469 találat a(z) tagi kölcsön cimkére

Elhunyt tag tagi kölcsönének sorsa végelszámoláskor Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az általam könyvelt cég tulajdonosa és ügyvezetője – 1 650 000 forint tagi kölcsönt maga után hagyva – 2013. 12. 06-án elhunyt. A hagyatéki tárgyalásban a tagi kölcsönről nincs említés. Az elhunyt tag tulajdonrészét a felesége örökölte, aki addig nem volt a kft tagja. A kft. még 2013. évben elvesztette a saját tőkéjének több mint a felét. A cég végelszámolásra kerül. A végelszámolás kezdő időpontja 2014. 09. 30. A végelszámolás alatt – az egyéb tartozások fedezésére is – az örökös (tag) részéről pótbefizetésre kerül sor. Ebből kívánják rendezni az egyéb (NAV, ipa stb.) tartozásokat, és visszafizetnék a tagi kölcsönt is a tagnak (örökösnek). Kérdéseim: a tartozások rendezésével a végelszámolás befejeződhet-e? A tagi kölcsön visszafizetésével kapcsolatban felmerülhet-e valakinek adózási kötelezettsége? Ha a pótbefizetés csak az egyéb tartozásokra nyújt fedezetet és a tagi kölcsönre nem (a tag nem engedi el a tagi kölcsönt), akkor a folyamat átmegy-e felszámolásba? Üdv. Szekér László Gordiosz Kft.

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Vállalkozás személyesen közremüködő tagja - egy nagyösszegű árubeszerzés céljából - kamatmentesen ad kölcsönt a társaságnak 2 hónapra. Ez az összeg az évvégi beszámolójában szerepelni fog Kérdésem: A társasági adóbevallást mennyiben érinti ez a esemény? Bármi közteher vonzata van-e a kamatmentesen adott kölcsönnek? Köszönöm válaszukat.

Tagi kölcsön visszafizetés KATA alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013.01-től katás vállalkozás katába lépése előtt tagi kölcsönt halmozott fel. A kata alatt mérleget nem adtunk be - amennyiben visszalépnénk Tao alá, a tagi kölcsön a 2012-es mérlegnek megfelelő lenne (így gondolom). Szeretném megtudni, hogy a katás időszak alatt (elmúlt két év) van-e lehetőség rá, hogy a cég bevételének egy részét ne a katán keresztül adjuk ki, hanem a 2012-ig felhalmozott tagi kölcsönt fizessük vissza belőle. Tehát a Tao-ba való visszalépés előtt, még a kata alatt fizessük vissza a tagi kölcsönt. Amennyiben katás időszak alatt is lehet csökkenteni a tagi kölcsönt (visszafizetni a tagnak), ezt milyen módon tehetjük meg, milyen esetleges adózási/ önyvelési módszerrel lehetséges? Köszönöm a segítséget!

Természetben adott pótbefizetés Kérdés

Kedves Hölgyem/Uram! Segítséget szeretnénk kérni az alábbi kérdésben. Tényállás: Egy belföldi adóalany (kft.) rendelkezett két ingatlannal, egyiket sok évvel ezelőtt 25 millió forintért, a másikat 30 millió forintért vásárolta. Az ingatlanokat jelentős veszteséggel az idén el tudta adni, a két ügyleten összesen mintegy 15 millió forintot vesztett. Az ingatlanokat a korábbi években bérbeadás céljára használta, de sokszor volt üresen a két lakás, és a havi bérleti díjak több esetben nem fedezték a havi fix kiadásokat. Most, hogy a kft. eladta a lakásokat, jelentős veszteséggel zár. A cég végelszámolással meg akar szűnni, de többmillió forint van a tagikölcsön-számlán nyilvántartva, mert a két ingatlant saját finanszírozásban vette a társaság, viszont ezt kifizetni magának már biztos nem tudja. Kapcsolatba lépett az ügyvédjével, milyen módon lehetséges a tagi kölcsönt megszüntetni annak érdekében, hogy a végelszámolást választhassa. Az ügyvéd a természetben adott pótbefizetést javasolta, melyről az új Ptk. rendelkezik. A Complex Jogtár 48/2014. számú Számviteli kérdése foglalkozik ezzel a témával, de még mindig bizonytalanok vagyunk. Kérdésünk: Lehetséges-e, hogy a tagikölcsön-számla tartozik oldalára és a lekötött tartalék követel oldalára történik könyvelés a veszteségek fedezetére? Hálás köszönettel, Nagy Edit

Társas vállalkozás tagja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjen az alábbi esetre megnyugtató választ adni. A 2010-ben 3 taggal alakult (kereskedelmi tevékenységet folytató) kft. tönkrement, a megszüntetésről még nincs döntés. A társasági szerződés nem tesz említést a tagok személyes közreműködéséről. A tagok közül ketten ügyvezetők, amíg volt munka, ők végezték el. A harmadik tagnak volt és van is heti 36 órát meghaladó főállású munkaviszonya, a vállalkozásban nem tevékenykedett. „A” ügyvezető (és tag) már 1 éve külföldön vállalt munkát, jelenleg is ott dolgozik. „B” ügyvezető az alakulás óta munkaviszonyban látja el a cégben a feladatait, mely feladatok a valóságban már nincsenek, ő a vállalkozásból, mint tag, ki fog lépni. Üzletrészét „A” ügyvezető veszi át. Kérdésem: A történések után „A” ügyvezető (és tag) – aki magánszemélyként vállalt munkát Angliában – a Tbj. szerint biztos, hogy nem minősíthető társas vállalkozónak? A cég alapításával egy időben (2010. év) mindhárman tagi kölcsönt nyújtottak, hogy a vállalkozást be tudják indítani. Ez valós tagi hitel volt. A kilépni szándékozó „B” ügyvezetőnek (és tagnak) bennragad a vállalkozásban körülbelül 1 millió forintja. Ezzel mi a teendője a könyvelőnek? (Nyugdíjas vagyok, és már csak ezt az egy céget könyvelem.) Tisztelettel Sz. Zs. nyugdíjas

Készpénzes számla későbbi elszámolása Kérdés

Mi a teendő akkor, ha a cég pénztárából korábbi időszakra vonatkozó számlát kell kifizetni? Előfordult már többhónapos csúszás, mert akkor került elő a számla az ügyvezető "zsebéből". A számviteli törvény azt írja, hogy a pénzmozgással egyidejűleg kell rögzíteni, márpedig a pénzmozgás a pénztárban a tényleges kifizetés napja lesz. Továbbá mit tehet a könyvelő, ha a készpénzes számla megérkezett, de nincs elég pénz a pénztárban, tagi kölcsönt pedig nem szeretne a tulajdonos betenni a könyvelésbe?

Adott kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szíves segítségüket kérném az következő esetben: adott egy bt. egy nyugdíjas beltaggal – aki személyesen közreműködik – és egy kültaggal. A jegyzett tőke összege 40 000 forint. A tevékenység biztosítási szolgáltatás. A bt. főkönyvi kivonata alapján a bt. által tartósan adott kölcsönök összege 7 900 000 forint, a pénzeszközök 335 284 forint, ami pénztár, kamatok aktív időbeli elhatárolása 3 894 793 forint, eredménytartalék 4 591 507 forint, alapítókkal szembeni kötelezettségek 4 700 000 forint, a és NAV tartozás jelenleg 750 000 forint. A bt. biztosítási szolgáltatásból árbevételt ért el, a pénzt kölcsönszerződéssel kölcsönadta a bt. a beltagnak (a pénztár egyenlege így nem haladja meg az 500 000 forintot) a kölcsön után a jegybanki alapkamat + 5 % kamat lett aktív időbeli elhatárolásként elszámolva, és az előző évek beszámolója alapján 4 700 000 forint osztalékot is jóváhagytak.A beltag a kölcsönadott pénzt nem tudja visszafizetni (nincs meg), a NAV felé a tartozását sem tudja rendezni, és a bt.-t meg szeretné szüntetni. Milyen lehetőségei vannak, hogyan kell eljárni ebben az esetben?Hogyan kell lekönyvelni a kölcsön és a kamatának visszafizetését? Előre is köszönöm a segítséget: Kné

