1217 találat a(z) táppénz cimkére
Amikor vissza kell fizetni a táppénzt, baleseti táppénzt, csedet, gyedet
Cikk
Előfordul, hogy jogalap nélkül kap a magánszemély táppénzt, baleseti táppénzt, csecsemőgondozási díjat (csed) vagy gyermekgondozási díjat (gyed). A vonatkozó törvény egyértelmű és pontosan megfogalmazza, hogy az ellátást megállapító szerv mennyi időn belül, milyen módon követelheti vissza az így kiutalt ellátást. Az alábbiakban ezeket a szabályokat részletezzük.
Folyamatos biztosítási idő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetben szeretném a válaszát kérni. Munkavállaló többes jogviszonyban áll és táppénzt igényelt. A jogviszonyok az alábbiak: A.; 2004.01.01-2016.06.10 B.; 2016.06.15-jelenleg is. C.; 2016.06.15-2016.11.08. D.; 2016.09.26-jelenleg is. Munkavállaló 2016. 11.09. naptól keresőképtelen, táppénz igényt nyújtott be a B. és a D. jogviszonyban. A jelenlegi fő jogviszony a D. Kérdésem az lenne, hogy a C. jogviszonyt hozzákapcsolhatom-e az A. jogviszonyhoz mint összekötő idő, hogy a folyamatosság fennmaradjon? Köszönettel:Soltész Nóra
Rehabilitációs ellátás mellett betegszabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. heti 20 órában foglalkoztat munkavállalót, aki rehabilitációs ellátásban részesül. A Rehab. Szakigazgatási Szerv által 2013.07.hónapban meghozott határozat szerint C2 minősítési csoportba tartozik, egészségi állapot mértéke: 47%.(össz.egészségkárosodás: 53%) A határozatban szerepel még: ..."tartós foglalkozási rehabilitációt igényel", .... komplex minősítés szakmai szabályairól szóló rendeletben meghatározott egyéb körülményei miatt foglalkozási rehabilitációja nem javasolt" Munkabéréből 4+3% egészségbiztosítási járulék, 10% nyugdíjjárulék, 1,5% m.erőpiaci járulék, szja került levonásra. Kérdésem, hogy helyes-e a levonás számfejtése és ha beteg lenne a dolgozó jár-e részére betegszabadság, táppénz? Köszönettel: Reményi Gyné
Nők 40 éves nyugdíja rehabilitációs ellátás mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A "nők 40 éves nyugdíjjogosultságába" beleszámít-e a rehabilitációs ellátás alatti, 4 órás munkaviszony, amikor a havi jövedelem bruttó 180 ezer forint volt, tehát meghaladta a minimálbért? Másik kérdésem, hogy a munkaviszony alatti táppénz az szolgálati és jogosultsági időnek is egyaránt beszámít-e ebbe a nyugdíjba? Köszönettel: Szné
Próbaidő alatt munkaviszony megszüntetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi helyzettel kapcsolatban kérem véleményét. A munkavállaló egyik nap bejelenti, hogy aznap derült ki, hogy terhes, és a doktor ajánlása szerint nem javasolt számára a munkavégzés, ezzel szemben egy közösségi oldalon már több mint egy hete ultrahangfelvételeket tesz közzé. A munkavállaló a próbaidejét tölti, állapotának bejelentése napján körülbelül másfél hónapja volt próbaidőn. Az általa betöltött pozíció azonban megszűnik január elsejével (ami viszont a munkáltatónak is most jutott a tudomására). Milyen retorziókra számíthat a munkáltató, ha a terhes munkavállaló sérelmezi a próbaidő alatti munkaviszony-megszüntetést? Továbbá, ha próbaidő és táppénz alatt mond fel a munkáltató, és a munkavállaló a táppénz után (szülés) rögtön gyedre jogosult, akkor csak a gyedes időszak lejárta után szüntethető meg a munkaviszonya? Válaszukat előre is köszönöm!
Kisadózó táppénzen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kisadózó egyéni vállalkozó tartósan táppénzen van. Harminc napon túl, szeptember hónaptól mentesül a kisadó megfizetése alól. Van neki alkalmazottja. Aki dolgozik, bevétel származik ebből. A mentesülés miatt az elérhető éves árbevétele csökken. Kérdésem, hogy ilyenkor mit kell/lehet tenni, hiszen az alkalmazott dolgozik, ő termeli a bevételt? Meg kell mégis fizetni a kisadót, hogy bevétele lehessen? Amennyiben mégis meg kell fizetni a kisadót, úgy jogosulatlanul veszi fel a táppénzt? (A válasznál kérném, hogy a főállású és munkaviszony melletti kisadózókra is térjen ki!) Köszönöm!
Munkába járás költségtérítése szabadság, betegszabadság, táppénz alatt
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A segítségét szeretném kérni. Cégünk megtéríti a dolgozók munkába járási költését (cégnévre szóló számla ellenében a MÁV bérlet 86 százalékát). Az egyik munkavállaló megvásárolta adott hóra szóló bérletét. Adott hóban a 22 munkanapból csupán hó elején 5 munkanapot dolgozott, majd 7 napot szabadságon, s 10 napot betegszabadságon töltött. Rákövetkező hónapban is megvette bérletét (hiszen remélte/tük, hogy gyorsan felgyógyul), ott 5 napot betegszabadságon, 10 napot táppénzen töltött, s a hó végén 6 munkanapot tudott jönni dolgozni. Azóta a kérdés napjáig is folyamatosan dolgozik. Belső szabályzatunk, illetve a munkaszerződése arra vonatkozólag nem tér ki, hogy kieső napok esetében hogyan jár a havi bérletjuttatás. Kérdésem: mi a helyes eljárás? A havi bérletkifizetését korrigáljuk és csak a ledolgozott munkanapokra jár neki a bérlet arányos része, vagy mivel a bérlettel elszámolt, arra nem korrekciót végrehajtani? Az adott munkavállalóról utólag kiderült, hogy a 7 nap szabadsága alatt reprodukciós eljáráson esett át. A további betegszabadsága nem ezen eljárásból adódott, hanem egyéb betegség miatt. Ez jelent-e más elbírálást a fenti témában? Válaszukat előre is köszönöm.
Katás egyéni vállalkozó táppénzen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném kérni a segítségét, hogy ha egy katás adóalany egyéni vállalkozó 30 napot meghaladóan táppénzen volt, viszont a tételes adót megfizette a kieső hónapra is, akkor az a hónap a havi 500 ezer forint/hó bevételbe, illetve az arányos áfabevételbe beszámítható-e. Táppénzt a kieső időszakra igényelt és kapott. Segítségét előre is köszönöm!
Tb-ellátások egy hónap munkaviszony után? Így lehetséges
Cikk
Noha a tanulmányaikat júniusban befejezett pályakezdők munkaviszonya szerencsésebb esetben több hónapos, gyakran merül fel kérdésként, hogy egyhavi munkaviszony, pontosabban biztosításban töltött idő milyen juttatásokhoz, ellátásokhoz elég.
Táppénz, csed, gyed: jó kis mateklecke
Cikk
Hogyan számolják ki a csedet és a gyedet, ha a szülést megelőzően veszélyeztetett terhessége miatt a kismama táppénzen volt? Olvasói kérdésre dr. Radics Zsuzsanna tb-szakértő válaszolt.
Utólag kifizették a tb-ellátásokat a Palóc Kft.-nél
Cikk
A csődeljárás alatt álló, salgótarjáni székhelyű Palóc Nagykereskedelmi Kft. dolgozói visszamenőleg megkapják elmaradt társadalom- és egészségbiztosítási pénzbeli ellátásaikat – közölte az MTI-vel a Nógrád Megyei Kormányhivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztálya pénteken.
Tb kifizetőhelyi határidők, táppénzalapok
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésekben szeretném a segítségüket kérni egy iskola tb kifizetőhelyi feladataival kapcsolatban: - A táppénzek folyósítását az előírás szerint 8 napon belül teljesíteni kellene. Ehhez szükség lenne arra, hogy hóközi számfejtést alkalmazzunk, ami jelentősen megbonyolítaná az ügyintézést. A kifizetőhelyi oktatáson hóvégi számfejtést és kifizetést ajánlottak. Önök szerint elegendő lenne a hóvégi kifizetésekkel együtt teljesíteni a táppénz kifizetést? Illetve a csedet és a gyedet is elegendő a dolgozók bérével egyszerre utalni tárgyhót követő 10-éig? - Az általunk létrehozott jövedelemjogcímek (tanszakvezetői pótlék, munkaközösség vezetői pótlék, osztályfőnöki pótlék) nem számítanak bele a táppénzalapba, mert a teljes összeget megkapják a dolgozók az adott hónapban a ledolgozott munkanapok számától függetlenül. Azonban ezekből a pótlékokból levonjuk a 3 százalék pénzbeli egészségbiztosítási járulékot. A kérdésünk az lenne, hogy Önök szerint beleszámítanak-e a pótlékok a táppénzalapba? Segítségüket előre is köszönöm!
Mi számít bele a 40 év jogosultsági időbe?
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Szeretném megkérdezni, hogy a táppénzen töltött időszak beleszámít-e a nőknél a 40 év kedvezményes jogosultsági időbe? A táppénzes állomány alatt és előtte is folyamatos munkaviszonyban áll.
Táppénz és betegszabadság
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban az esetben, ha a munkavállaló rendelkezik 1 hónap munkaviszonnyal, adható-e betegszabadság vagy táppénz? Korábbi munkaviszonnyal nem rendelkezik. Amennyiben nem jár betegszabadság vagy táppénz, milyen jogcímen lehet elszámolni a távollét idejét? Várom válaszát.
Táppénz, csed, gyed számítása
Kérdés
Kedves Szakértők! Valaki 2017. júniusra várja a babáját, de életkora miatt már a terhessége elejétől fogva veszélyeztetett terhes, bruttó munkabére 2016.01.01-től mostanáig 130 000 forint, biztosítási jogviszonya bőven eléri a 2 évet. Mi lesz a számítás alapja, ha most 2016 októberében elmegy táppénzre, a táppénznek, később a csednek és a gyednek? Köszönettel