokkal fel vannak szerelve. Hogyan, milyen ismérvek alapján kell eldönteni, hogy egy szolgáltatás szálláshely-szolgáltatásnak, vagy ingatlan-bérbeadásnak minősül? Milyen plusz szolgáltatásokat kell minimálisan nyújtani a kft.-nek ahhoz, hogy szálláshely-szolgáltatást számlázhasson? A szálláshely-szolgáltatás számlázása esetén mi lesz a számla teljesítési időpontja? Segítségüket köszönöm.

Számla beérkezése Kérdés

Későn érkezett szállítói számla, például január helyett márciusban. Mi a teendő? Vissza kell könyvelni a teljesítés napjára? Illetve a későn érkezett számla beruházást tartalmaz. Vissza kell tennünk az adott teljesítési időszakra, és hiába volt zárás, lépjünk vissza, a számlán feltüntetett időpontban aktiváljuk és számoljuk is el az értékcsökkenést?

Teljesítés időpontja időszakos elszámolás és teljesítésigazolás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk határozatlan idejű szerződést kötött egy vállalkozóval szakértői-kutatási szolgáltatások végzésére. A szerződés szerint a vállalkozó az adott hónapban ledolgozott és a megbízó által teljesítésigazolásban igazolt kutatási óraszám és előre rögzített óradíj alapján havonta (utólag) számlázhatja a megbízási díját. A kérdésem az, hogy tekinthető-e ez a konstrukció az áfatörvény 58. §-a szerinti időszakos elszámolásúnak, vagy pedig a teljesítésigazolásban rögzített teljesítési időpont lesz mérvadó a teljesítési időpont meghatározásakor? Köszönettel

A teljesítés időpontját követő számlák elfogadása Kérdés

Cégünk bérleti díj fizetésére 2014. 12. 31., 2015. 12. 31., 2016. 12. 31., 2017. 12. 31. és 2018. 12. 31. teljesítési időpontra vonatkozó számlákat 2019. 04. 03. számla keltezéssel kapott meg. A számla az áfatörvény és a Art. törvényalkotói szándékával összeegyeztethető? A számla kibocsátója eljárhat így? Mit javasol a szakértő a számlák befogadására és kezelésére?

Kft. áttérése evára Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy folyamatos szolgáltatást nyújtó kft. 2019. 01. 01-jétől áttért az eva adózási módra. Elszámolási viták miatt a 2018. novemberi és decemberi teljesítést 2019. 03.19-én számlázta ki. Az áfateljesítés megegyezik a fizetési határidővel, mindkettő 2019. 03. 01. Azt szeretném megkérdezni, hogy az áfa alapját vissza kell-e határolnom 2018. évre, és társasági adót számítani utána? Az áfa már az eva bevétele lesz, vagy önellenőrzéssel módosítani kell a 2018. IV. n. évi áfabevallást? Előre is köszönettel a segítséget. Üdvözlettel Simon Károly

Mi a teljesítés időpontja ingatlan árverésénél? Kérdés

Ingatlanfejlesztéssel foglalkozó adózó adókötelezettséget választott ingatlanértékesítései tekintetében (88. §). Tevékenysége során fejlesztett egy ingatlant, melyet nem tudott értékesíteni. A fejlesztéshez kölcsönöket vett fel, eladósodott. Legnagyobb tételben egy magánszemély javára vonatkozó zálogjog terhelte az ingatlant, amely jogviszonyból eredő kötelezettség meghaladta az ingatlan becsértékét. A társaság ellen végrehajtási eljárás indult, és annak keretében az árverési vétel hatályával a zálogjogosult magánszemély megszerezte az ingatlan tulajdonjogát a követelése beszámításával. A társaság havi áfabevalló volt. Az árverés 10. hónapban került lebonyolításra, viszont az árverési jegyzőkönyv annak jogerőre emelkedése után a következő, 11. hónapban került a földhivatal részére benyújtásra, bejegyzési időpont is a 11. hó. Az árverés eljárási rendjéből eredően így a társaság bevételhez nem jutott, csak a magánszeméllyel szembeni kötelezettsége csökkent. Viszont kiderült, hogy az árverés során is adóköteles értékesítés történt, mely során az árverési eladási ár a bruttó összeg, és ennek áfatartalma a fizetendő adó. Az árverési vevő nem alanya az általános forgalmi adónak, ezért az egyenes adózás szabályai szerint az adózónak kell bevallania a fizetendő adó összegét és befizetni a költségvetésbe. Megvalósul-e az áfatörvény 59. § (1) bekezdése szerint az „eladó” vagyoni előnyhöz jutása, ami előbbre hozza októberre a teljesítéshez képest az adófizetési kötelezettség keletkezését?

Gyűjtőszámla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Több ügyfelünknek havi gyűjtőszámlát állítunk ki. Egyik ügyfelünk szerint ez esetben nem kellene teljesítési időpontot rögzíteni a számla fejlécében, áfa szempontjából mindegyik szállításnak külön szállítólevele és áfaidőpontja van. Kérünk tanácsot, mi helyes számlakiállítás, számlázórendszerünk kéri a teljesítési időpontot. Nem szeretnénk időszaki elszámolású számlát kiállítani.

Teljesítési időpont – repülőjegy és társai Kérdés

Tegnap megjelent cikkükkel kapcsolatosan kérdezném, hogy ha az oktatás, tanfolyam számlázásánál előlegről beszélünk, és csak a tanfolyam végét követően lehet végszámlát kiállítani, akkor mi újság a repülőjeggyel, a rendezvényre vásárolt belépőjeggyel? Ezek mintha ugyanolyanok lennének, mint az előre fizetett tanfolyam, mégsem láttam még sosem repülőjegyről előleg- és végszámlát, vagy belépőjegyről előleg- és végszámlát. Ha nem kell előlegszámla, akkor mely vonatkozásában különbözik ez a tanfolyam példájától? Az adózóna cikk itt található: https://adozona.hu/afa/Teljesitesi_idopont__datum_a_szamlan_VXM9EB#utm_source=adozona.hu&utm_medium=email&utm_campaign=ado_daily&utm_content=201811_adozonauser

Alanyi adómentesből áfás adózó levonási joga Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó átlépte a 8 millió forintos bevételi határt, ezért a 18T101E nyomtatványon bejelentette a NAV felé, hogy áfakörös lett 2018.10.24-től. Kérdésünk az, hogy annak a szállítói számlának az áfatartalmát, amelynek kelte 2018.09.24-e, teljesítési időpontja és fizetési határideje 2018.10.24-e, figyelembe veheti-e levonható áfaként? A számlán 2018. 08. havi szolgáltatás került kiszámlázásra. Válaszukat köszönjük.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink