229 találat a(z) távolléti díj cimkére
Így kell kimatekozni a távolléti díj összegét. Példákkal Cikk
Bár a munkavállaló csak 3 napig volt szabadságon, mégsem egyszerű kiszámolni, hogy milyen összegű távolléti díjra jogosult: meg kell határozni az esedékesség időpontját és kalkulálni kell bizonyos bérpótlékokkal is. Cikkünkben az 1 napra és 1 órára járó havibér, valamint a bérpótlék alapjának meghatározásáról is szó lesz.
Munkabér gyed mellett Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló – teljes munkaidős szerződéssel – gyed folyósítása mellett fizetés nélküli szabadságon van 2017. augusztustól. 2017. 12. 01. naptól kezdődően – a gyed mellett – kérte munkába állását napi 4 órai részmunkaidőben. 2017.12.01-től kezdődően a munkaszerződés szerinti munkabére a részfoglalkozású munkaidőnek megfelelően csökken. Az igénybe nem vett szabadság idejére járó munkabér (távolléti díj) a 2017.12.01-től érvényes szerződés szerinti részmunkaidős bére alapján jár-e?
Munkabér gyes után Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy munkavállaló gyes idejére fizetés nélküli szabadságon volt 2017.09.30-ig. Kérte, hogy a munkába állítása részmunkaidőben történjen meg a gyes lejáratát követően 2017.10.01. naptól kezdődően napi 4 órában. A munkaszerződés módosítása közös megegyezéssel 2017.10.01-től hatályosan megtörtént. Ebben az esetben munkabére a gyes lejárata után csökken, mivel a részmunkaidőhöz arányosan alacsonyabb munkabér társul a jelenlegi bérezési szintet alapul véve hasonló munkakörben a szerződésmódosítás szerint. A felhalmozott szabadság kiadása is ezen a munkabér szinten történik meg, mivel 2017.10.01-től érvényes szerződés szerint a részmunkaidős bérre jogosult. Helyesen jár el a munkáltató?
Munkavállalói felmondás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Van-e arra mód a munkavállalói felmondás esetén (itt ugye kötelező 30 nap a felmondási idő), hogy a munkáltató azt mondja, hogy eltekint a munkavégzés alól, nem kívánja, hogy ledolgozza a munkavállaló a 30 napot? Mert akkor abban az esetben azzal a nappal meg is szűnne a munkaviszonya. (Tehát nem felmentené a munkavégzés alól, mert akkor fizetné neki a távolléti díjat.) Ha igen, akkor ilyen esetben hogyan kell jogszerűen eljárni? Akkor kell közölni a munkavállalóval, hogy eltekint a további munkavégzéstől, amikor átadja a felmondását, vagy megteheti ezt pár nappal később is? Válaszukat előre is köszönöm!
Távolléti díj számítása pótlékokkal Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem az, hogy a távolléti díj számítása során a megelőző 6 hónapban kifizetett pótlékok esetén csak a "teljes" hónapban kifizetett pótlékot lehet figyelembe venni, vagy a töredék hónapot is? Konkrétan munkavállaló belépett 2017.07.21., szabadságra ment 2017.09.08-án. A szeptemberi távolléti díj számítása során figyelembe vehetem a 07.21 és 08.31. között kifizetett pótlékokat, vagy csak az augusztus hónapra járót?
Ki dolgozhat október 23-án? Ennyi a díjazás Cikk
Közeledik október 23-a, amely nemzeti ünnep. Ez az ünnepnap ráadásul általános munkarend szerinti munkanapra esik azaz, hétfőre. Ennek pedig a munka díjazásával összefüggésben jelentősége van. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb munkajogi tudnivalókat, melyeknek nem ismerete gyakran jogvita forrása.
Egészségügyi alkalmatlanság: felmentési idő, távolléti díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz. Egészségügyi alkalmatlanságra alapított munkáltatói felmondás esetén a felmentési időre a munkavállaló jogosult távolléti díjra? Álláspontom szerint méltánytalan lenne, ha a munkavállaló erre az időre nem kapná meg a távolléti díjat. Szíves válaszukat köszönöm!
Apát megillető pótszabadság elszámolása Kérdés
Be szeretnénk nyújtani igényt a Magyar Államkincstárnak egy apa pótszabadságának elszámolásáról. Kissé bizonytalan vagyok a nyomtatvány tartalmi kitöltésével kapcsolatban. A nyomtatvány 12. sorában fel kell tüntetni a "kifizetett távolléti díjat". Kérdésem: a bruttó vagy a járulékokkal csökkentett díjat? A 13. sorban ennek közterheit kérik. Itt jól gondolom, hogy a szociális hozzájárulási adót és a szakképzési hozzájárulást kell feltüntetni?. Válaszukat köszönöm.
Távolléti díj számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy milyen módon kell kiszámítani a szabadságra járó bért annál az alkalmazottnál, aki három műszakban dolgozik (műszakpótlékot kap), alapbérén kívül mozgóbérben is részesül. Milyen bérelemeket (alapbér, mozgóbér, műszakpótlékok) és hogyan kell figyelembe venni a számításnál? Ugyanezen dolgozó esetében a hétköznapra eső fizetett ünnepre járó bért hogyan számoljuk ki? Válaszát előre is köszönöm!
Munkaszüneti napi munka, szabadnap, távolléti díj Kérdés
Mit tehet a munkáltató? Kérdés
A munkavállaló a munkáltató részére átadott egy „munkaviszony megszüntetése” tárgyú dokumentumot, melyben kérte a munkáltatót a munkaviszony közös megegyezéssel történő azonnali megszüntetésére. A munkahelyi vezető a dokumentumra ráírta: „Tudomásul vettem. A felmondási idő ledolgozását kérem.” Még ezen a napon a munkáltatói jogkör gyakorlójától kapott a munkavállaló egy értesítést, hogy kéri a felmondási idő ledolgozását. A továbbiakban a munkavállaló munkát végezni nem jött, majd pár nap múlva megjelent, hogy ő elszámol a nála lévő, a munkáltató tulajdonát képező dolgokkal, mivel a hétvégén külföldre utazik. Tekintheti-e felmondásnak a munkáltató a munkavállaló munkaviszony-megszűnésre irányuló közös megegyezést kérő írásos nyilatkozatát? Követelheti-e a munkavállalótól a 30 napra járó távolléti díj megfizetését? Mikor, és milyen módon szűnik meg, illetve szüntethető meg a munkaviszony? A dokumentumok teljes tartalmát helyszűke miatt itt nem tudtam feltölteni. Köszönettel: Hajcser Lívia
Távolléti díj Kérdés
Több munkavállalónk munkabére tevődik össze idő- és teljesítménybérből "vegyes bérezés". Példa: májusban 106 órára teljesítménybér, plusz 70 órára órabér (besorolási órabér szerint). Az év egészében változik a teljesítmény- és az órabéres munkavégzés aránya. Hogyan kell az érintett dolgozók távolléti díját kiszámolni? R.A.
Munkavállalói felmondási idő Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalói felmondás esetén munkavállalónk nem kívánja ledolgozni a felmondási idejét, hanem az új munkáltatójánál azonnal felveszi a munkát. Erre a helyzetre azt a megoldást választottuk, hogy a munkavállalói felmondásról megállapodást írtunk, amelyben a következő áll: "Munkáltató a munkavállaló felmondása folytán munkáltatót megillető felmondási időtől eltekint". Fentiek alapján a munkáltatót nem terheli a munkavállalói felmondás miatti felmondási időre távollétidíj-fizetés? Tisztelettel: Krisztiánné
Közalkalmazott végkielégítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2016. november 30-án került sor egy közalkalmazottnál a felmentés közlésére. A felmentési idő 6 hónap, ami 2016. december 15-étől indult, a dolgozót a teljes időre mentesítette a munkáltató a munkavégzés alól. A közalkalmazott átsorolására 2017.01.01-jén sor került, és az illetménye is emelkedett. A kérdésem az Mt. 148. paragrafus (3) bekezdésében foglaltakra irányul, azaz a 2017. január 1-jei illetményemelkedés miatt a felmentési időre járó távolléti díjat, illetve a felmentés utolsó napján járó végkielégítést is már a magasabb illetmény alapján kiszámolt távolléti díjjal kell-e kalkulálni?
Órabéres dolgozó végkielégítésének meghatározása Cikk
Órabéres dolgozó esetében hogyan kell meghatározni a végkielégítés havi távolléti díját? Átlagos havi 20 napi távolléti díj jár ilyen esetben? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.