Belföldi kft. befektetése Angliában alapított cégben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Belföldi egyszemélyes kft. 40 százalék törzsbetéttel Angliában társaságot alapít két magyar magánszeméllyel (30-30 százalékban tulajdonosok), amely vendéglátó egységet fog működtetni. A törzsbetéten kívül tagi kölcsönt is rendelkezésre bocsát a belföldi cég az angliai vállalkozás részére. Kérdésem, hogy a magyar jogszabályok alapján elegendő-e a törzsbetét utalásához a kinti cég alapító okirata, a tagi kölcsönhöz a kft. alapítói határozata és az Angliában megírt (vagy Magyarországon kell megírni?) kölcsönszerződés 2 tanúval vagy ügyvédi ellenjegyzés szükséges? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: R.Győzőné

Pénztárbizonylat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a cég semmilyen szabályzata nem írja elő a pénztárbizonylat használatát, akkor kötelező-e annak használata? A pénztármozgások bizonylatai számlák, amelyek alapján a gazdasági esemény megtörtént, illetve tagi kölcsönök, lekötött tartalékba történő pénzmozgások esetén jegyzőkönyvek, szerződések támasztják alá a pénzmozgás megtörténtét, a bankból történő készpénz ki- és befizetésről feljegyzés készül. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Vagyonosodási vizsgálat: mindenki gyanús. Ki a leggyanúsabb az idén? Cikk

Céget adott el? Tagi kölcsönből finanszírozza vállalkozását? Nagyobb összegeket helyez el magánszámláján? Ezek mellett még számtalan jel lehet, amire felfigyelve az adóhatóság vagyonosodási vizsgálatot indíthat. Összefoglaltuk, hogy az idén mire lő a NAV, és mi a vizsgálat menete.

Tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cégben 2008-ban kamatmentes tagi kölcsönt bocsátott rendelkezésre az egyik tag, aki 2011-ben kilépett a cégből, a kölcsön visszafizetésére továbbra is igényt tart. Kérdésem az lenne, hogy jelent-e valakinek, a magánszemélynek vagy a cégnek, bármilyen adó-, vagy illetékkötelezettséget, ha kamatmentes a kölcsön? A cég most tudná visszafizetni a kölcsön egy részét. Válaszát köszönöm.

Tagi kölcsön kamata Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! A 2014. 06. 27-ei , ugyanezen témában kérdező kérdésében volt egy momentum, amin elidőztem. " Nem tagi jogviszonyos ügyvezetője " .. azaz akkor nem tag ? ... majd zárójelben " ( úgynevezett tagi kölcsön ) .. " Azaz mégis tag. Ez a kérdés engem is foglalkoztat, mivel társaságunknál egyik tag, aki egyben ügyvezető is, adott kamatfizetési kötelezettséggel tagi kölcsönt. Az ügyvezetői feladatok személyes közreműködéssel járnak, de díjazást nem vesz fel az ügyvezetői feladatokért, azaz a személyes közreműködésért. Kérdésem lenne, hogy ilyen viszonylatban is 27 % eho van, és ha igen, akkor a 450 ezer forint éves maximum vonatkozik-e? Vagy ebben az esetben szocho és egyéb járulék merül fel? Köszönöm válaszát!

Alultőkésített a cége? Így kerülheti el a kényszertörlést Cikk

Havi 2-3 ezer új kényszertörlési eljárást tesz közzé a cégbíróság, amelyben jelentős szerepe van annak, hogy sok cég nem tudja a jogszabályi előírásoknak megfelelően rendezni a tőkehelyzetét. Ez javarészt arra vezethető vissza, hogy az adóhatóság szigorúbban ítéli meg azt a korábban bevett gyakorlatot, mely szerint a cégek úgy próbálták helyrebillenteni a hitel-tőke arányukat, hogy a tulajdonosok a társaságnak nyújtott tagi kölcsönöket a társaság saját tőkéjébe apportálták.

Tagi kölcsön kamatának engedményezése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A cég tartozik az ügyvezetőnek az általa nyújtott tagi kölcsönök kamatával. Kérdésem lenne, hogy milyen adóterhei lennének ha az ügyvezető életbiztosítást kötne saját magára, de a díjfizetést a neki tartozó cégére engedményezné? Köszönöm: Annamária

Kivás kamatmentes tagi kölcsön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk kivaalany. Többségi tulajdonosa kamatmentes tagi kölcsönt nyújt a vállalkozás számára. Van-e valami adózási vonzata, és bejelentési kötelezettsége a vállalkozásnak az adóhatóság felé?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink