308 találat a(z) társasház cimkére

Társasház – szakképzési hozzájárulás Kérdés

Számlaregisztráció Kérdés

Társasház – adatkezelés Kérdés

Társasház szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettsége Kérdés

Értékcsökkenés Kérdés

Társasház Kérdés

Társasházak működése, adóbevallása, beszámolója járvány idején Cikk

Közeleg a társasházak adóbevallási határideje. Mire ügyeljenek a közös képviselők (intézőbizottságok) a veszélyhelyzet idején?

Bérbeadásról számla kiállítása Kérdés

Tisztelt Szakértők Kérem állásfoglalásukat, segítségüket. Az szja-törvény szerint a kifizető köteles a társasház részére az általa fizetett bérleti díj után az adó megállapítására, annak levonására és befizetésére, amennyiben a társasház kifizetőnek minősülő bérlőnek ad bérbe közös tulajdonú ingatlanrészt (üzlethelyiséget). A társasház a bérbeadásról számlát állítana ki online számlázó programmal, papíralapú vagy e-számlát. A bérbeadásnál a főszabály szerint jár el az áfatörvény 86. § (1) bekezdés l.) pontját alkalmazva. Lehetséges hogy a társasház az általa kiállított számlán feltüntesse, a törvényi előírásnak megfelelően a bérleti díjat terhelő, a kifizető által levonandó forrásadó összegét, és a bérlő a forrásadóval csökkentett összeget utalja a társasház, a bérbeadó felé? Megfelelhet a leírtak szerint kiállításra kerülő számla a 2020. július 1-jén életbelépő adatszolgáltatás rendszerében is? Köszönettel Grünwaldné T. Georgina

Társasház Kérdés

Üdvözletem! Van egy társasház, amelynek évek óta alkalmazásában áll egy férfi. Ennek az embernek pár napja a háza porig égett. A lakók szeretnének segítséget nyújtani neki úgy, hogy a közösköltségen felül aki szeretne és lehetősége engedi x ezer forintot utal a ház számlájára. A közösképviselő pedig hónap végén egyösszegben készpénzben kifizeti azt az érintett személynek. Ez az ő elképzelésük. Véleményem szerint ez nem igazán járható út, nem látom a befizetések és a kifizetés milyen jogcímen lenne kivitelezhető, illetve tekintve, hogy a férfi a társasházzal munkaviszonyban áll, különösen nem. A megsegíteni akart személy bankszámlanyitása lenne nyilván kézenfekvő megoldás, de az esetünkben egyéb okok miatt nem opció. Közgyűlést jelen helyzetben a tulajdonosok 1/10-e hívhatna össze, de nyilván senki nem akar most senkivel gyülekezni. És egyébként sem lehet kötelezővé tenni a segítségnyújtást. A tulajdonosok döntő többsége jelezte segítő szándékát, de azok jó része egyébként sem a házban lakik, tehát a készpénzes magánszemélyek közötti megoldás sem opció, kihagyva teljesen a társasházat (ahogyan az egyébként a technikai részen túl ki is maradna belőle). Tudnának valamit javasolni a helyzet megoldására, ami minden szempontból szabályos lehetne? Köszönettel

Egyszerűsített mérlegben kimutatott kötelezettség tartalma Kérdés

Társasházunk egyszeres könyvvezetés alapján egyszerűsített beszámolót készít. A közös képviselő megküldte a 2019. évi egyszerűsített beszámolót. A beszámoló mérlegében a követelések között kimutatja a tulajdonosok közösköltség-hátralékát. A kötelezettségek közé viszont nem állítja be azokat a kiegyenlítetlen szolgáltatói számlákat, melyek a 2019. évre vonatkozó gazdasági eseményeket tartalmaznak, arra hivatkozva, hogy a számlát a szolgáltató csak a tárgyévet követően állította ki, nyújtotta be. (Ezeket a számlákat a társasház elfogadta, nem kifogásolta, sőt 2020-ban ki is fizette.) Fentiekből adódóan a mérleg tartalék rovata egy pozitív összeget tartalmaz, kb. a tulajdonosi közösköltség-tartozással megegyező összeget, azaz úgy tűnik, mintha a társasház jelentős tartalékkal rendelkezne. Ha a kötelezettségek rovatba az összes év végén nyitott 2019-es gazdasági eseményt tartalmazó számla értékét beállítanánk, a tartalék összege 0, vagy negatív lenne, ami szerintem a társasház valós pénzügyi helyzetét mutatná. Véleményét szeretném kéni, hogy Ön szerint melyik megoldás a jó?

Ingatlan bérbeadás mindkét oldalról Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély lakást ad bérbe saját tulajdonában álló vállalkozásának, melyben a vállalkozás gazdasági tevékenységét folytatja. A bérleti díjon felül a vállalkozás közvetlenül megfizetni a társasháznak a közös költséget és az önkormányzatnak az építményadót. Kérdéseim: - Mi lesz az szja alapja - 10 százalékos költséghányadot alkalmaz -, az átutalt összeg vagy az átutalt összeg felbruttósított összege? Közös költség 44 305 forint, amelyet átutal a társasháznak vagy 51 220 forint ...ha az előbbi összeg, akkor az szja-t ki köteles rendezni és milyen módon? ..mint kifizető szjaelőleg-levonási kötelezettség terheli a vállalkozást? - Számvitelben hogyan tudjuk elszámolni a közös költséget és építményadót bérleti díjként vagy egyéb igénybe vett szolgáltatásként vagy egyéb ráfordításként? Köszönettel: - amennyiben közös tulajdonukban állna az ingatlan, de teljes egészében a vállalkozás használná fenti költségeket meg kellene osztani?

Társasházépítés eredményre gyakorolt hatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. társasházépítésbe kezd. Abban kérném a segítségüket, hogy milyen könyvelési tételek keletkeznek az egyes adóévekben, és hogy társasági adó és iparűzési adó szempontjából a több éven át tartó építkezés miatt hogyan jelentkeznek az eredményre és az iparűzési adóra gyakorolt hatások az egyes években? Hogyan lehetne optimalizálni az egyes évek eredményre gyakorolt hatásait, hogy ne az utolsó évben keletkezzen magas adóalap a végszámlák kiállítása miatt? Segítségüket előre is köszönöm!

Gomba módra épülnek az új lakások Magyarországon, zömmel a fővárosban Cikk

Tavaly 21 127 új lakás épült Magyarországon, 20 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építhető lakások száma 35 123 volt, 4,3 százalékkal kevesebb, mint 2018-ban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Egyszeres könyvvitelről kettősre áttérés Kérdés

Tisztelt Adózóna! Szeretném a segítségüket kérni, hogy az egyszeres könyvvitelről mikor kell áttérni kettősre, különös tekintettel a társasházakra? Van ebben jelenleg valami módosítás vagy határidő? Köszönöm előre is.

Társasház bérbeadása Kérdés

Az alábbi válaszra lenne egy kiegészítő megjegyzésem: https://adozona.hu/kerdesek/2019_12_2_Tarsashaz_berbeadasa_cws A kérdésre adott válaszban ez a megállapítás szerepel: "Ez azt jelenti, hogy ha a társasház másképp nem nyilatkozik, a 10% költséghányad levonásával megállapított jövedelem lesz a szja alapja." Ez véleményem szerint nem megfelelő. Az Szja tv. 75. § (5) bekezdése konkrétan megnevezi a bérbeadásból származó bevételt, amelyet ezen bekezdés alapján teljes egészében jövedelemnek kell tekinteni, tehát nem vonható belőle sem a költséghányad, sem tételes költség. Üdvözlettel: Nagy Csaba

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink