1490 találat a(z) szocho cimkére
Szocho 2017-től, a mértéktől a kedvezményeken át a mentességig Cikk
Több idei módosítás – például az egy hete benyújtott törvényjavaslat is (amelyről várhatóan ma szavaz az Országgyűlés – rendelkezik a szociális hozzájárulási adó 2017. januárban 1-jétől hatályba lépő módosításairól. Az alábbiakban ezeket foglaljuk össze.
Szocho-kedvezmény gyes folyósítás alatt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy édesanya tartósan beteg gyermekével jelenleg gyesen van (a gyermek januárban tölti be a 6. életévét). November 04-től részmunkaidőben elhelyezkedett, heti munkaideje 5 óra. Az Államkincstártól igazolást kért a szocho-kedvezmény igénybevételéhez, melyet ügyintézési határidőn túl még nem kapott kézhez. A munkáltató mikortól meddig veheti igénybe utána a kedvezményt? Ebben az esetben mennyi ideig jár, maximum 3 évig? Hogyan értelmezhető ez esetben az ellátás folyósítását követő 45 hónap, max. 3 év, hiszen ő még kapja az ellátást? Ha az ügyintézési határidőn belül, december 12-éig nem kapja meg az igazolást a munkáltató, nem jogosult a novemberi bére után a kedvezmény igénybevételére? Köszönettel:
Alkalmi és idénymunka: amikor teljes összegű járulékot kell fizetni Cikk
Az egyszerűsített foglalkoztatás kétségtelenül nagyon kedvező közteher-fizetési lehetőség, ami ugyanakkor a munkavállaló számára csak nyugellátásra, baleseti egészségügyi szolgáltatásra, valamint álláskeresési ellátásra ad jogosultságot, és még egészségügyi szolgáltatást sem biztosít.
Közhasznú kft. szocho részkedvezménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem segítségét arra vonatkozóan, hogy egy közhasznú nonprofit kft. érvényesíthet-e a szociális hozzájárulási adóból részkedvezményt, például a 25 év alatti munkavállalója után. Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Újabb szochokedvezményeket ígér az adósaláta Cikk
Több új szochokedvezményt és egyéb módosítást is tartalmaz az Országgyűlésnek T/12741. számon beterjesztett törvényjavaslat. Ezeket ismertetjük.
Ezek megőrültek? Nem. Akik több tb-ellátást kaphatnak több járulékért Cikk
A kötelező társadalombiztosítási rendszer mindössze három személyi kör – nevezetesen a mezőgazdasági őstermelő, az evás egyéni vállalkozó, illetve a főállású kisadózó – számára nyújt lehetőséget arra, hogy önkéntes döntés alapján a jogszabályban meghatározottnál magasabb összegű járulékalap után, vagy magasabb összegben fizessen járulékot.
Minimálbér-emelés: ennyi pluszpénzt akarnak a dolgozók Cikk
Közös ajánlást fogalmaznak meg a szakszervezetek a ma folytatódó bértárgyalásra: a minimálbért 8, a garantált bérminimumot pedig 13 százalékkal emelnék a Magyar Idők értesülése szerint. A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) ezzel szemben a tegnap kiadott közleményében még azt írta, hogy kitart a több mint 10 százalékos minimálbér- és 16 százalékos garantáltbérminimum-emelési követelése mellett.
Szocho 7 százalékos kedvezmény, 2016.10.24. adózóna Kérdés
A gyermekgondozási szabadságról visszatérő munkavállaló és a másik munkavállaló heti 20-20 órás részmunkaidős foglalkoztatás 7 százalékos kedvezménye melyik törvényben található?
Szochokedvezmények 2016-ban: táblázatban, frissítve! Cikk
Figyelemmel arra, hogy 2016-ban évközben bővült az adókedvezmények köre, továbbá ismételten igénybe vehető a Karrier Híd Programon alapuló kedvezmény is, így aktualizáltuk a szociális hozzájárulási adókedvezményeket összefoglaló táblázatunkat.
Járulékfizetés tagi jogviszony után, ha a tagot az ENSZ foglalkoztatja főállásban Kérdés
A magánszemély két társaságban tag, egyikben ügyvezető is. Az ENSZ menekültügyi főbiztossága alkalmazza főállásban, heti 40 órában. Az a kérdés, hogy ez az alkalmazás mentesíti-e a minálbér másfélszerese után fizetendő szocho- és nyugdíjjárulék-kötelezettség alól?
Tudta, hogy a vállalkozó gyes alatt az első naptól kezdve dolgozhat? Cikk
Sokan gondolják úgy, hogy a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) folyósítása alatt csak akkor lehet dolgozni, ha a gyermek elmúlt fél éves. Általánosságban igaz ez a szabály, azonban a gyest igénybe vevő vállalkozók esetén más rendelkezések érvényesülnek. Alábbi cikkünkben a gyesen lévő vállalkozók keresőtevékenységét és tb-közteher fizetését ismertetjük, és külön kitérünk a júniusban hatályba lépett új szabályra is.
Szakképesítés nélküli munkakör Kérdés
Tisztelt Cím! A munkáltató gyros- és pizzabárban alkalmaz 9235 FEOR-szám alatt gyorséttermi eladót. Helyesen jár-e el, ha munkabérként szakképzetlen minimálbért 111 000 Ft /hó bért ad, mivel a FEOR-besorolás szerint szakképzetlen munkakörbe tartozik ez a munkakör? A szocho-kedvezménynél érvényesíti a szakképesítés nélküli kedvezményt a szabályoknak megfelelően.
Belengetett járulékcsökkentés: mérsékelhető-e a munkaerőhiány? Cikk
Kevés az esély arra, hogy a nemzetgazdasági miniszter által kilátásba helyezett járulékcsökkentéssel önmagában kezelni lehetne az egyre nagyobb gondot okozó munkaerőhiányból fakadó problémákat – véli Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének (MAKSZOE) elnöke. Az egyesület szerint járulékcsökkentés helyett a vállalkozások terheinek csökkentésére volna szükség a hosszabb távú eredmény eléréséhez.
Járulékcsökkentés: ennyivel több pénz maradhatna a dolgozóknál Cikk
Havi nettó tízezer forinttal több keresettel számolhatnának az átlagos keresetű, gyermekkedvezményt igénybe nem vevő munkavállalók, ha 7 százalékponttal csökkenne a jelenleg 27 százalékos szociális hozzájárulási adó mértéke. A gyermekes átlagkeresetűek nettó bére további ötezer forinttal nőne.
Magántanár járulékfizetése Kérdés
Nappali tagozatos egyetemista magán nyelvórákat szeretne adni, ehhez keressük a legjobb megoldást. Az adószámos magánszemély esetén gondolkodtam el. Ezzel kapcsolatban több helyen azt írják, hogy a jövedelem után be kell fizetni a 15 % szja-t és a 27% ehót. Engem viszont nem hagy nyugodni a gondolat, hogy nem jön-e létre biztosítási jogviszony? Havonta kb. 100 ezer forint bevételre számít, költsége minimális. Ha például 90 ezer forint havi jövedelmet veszünk alapul, az bőven meghaladja a minimálbér 30 %-át. Ugyanakkor ha óránként nézzük (mivel ez a 100 ezer forint nem egy magánszemélytől jön össze) és 60 perc 5 ezer forint, az is több mint a minimál órabér 30 %-a. Hogyan kell tehát ilyen esetben megállapítani, hogy létrejön-e a biztosítási jogviszony? Ha igen, akkor kinek kell az szja-t, a keletkező nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot valamint a szociális hozzájárulási adót befizetni? Ugyanehhez a témához: nappali tagozatos egyetemi hallgató katás egyéni vállalkozóként 50 ezer forint katát fizet? A törvényben nem látom a „25 ezer forintosak” között felsorolva. Nagyon köszönöm a segítséget! Vágner Emília