2803 találat a(z) szja cimkére
Ápolási díjat kapó adószámos magánszemély Kérdés
Átalányadózó őstermelő támogatása Kérdés
Üzletrész-értékesítés könyvelése Kérdés
eToro utáni adózás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alaposan utánaolvastam már a témának, de szeretnék egy szakértői megerősítést is szerezni. Az eToro nevű, online tőzsdei kereskedésre lehetőséget adó oldalon szeretnék befektetni. Itt lehet részvényekkel, kriptovalutákkal, ETF-ekkel, stb... kereskedni. Az oldal tételesen lebontott igazolást is kiállít adott időszakra a lebonyolított trade-ekről, tehát legjobb tudomásom szerint minden szempontból beleillik a brókercég definíciójába. Számos magyar felhasználó is megtalálható az oldalon. Kérdésem: jól tudom, hogy az eToro-n lebonyolított ügyleteket az adóbevallás határidejéig kell befizetni az szja alapján, minden ügylet nyereségének 15 százalékát befizetve adóként? Előre is köszönöm a választ! Üdvözlettel Hári Dániel
Bértámogatás csökkentett munkaidőre: íme egy számpélda Cikk
A veszélyhelyzet idején sok munkavállaló próbál élni a módosított 105/2020. kormányrendelet biztosította bértámogatás lehetőségével. A számolás azonban nem mindig egyértelmű. Olvasónk is elbizonytalanodott és szakértőnkhöz fordult. Horváthné Szabó Beáta adószakértő segített a számpéldán keresztül feltett kérdés megoldásában, megválaszolásában.
Őstermelő szocho, szja-bevallás Kérdés
Tételes költségelszámolású, nyugdíjas őstermelő 5 282 000 forint adóalappal rendelkezik. Ez után megfizeti a 15 százalék szja-t és szociális hozzájárulást is fizetnie kell. Ennek az őstermelőnek más nem önálló tevékenységből származó jövedelme is volt, 2 000 000 forint. Mennyi lesz a fizetendő szociális hozzájárulása, hogyan kell kitölteni az szja-bevallás 9. lapját?
Katás fiatal gazda támogatás elszámolása Kérdés
Van két fiatal gazda egyéni vállalkozó, az egyik szja szerint adózik, a másik 2018-ban áttért a kata adózás alá. 2016-ban kapta meg mindkettő a fiatal gazda támogatást, 12–12 millió forintot. Az első négy évben felhasználtak 6–6 millió forintot eszközbeszerzésre, a támogatásból fennmaradó összeget az utolsó évben biztosan nem fogják felhasználni. A 2020-as szja-bevallásban az szja szerint adózó egyéni vállalkozónak a támogatás fel nem használt részét be kell tennie bevételként. A katás egyéni vállalkozó a kata bevallásában a törvényben előírtak szerint nem fogja növelni a bevételét a fel nem használt támogatásrésszel. Ez alapján a kata választása kedvezőbb a támogatás adózási szempontjából? A folyósító szerv a támogatás felhasználásának részletes kimutatását nem kéri a pályázatban vállalt kötelezettségek teljesítése esetében. A kérdésem arra irányul, hogy a két adózásra vonatkozó jogszabályokat jól értelmezem-e?
Ingatlanértékesités Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérném a segítségét, hogy 2016-ban ingatlant vásároltam 11 000 000 forintért.Ennek az ingatlannak a megvásárlásához 10 000 000 forint jelzáloghitelt vettem fel. 2019-ben értékesítettem az ingatlant 21 000 000 forintért. Az értékesítésből befolyt összegből visszafizettem a jelzáloghitelem még fenn álló részét, és még ebben az évben 2019-ben vettem egy másik ingatlant 9 500 000 forintért. Kérdésem az, hogy a jövedelemadó számításánál figyelembe vehetem-e a hiteltörlesztést költségként? Van-e lehetőség az új ingatlan beszámítására, hogy kevesebb legyen a fizetendő adóm? Válaszukat megköszönve: Szűcs István
Koronavírus – bértámogatás Kérdés
Tisztelt Adózóna Csapata! Az állam által átvállalt bértámogatás kiszámításában kérném a segítségüket. Én így számolnék. Például bruttó 330 000 forint/hó munkaidő: 8 óra/nap esetén bruttó bér: 330 000 forint/hó, nettó bér: 219 450 forint/hó (330 000 × 66,5%). 4 óra/nap munkaidővel: bruttó bér: 165 000 forint/hó, nettó bér: 109 725 forint/hó (165 000 × 66,5%), nettó bér különbözete: 219 450 - 109 725 = 109 725 forint, állam átvállal: 75 000 forint, munkáltató: 34 725 forint, Összesen: 109 725 forint, munkáltató fizet nettóban: 109 725 + 34 725 = 144 450, bruttóban: 144 450 / 66.5% = 217 218 forint . Ez után a munkáltatónak és a munkavállalónak meg kell fizetni a járulékokat és a munkavállalónak a személyi jövedelemadót. Munkavállaló amit nettóban kap: munkáltatótól: 144 450 forint államtól: 75 000 forint összesen: 219 450 forint Véleményüket kérném, hogy jól értelmezem a bértámogatás mértékét? Előre is megköszönöm segítségüket! Tisztelettel: K. Margit
Kis értékű tárgyi eszköz magánszemélynél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban kérnék segítséget, hogy önálló tevékenységet végző magánszemély dönthet-e úgy, hogy a 200 ezer Ft egyedi értéket meg nem haladó tárgyi eszközök közül csak bizonyos eszközöket számol el 100%-ban, másokat pedig pl. 33%-kal vagy 14,5%-kal veszi? Vagy mindet egyformán kell figyelembe venni? Az a baj, hogy ha túl sok a költség, akkor a mínuszt nem viheti tovább a következő évre, ezért ezzel tudna kicsit „játszani”, hogy ne vesszen el az a rengeteg kiadás (6 ingatlant ad bérbe hosszútávon, de a megvásárolt eszközök értéke – bútorok, stb – több lesz, mint a bevétel az adott évben). Az szja tv. 3. számú melléklet I. pontjának 2. pontja ezt írja: „A kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközök beszerzésére, előállítására fordított kiadás a felmerülés évében elszámolható, ha annak az egyedi értéke a 200 ezer forintot nem haladja meg.” Ezt lehet akár így, akár úgy is értelmezni!? Nincs semmi visszautaló rendelkezés sem, hogy egyféleképp kellene minden kis értékű eszközt elszámolni. Köszönöm a választ!
Veszélyhelyzet miatti munkáltatói kölcsön adókötelezettsége Cikk
Egy kft. a megrendelések visszaesése miatt csak részmunkaidőben tudja foglalkoztatni dolgozóit. Hogy a kieső bér ne okozzon gondot a családoknak, a veszélyhelyzet miatt egy évre kamatmentes kölcsönt nyújt a munkáltató a dolgozóknak. Milyen adókötelezettsége keletkezik a cégnek, illetve a magánszemélynek, ha nem tudja visszafizetni a kölcsönt? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Kft. értékesítése magánszemélyek között Kérdés
Egy kft. magánszemély tulajdonosa értékesíti az üzletrészét egy másik magánszemélynek. Ha jól gondolom, akkor a vételár szokásos piaci értéket meg nem haladó része árfolyamnyereségből származó jövedelem, míg az afölötti rész egyéb jövedelem. Két kérdésem lenne: 1.) Mi minősül szokásos piaci értéknek (saját tőke?)? 2. A magánszemély eladónak hogyan és mikor kell megfizetnie a keletkezett jövedelem utáni szja-t, illetve szochót?
Kifizető által túlvont szja és eho visszaigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Bedőlt befektetési alap több évet átölelő részkifizetései után a kifizető hibásan vonta le az szja-t és ehót, nem véve figyelembe a szerzési értéket. A kifizető panaszomra a Pénzügyminisztérium álláspontjára hivatkozott, mely szerint az esetlegesen túlvont adót nekem kell rendeznem a végkifizetés évére vonatkozó szja-bevallásban az Szja tv. 65. §(2) bekezdése alapján, hiszen ekkor állapítható csak meg, hogy a részfizetések összege több vagy kevesebb a szerzési értéknél. Ehhez azonban sem igazolást, sem útmutatót nem adott. A NAV-tól ezután kért állásfoglalás megerősíti, hogy rendezhetem az ügyet az adóbevallásban, azonban ehhez a kifizetőtől kérésemre kapott igazolásra van szükség. Kérdéseim: 1. A kifizetések összegét, dátumait és a levont adók összegét, dátumait, illetve egy összegzést (szerzési értékkel) kell tartalmaznia a kifizetői igazolásnak? 2. Jól gondolom-e, hogy mind részemre, mind az illetékes adóhatósághoz el kell juttatniuk? 3. Elég-e csak az utolsó, tehát a végkifizetés évének adóbevallását önellenőrizni? 4. Hogyan tudok szerepeltetni az adóbevallásban olyan tételt (kamatjövedelem), ami eredetileg meg sem jelent, hiszen a kifizető levonta az adót, így nem kellett bevallanom? Köszönöm válaszát.
Magánemberként ingatlanbérbeadás tárgyi adómentes befolyásolja-e a kata egyéni vállalkozói bevételt? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánemberként szja-val leadózott bérbeadás, amely tárgyi adómentes, befolyásolja-e a katás egyéni vállalkozó havi egymilliós alanyi mentes bevételét? Hol lehet megkeresni erre a jogszabályt?
Munkavállalónak nyújtott segély Kérdés
Tisztelt Szakértő! A jelen, koronavírus-járvány okozta helyzetben van-e mód arra, hogy munkavégzés hiányában a cég segélyt biztosítson a munkavállaló részére munkabér helyett? Milyen adóteherrel járhat az ilyen juttatás, tekintettel arra, hogy korábbi vis major helyzet előállta esetén hozott rendelet végrehajtási utasítása nem jelent meg? Köszönettel.