469 találat a(z) tagi kölcsön cimkére
Orosz állampolgárnak kifizetendő egyéb jövedelem II. Kérdés
A fenti címen korábban feltett kérdésre adott válasz alapján felmerült kérdések: Folyamatosan kamatjövedelemről van szó, de egy előző kérdezőnek adott válaszból úgy gondoljuk, hogy ez nem kamatjövedelem, hanem egyéb jövedelem? Idézet: "A tagi kölcsön tőkerésze visszafizetésekor nem adóköteles bevétele az érintett tagnak". A kölcsön után fizetett kamat nem minősül az szja-törvény 65. § (1) bekezdése alapján kamatjövedelemnek. Ezért e jövedelem a felek között fennálló jogviszony szerint adózik. Ez azt jelenti, hogy ha a tag nem minősül vezető tisztségviselőnek vagy személyesen közreműködő tagnak, akkor a jövedelem a tagi jogviszonnyal összefüggésben illeti meg a magánszemélyt, így az egyéb jövedelemnek – és nem kamatjövedelemnek – tekintendő (28. §). A társaságnak azon kívül, hogy bevallási kötelezettsége van, kell fizetni valamit? További válaszát előre is köszönöm!
Tagi kölcsön és pótbefizetés Kérdés
Egy kft.-nél évek alatt nagyobb összegű tagi kölcsön gyűlt össze. Ennek következtében a saját tőkéje is mínuszossá vált. Van-e arra lehetősége a cégnek, hogy a tagi kölcsönt pótbefizetésként lekötött tartalékba tegye? Ezzel a saját tőkéje nem lenne mínuszos. Jár-e ez valamilyen adófizetéssel vagy illetékfizetéssel? Várom válaszukat. Kisfaludyné
Evás bt. megszüntetése Kérdés
Számviteli törvény hatálya alá tartozó evás bt.-t szeretnénk megszüntetni. Sajnos van a bt.-nek még az evás időszak előtt keletkezett tagi kölcsön kötelezettsége, mely kötelezettség minden évben szerepel a beszámolóban. Kérdésem, hogy ha végelszámolni szeretnénk a bt.-t, milyen adófizetési kötelezettséggel kell számolni? Ha elengedi a tag a kölcsönét, illetékfizetésről tudok, de az illetéket csak újabb tagi kölcsönből tudná kifizetni a bt. Ha nem engedi el, akkor csődeljárás keretében szűnhet meg, ez esetben neki kellene kérni a csődeljárást?
Tagi kölcsön utáni kamat adóvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél az egyik tulajdonos, aki munkaviszonyban is áll, tagi kölcsönt nyújtott a cég számára. Ebben az esetben a tagi kölcsön utáni kamat adó- és járulékvonzata hogyan alakul? Úgy viselkedik, mint egy nem önálló tevékenységből származó jövedelem, vagy ebben az esetben a 27 százalékos ehót kell utána fizetnem? Válaszát előre is köszönöm.
Tagi betét, kölcsön egyszeres könyvvitel Kérdés
Tisztelt Szakértő! Őstermelő egyszeres könyvvitel vezetésekor a pénztár negatív egyenlegének elkerülésére pénzt tesz be. Ezt tagi betétnek vagy kölcsönnek hívjuk? Pozitív pénzkészlet esetén a betett összeg adómentesen visszavehető? Köszönettel.
Tagi kölcsön után fizetett illeték, majd újra tagi kölcsön? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Betéti társaság évek óta nem működik. Végelszámolás alatt rendezte az adótartozását, és két szállítóval is lezárta többéves vitatott tartozását. Fenti tartozások a könyvekben nem voltak kimutatva. (Azért volt vitatott a tartozás, mert árfolyam- és kamattartozás utólagos megállapítása történt.) Ezeket a tartozásokat magánszámláról egyenlítették ki, a könyvekben nem mutatták ki. Jelenleg nincs tartozása a bt.-nek. Sajnos van kimutatott tagi kölcsöne 450 ezer forint. Ennek befizetné az illetékét. A kérdésem az, hogy ha a bt.-be befizeti az illeték összegét, és átutalja azt a NAV-nak, akkor újabb tagi kölcsöne keletkezik? Hogyan lehet ezt a helyzetet rendezni? A végelszámolást be kellene fejezni 2015. 03. 10-ére. Tisztelettel: Ildikó
Cégeladás kérdései Kérdés
Az egyik cég működése során különféle gazdasági eseményeket kíván meglépni, de nincs tisztában a gazdasági eseményekhez kapcsolódó adó- és illeték vonzatokkal. A társaság jelentős ingatlan (20 millió) és termelőgép (10 millió) vagyonnal rendelkezik, melyek forrása tagi kölcsön (35 millió). A saját tőke negatív (10 millió) és a jegyzett tőke feltöltésre szorul (500 ezer forint). A NAV-nál a cég bejelentkezett az ingatlan-bérbeadás és -értékesítés tekintetében az áfakörbe. A következő gazdasági események adó és közteher vonzatára lennénk kíváncsiak: • Szlovákiában működő szlovák adószámmal működő társaság részére értékesítené a cég a termelő gépeket (adók?) • Ingatlan kivezetés a) szlovák adóalany részére értékesíthető-e a cég tulajdonában lévő iroda (adók?) b) a tagi kölcsön egy része nem pénzben, hanem ingatlannal lenne „visszafizetve” (adók? illetékek?) • Tagi kölcsönből megemelhető-e a jegyzett tőke? Könyvelhető-e egy lépésben tagi kölcsön csökken; jegyzett tőke nő (bejegyzéssel egyidejűleg), vagy kvázi pénzmozgásként kell lezongorázni : tőkeemelés befizetés pénztárba; tagi kölcsön visszafizetés pénztárból. (Közteher vonzata van? Adózott pénzből emelt jegyzett tőkének minősül-e ez az eljárás? (Később sem kell leadózni?) • Ha ezt követően a cég eladja az üzletrészeit, a megmaradt tagi kölcsönét átadhatja-e a többi eszköz és forrás tételekkel együtt? Nem minősül-e ez ajándékozásnak? Van-e valami adó vagy közteher vonzat?
Kft.-nek adott tagi kölcsön visszafizetése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Most alakult kft. tevékenységéhez gépet vásárol, bank hitelt nem ad, saját pénzből kell megoldani, ezért szükséges a tagi kölcsön, nem kamu bankba utalva, számla kifizetve. Hogyan lehet visszakapni, ha majd beindul a tevékenység és lesz bevétel? Köszönöm.
Végelszámolás alatt álló bt. elszámolása Kérdés
Egy bt. végelszámolás során a tagi kölcsönt a meglévő árukészlet átadásával kivánja kigyenlíteni (nem áfaalany). Milyen teendők merülnek fel ezzel kapcsolatban adózási és számviteli vonatkozásban?
Végelszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni: Egyik cégünk végelszámolással megszűnne. Már 1 éve húzódik az ügy, így tagi kölcsönt kellett betenni a banki költségek fedezetére, a közzétételi díjra, stb. Nem olyan nagy összeg, körülbelül 50 ezer forint. Na most, ugye ez az összeg a végelszámolás miatt, mint tagi kölcsön nem maradhat ott, el kell engednie a tulajdonosnak. Akkor ezt az elengedést rendkívüli bevételként bekönyvelem. Valamint erre ki kell számoljam a 18 százalék illetéket, ami 9 000 forint. Ezt előírom, mint kötelezettség. Amíg ezt nem fizeti meg, addig nem tudom lezárni, mert ezzel újabb kötelezettséget generáltam. De nincs is rá fedezet. Tehát akkor még tegyek be tagi kölcsönt, és kezdjem az elejéről az egész számolást. Akkor még beteszek neki mondjuk 11 000 forintot, ezzel a tagi kölcsön, amit el kell engedni, 61 000 forint lesz. Ennek a 18 százaléka 10 980 forint. Tehát ez pont fedezi ezt az illetéket, feltéve, ha nem kell a nem üzemelő bankszámlájára még befizetni pénzt, hogy ezt át tudja utalni, mert akkor lehet újra sakkozni. És akkor még a rendkívüli bevétel után a 10 százalékos társasági adót is meg kell fizetnie. Tehát újra számoljuk az egészet. Ennek tényleg így kell működnie, hogy tegyen még be pénzt, hogy még több adót tudjon befizetni? Az illeték-fizetési kötelezettséget az AVBA nevű nyomtatványon be is kell jelenteni a NAV-nak? A végelszámolási záró bevallást csak akkor tudom megcsinálni, ha a társasági adót és az illetéket is megfizette? Köszönöm!
Beolvadásnál kötelező-e a könyvvizsgálat? Kérdés
Egy kft.-be beolvadna egy bt. A bt.-nek körülbelül 900 ezer forint tagi kölcsöne halmozódott fel (így vásárolta a tulajdonos eleve a céget). Kérdésem, hogy a beolvadó céget, amely évek óta semmilyen tevékenységet nem végez, kell-e könyvvizsgáltatni, illetve a másik céget, amelybe beolvad, szükséges-e könyvvizsgálóval véleményeztetni? A bt. kötelezettségeinek és negatív eredménytartalékának átvezetése után a kft.-be, szükséges-e ismételten megvizsgáltatni? Költségtakarékossági szempontból sem mindegy.
Így fizetheti ki a tagi kölcsönt ingatlannal Cikk
Megszűnő vállalkozásoknál mindig nagy fejtörést okoz, hogyan fizessék vissza a tagi kölcsönöket. Hogyan lehet ingatlanvagyonnal rendezni a tartozást – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, adó- és számviteli tanácsadó szakértőnk válaszolt.
Tagi kölcsön átvezetése tőkeelemek közé Kérdés
Tisztelt Cím! Társaságunk tagjai az évek során jelentős összeget fizettek be a társaság pénztárába. A befizetést tagi kölcsönként adták. Át lehet-e vezetni a tagi kölcsönt a tőkeelemek közé végelszámolás megkezdése után? Tisztelettel: Ildikó
Tagi kölcsön kifizetése végelszámoláskor Kérdés
Tisztelt Adószakértő Úr/Asszony! Végelszámolással megszűnő kft. a tagi kölcsönt visszafizetheti-e a tulajdonában levő ingatlannal, melynek könyvszerinti és forgalmi értéke közel azonos? Keletkezik-e valamelyik félnél illetékfizetési kötelezettség, és ha igen, milyen mértékben? Tisztelettel: Nagy István
Kft.-nek nyújtott kölcsön kamata Kérdés
Érdekődni szeretnék, hogy ha egy magánszemély nagy összegű kölcsönt nyújt egy kft.-nek, a kölcsön visszafizetésekor a kamat hogy adózik? Kifizetőként mit kell levonni belőle? Mi a helyzet, ha ez a kölcsön tagi kölcsön, akkor hogy kell eljárni?