2803 találat a(z) szja cimkére

4 gyermekes anya szja-mentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk 4 gyermeket szült, akik közül 3 gyermek háztartásában nevelkedett. Az egyik gyermeket súlyos betegsége és állapota miatt orvosi javaslatra ápolási otthonban helyezték el 8 éves korától! A beteg gyermek 33 éves korában elhalálozott. A beteg gyermekre családi pótlékot emlékezete szerint nem kapott, vélhetően az ápolási intézet kapta meg, de erről irásos dokumentumokkat nem tudott beszerezni. A fellelt iratokban a gyermek állandó lakcímének szülei címe van feltüntetve, az ápolási otthon ideiglenes lakcímként van rögzítve. Véleménye szerint az anya 4 gyermekes anyának számít-e? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Pásztor János

Adószámos magánszemély Kérdés

Szeretnék nyáron 2 hétre gyerekek napközis foglalkoztatása TEÁOR 8891, napközis tábort nyitni. Művelődésszervezői diplomám van. Kérdéseim: Kell-e kiváltanom adószámot, ha csak 2 hétig lesz a tábor? Milyen adókat, járulékokat kell fizetnem a bevétel után? Szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettségem keletkezik-e? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlanbérbeadás, osztalék után fizetendő szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy apa gyeden van. Gyed alatt munkaviszonyból származó jövedelmet nem vesz föl. Egyéb összevonandó jövedelme keletkezik hosszú távú ingatlanbérbeadásból: összege bruttó 700 ezer forint/hó. Az ingatlanbérbeadásból származó jövedelme után kell-e neki szociális hozzájárulási adót is fizetni az szja mellett. Ha osztalékot vesz föl a fenti ingatlanbérbeadásból származó jövedelemmel csökkenthető-e az osztalék után fizetendő szociális hozzájárulási adója.

Adóelőleg-nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó 2020. januártól megbízási díjban (más kifizetőtől) is részesül. A megbízási díjból származó összeg meghaladja a minimálbér 30 százalékát, tehát biztosítási jogviszonyt eredményez. Mivel az egyéni vállalkozásból származó jövedelem után tételes költségelszámolás kerül alkalmazásra, ezért adóelszámoláskor a megbízási díjra is ezt a költségelszámolási módot kell alkalmazni. Van-e rá lehetőség, hogy év közben nem a 10 százalék költséghányad figyelembevételét kéri, hanem a megbízási díj teljes összege adó- és járulékalapként kerülne figyelembevételre? A megbízási díjjal szemben ugyanis nem merül fel költsége, adóelszámoláskor pedig nincs mód kétfajta költségelszámolás alkalmazására. Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat! Tisztelettel: Dézsenyiné H. Anett

25 év feletti diák dolgozhat-e iskolaszövetkezeti tagként? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés merült fel egy iskolaszövetkezettel kapcsolatban: 1. Nappali, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák 25. életévének betöltése után dolgozhat-e iskolaszövetkezet tagjaként? Amennyiben igen, csak szja-levonási kötelezettség merül fel vagy egyéb járulékfizetési kötelezettség is keletkezik? 2. Nappali, passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák 25. életévének betöltése után dolgozhat-e iskolaszövetkezet tagjaként? Válaszát előre is köszönöm szépen!

Nyereményjáték adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk meghirdet egy nyereményjátékot, amelyben a főnyeremény egy autó lenne. Mindenki számára elérhető lesz, a regisztrálók sorsjegyet kapnak, közjegyző jelenlétében kerül majd sor a sorsolásra. Sorsjegyeket tud még pluszban szerezni a játékos, ha megválaszol még különböző kérdéseket. Kérdésem: amikor a gépjárműt átadjuk, akkor azután pontosan mit kell nekünk fizetni? Abban nem vagyok biztos, hogy a nyeremény értékének az 1,18-szorosa vagy az 1,19-szerese után kell megfizetni a 15 százalék szja-t, illetve még – ha jól gondolom – ehót is kellene utána fizetni. Ha kell, annak mekkora a mértéke? Segítségüket előre is köszönöm!

Ajándékozó szja-fizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk 2016. évben 20 millió forintért vásárolt egy ingatlant, amely után 800 ezer forint illetéket és 100 ezer forint ügyvédi díjat fizetett. A vásárlást követően az ingatlanon kb. 5 millió forint értékű felújítást végzett el, amelyről azonban számlával nem rendelkezik. Az ingatlant 2019-ben a gyermekének ajándékozta. Az ajándékozási szerződésben az ingatlan forgalmi értékét 30 millió forintban határozták meg, figyelembe véve az elvégzett felújítást és a piaci árak változását. Kérdés, hogy az ajándékba adó szülőnek keletkezik-e szja-fizetési kötelezettsége, és ha igen, azt az szja-törvény mely előírásai alapján kell teljesíteni?

Kifizetés adószámos magánszemélynek Kérdés

Egy adószámos magánszemély tereprendezési munkát végzett részünkre. Mivel elkerülte a figyelmünket, hogy nem egyéni vállalkozóról van szó, ezért az elvégzett munkáról kiállított számla teljes összege átutalásra került a magánszemély részére. (A végzett munka ellenértéke alapján biztosítási jogviszony is keletkezett.) Mi ilyenkor a teendő a levonni elmulasztott szja- előleg és járulékok tekintetében? (A kifizetés időszakáról már benyújtásra került a 08-as bevallás.) Szja: önellenőrizzük az adott időszak 08-as bevallását, és a 18M-04 lapon jelöljük a 332. sorban a le nem vont előleget, és a magánszemély részére kiállított igazoláson felhívjuk a figyelmét arra, hogy azt neki kell megfizetnie [Szja tv. 46. § (6) bekezdés d) pont]? Járulékok: bejelentjük a biztosítási jogviszonyt. Bevalljuk a járulékokat a 08-as bevalláson, és a Tbj. 50. § (5) bekezdése alapján befizetjük a le nem vont járulékot, majd nyilvántartásba vesszük azt a magánszeméllyel szembeni követelésként? AJK nyomtatványt is be kell nyújtanunk a le nem vont járulékokról? Köszönjük válaszukat!

Osztalékelőleg szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a jóváhagyott osztalék szochójára vonatkozik. 2018-ban közbenső mérleg alapján megállapítottam az osztalékelőleget, az szja-t levontam, a 08-as bevallásban szerepeltettem, és a magánszemély szja-bevallásban is szerepel, mint előleg. Jól gondolom-e, hogy akkor kell megállapítani a szochót, amikor jóváhagyták az osztalékot, de bevallani és megfizetni a magánszemélynek kell majd 2020. május 20-áig? A kifizető pedig csak kiállít róla egy igazolást? Ezt milyen formában kell megtenni? Köszönöm a válaszát!

Év vége és az szja: ezekre az elszámolási szabályokra kell figyelni Cikk

Fő szabály szerint a pénzforgalmi szemléleten alapulnak az szja-törvény rendelkezései, de vannak olyan szabályok is, amelyek egyes jövedelmet visszarendeznek például az előző adóévre, vagy nem a kifizetés időpontjához kötik annak megszerzését.

Német illetőségű ügyvezető munkabérének terhei Kérdés

Tisztelt Szakértők! Magyar kft. élére a külföldi anyavállalat egy német illetőségű ügyvezetőt nevezett ki, aki a kft.-t munkaviszonyban Németországból ügyvezeti, csak ha muszáj, akkor jönne ide. (A kft. 3. országban vett árut 3. országba értékesít, ezért Magyarországon csak egy fő van, az előző ügyvezető, aki magyar, ő bonyolítja a kereskedelmet, illetve végzi az adminisztrációs tevékenységet.) A német ügyvezető munkaszerződés szerinti bére nettó 1 000 euró (a szerződésben csak nettó összeg szerepel!). Kérdésem a bér terheire vonatkozik. 1. A magyar-német kettős adóztatást kizáró egyezményt megnézve azt gondolom, hogy a jövedelméből 15 százalék szja-t vonni kell, a 2011.évi LXXXIV. tv.) 14.Cikk (2) b) pontja alapján. 2. Ha egy európai uniós állampolgár több országban is dolgozik, és ha a lakóhelye szerinti országban végzi tevékenysége nagy részét (>25 százalék), akkor a lakóhelye szerinti tb-be tartozik, azaz egészségbiztosítási járulékokat (4+3+1,5 százalék) nem kell vonni, viszont ehhez szükséges beszerezni a német hatóságoktól az A1-es igazolást; 3. Mivel egy EU-állampolgár több országból is kaphat nyugdíjat, ezért azt gondolom, hogy nyugdíjjárulékot vonni kell; 4. Munkabérét szociális hozzájárulási adó terheli és szakképzési hozzájárulás is terheli. Fentiekkel kapcsolatban kérem véleményüket! Kell-e még valamit figyelembe venni? A bérszámfejtés során kell a bérét bruttósítanom úgy, hogy az ezer euró kijöjjön? Van-e a magyar kft.-nek a német adóhatóságok, tb-szervek stb. felé bármiféle kötelezettsége? Tisztelettel: KSI

Már kapható a HVG ADÓ 2020 különszáma! Cikk

Az idén többször is nekifutott az Országgyűlés az adótörvények módosításának: nyári csomagban három törvénnyel végezték a nagyobb átalakításokat, majd jött a szokásos őszi csomag, kisebb fazonírozásokkal. Ezzel párhuzamosan majdnem tucatnyi olyan javaslatról tárgyaltak és döntöttek az őszi csomag elfogadása után a képviselők, amelyek zöme inkább jogharmonizációs jellegű.

Önálló tevékenységből származó jövedelem Kérdés

Normál munkaviszony mellett, egyszeri alkalommal valaki szakértői munkát végez. A feladatot megbízási szerződés keretei között végzi el, az ott meghatározott megbízási díj fejében. A megbízó nem a munkáltatója és a megbízási díjat át fogja utalni a magánszemély számlájára. Mikor és milyen összegben illetve melyik számlára kell megfizetni az szja-t és eho-t ezen egyszeri alkalommal? Köszönöm

Így kell adózni a bt.-ben lévő tagi részesedés eladása után Cikk

Egy bt.-ben az egyik tag megegyezett a jövőbeli taggal részesedése eladásáról. A vevő még idén előleget fizet, a fennmaradt összeget viszont már jövőre törleszti. Mikor kell megfizetnie az szja-t és a szochót? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Önálló tevékenységből származó bevétel Kérdés

Önálló tevékenységből származó bevétel után mennyi a jövedelem és mikor kell, illetve. hova befizetni az szja-t és az ehot?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink