1490 találat a(z) szocho cimkére

Kiva-adóalap Kérdés

Tisztelt Hunyadyné Szűts Veronika! 2017.02.21-én kiva járulékalappal kapcsolatos kérdésre adott válaszából sajnos nem értettem meg,hogy az adott kérdésnél miért nő a kiva alapja a szocho és a szakképzési hozzájárulás összegével. Erre vonatkozólag semmit nem találok a törvényben. Az én olvasatomban egy kifizetett bérleti díjnál, amely járulékalapot nem képez, a bérleti díj szja-alapot képező része a kiva alapja, korrekció nélkül. Lehet, hogy figyelmetlen vagyok, mivel most kezdtem tanulmányozni friss érintettség kapcsán a törvényt. Kérem, ha lehet válaszában jelölje meg a törvényhelyet ezzel kapcsolatban. Köszönöm a válaszát! (Aignerné)

Egyéni vállalkozó, családi gazdaság, kivét Kérdés

Egy családi gazdaság vezetője egyéni vállalkozóként lett regisztrálva a gazdaság vezetőjeként. A járulékokat egyéni vállalkozóként fizeti, s vállalkozói kivét elszámolásra került minden hónapban (mivel így kedvezőbb a járulékfizetése – 3 gyereke van). A családi gazdaság bevallását most készítjük. A vállalkozói kivét összegét megoszthatjuk a családtagok között mint költséget vagy azt csak az egyéni vállakozó rakhatja be költségnek? A szociális hozzájárulást csak az egyéni vállakozó veszi figyelembe költségként (az szja kitöltési útmutatója szerint).

Nyugdíjas egyszeri, külföldről származó jövedelmének adó- és járulékterhei Kérdés

Nyugdíjasként egy orosz cég nemzetközi pénzügyi tranzakciójához nyújtottam tanácsadói segítséget, amelyért – szerződésben rögzített módon – jutalék illet meg. Ennek nagyságrendje a tranzakcióhoz képest elenyésző, annak volumene (több száz millió euró) miatt mégis óriási, forintra átszámítva meghaladja az egymilliárdot. Kérdés: mekkora szja-, egyéb adó- és járulékteher megfizetése hárul rám? A pénzt egyösszegben a cég ciprusi – az orosz adóhatóságnak bejelentett – számlájáról utalják az én magyarországi magánszámlámra. A NAV ügyfélszolgálaton azt a tájékoztatást adták, hogy a 10 százalék átalánnyal csökkentett összegből 15 százalék szja-n kívül csak 4+3 százalék ehót kell fizetnem, egy szakértő szerint azonban szochót és akár helyi adót is. Szerintem ilyesmi mással is előfordulhat, kérem mielőbbi válaszukat. Köszönettel: Nagy Gábor

Magánszemély területalapú támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az MVH-tól területalapú támogatást kapott. Nem őstermelő, nincs adószáma, sem érvényes értékesítési betétlapja. Az így kapott összeg a magánszemély önálló tevékenységből származó jövedelme vagy egyéb jövedelemnek minősül? A kifizető ehót vagy szochót fizet utána? Válaszát köszönöm.

Gyed/gyesről visszatérő utáni szochokedvezmény érvényesíthetősége Kérdés

A gyes/gyesről visszajövő, illetve abban részesülő (folyósítás alatti) foglalkoztatás esetén a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény legkorábban mikortól érvényesíthető, ha a foglalkoztatás kezdete 2016.01.02., a dolgozó kérésére a folyósító szerv által kiállított hatósági bizonyítvány kelte 2016.09.06., az ellátás folyósításának várható lejárata: 2017.06.23. Az adókedvezmény igénybevételének kezdete (figyelemmel a 462/D § (5)-(6)-ra): a. 2016.09. hó( 9. havi bér után), mert az a hatósági bizonyítvány kelte, ekkor teljesül az igazolás birtokában feltétel, vagy b. 2016.08. hó (8.havi bér után), mert a bevallás beadási határidejéig (2016.09.12.) a hatósági bizonyítvány már rendelkezésre áll, vagy c. visszamenőleg önellenőrzéssel 2016.01.02-től, mert az a foglalkoztatás kezdete, és önellenőrzés lévén nem gond, hogy a vonatkozási időszakban még nem áll rendelkezésre igazolás?álaszukat várva, Köszönettel:

Járulékfizetés többes jogviszonyban, ugyanannál a foglalkoztatónál Cikk

Az egyidejűleg több jogviszonyban álló munkavállaló, vállalkozó utáni járulékkötelezettség szabályaival a jogalkalmazók többnyire tisztában vannak. Elbizonytalanodnak viszont, ha az érintett ugyanannál a foglalkoztatónál, illetve kifizetőnél létesít párhuzamos jogviszonyokat.

Társas vállalkozó havi díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a vállalkozói kivét (245 000 Ft) után fizeti a járulékot. Társaság ügyvezetője is egyben, amiért havi 20 000 Ft összegben részesülne. Ezután az összeg után, hogyan kell fizetni a járulékokat, melyik a helyes megoldás? 1. 20 000 Ft után szja 3000 Ft, járulékok 1400 Ft, nyugdíjjárulék 2000 Ft, kifizethető nettó jövedelem 13 600 Ft + társaság befizet 4400 Ft szochót. A társaság összes költsége 24 400 Ft. 2. Tagi jövedelem 20 000 Ft, levont szja 3000 Ft, nettó jövedelem 17 000 Ft. Társas vállalkozás fizet 4400 Ft eho összeget. A társaság összes költsége: 24 400 Ft. Az összevont adóalapba tartozó jövedelmek, melyik sorában kell feltüntetni a 20 000 Ft összeget (munkaviszonyból származó bérjövedelem, más bérjövedelem vagy más nem önálló tevékenységből származó jövedelem)? Válaszát előre is köszönöm!

Szochokedvezmény arányosítása Kérdés

Az Önök weboldalán találtam egy szochokedvezmény kalkulátort. Nem találtam sehol algoritmust a kedvezmény kiszámítására. Egy 60 000 Ft/140 000 Ft heti 15 órát dolgozó alkalmazottra vonatkozóan levezetnék nekem példával a kedvezmény számítását? 55 év feletti dolgozóra vonatkozik a kérdés, 40 óra/hét a teljes munkaidő a cégnél. Köszönettel, CsK

55 év feletti foglalkoztatott munkavállaló után járó szochokedvezmény Kérdés

55 év feletti foglalkoztatott munkavállaló után mennyi ideig érvényesíthető szociális hozzájárulás adókedvezmény?

Több munkáltató által létesített munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben több munkáltató egy munkavállalóval létesít munkaviszonyt, hogyan alakul a szociális hozzájárulási kötelezettség, ha az egyik munkáltató a kiva hatálya alá tartozik? Amennyiben a kijelölt munkáltató a tao alá tartozó adóalany, akkor a kérdéses munkavállalónál a teljes munkabérre kell számfejtenie a szochót, vagy csak a ráeső munkaidőre? A kiva hatálya alá tartozó munkaadónál a kiva alapjába bele kell-e számítani az így alkalmazott munkavállaló munkabérét, vagy a kijelölt munkáltató adójogi státusza határozza meg, hogy hol kell figyelembe venni az adóalapban a munkavállaló bérköltségét?

További adócsökkentést sürgetnek a kkv-knek Cikk

Újabb intézkedéseket, egyebek mellett az adminisztrációs és adóterhek további csökkentését szorgalmazza az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöksége a kkv-k gazdasági helyzetének javítására, javaslataikat jövő héten juttatják el a kormányhoz – közölte a szövetség az MTI-vel.

Pályakezdők utáni szochokedvezmény – hiányosak az előírások Cikk

A szocho szabályozása 2017. január 1-jei kezdettel több vonatkozásban is változott, azonban most sem került sor olyan módosításokra, amelyek orvosolnának bizonyos régi hiányosságokat. Ebbe a körbe tartozik a pályakezdők után érvényesíthető szociális hozzájárulási adókedvezmény. Az alábbi cikkben a pályakezdők kedvezményét és az erre vonatkozó szabályozás hiányosságát ismertetem.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Hölgyem! Kérdésem a következő kérdés-válasszal kapcsolatos: http://adozona.hu/kerdesek/2017_1_16_SZOCHO_kedvezmeny_eae#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice. A szocho tv. 462/B. § (5) bekezdése alapján 2 éves időtartammal a kedvezmény véget ért. A munkáltató folyamatosan foglalkoztatja, nem álláskereső! Ebben az esetben is megilleti a további kedvezmény mértéke?

Szochokedvezmény Kérdés

A munkavállaló 25 év alatti és legfeljebb 180 nap biztosítással rendelkezik, melyről igazolása van. A szocho tv. 462/B. § alapján 2 évig a kedvezményt figyelembe vettük. A 2 év lejárta után jár-e tovább ebben az esetben a szocho. kedvezmény, amennyiben nem érte el a 25 életévét?

Megváltozott munkaképességű dolgozó járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az, hogy ha a munkavállaló az egyik munkahelyén 8 órában, a másik munkahelyén 4 órában dolgozik, akkor az első munkahelyén figyelembe vehetnék-e azt, hogy ő megváltozott munkaképességű dolgozó, és ekkor a 255 000 forint után nem kellene szochót fizetni utána, a másik munkahelyén pedig, mivel 60 éves, figyelembe lehetne venni az 55 év felettiek szochokedvezményét? Köszönöm a válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink