2803 találat a(z) szja cimkére
Koronavírus – Szja Kérdés
A Magyar Közlönyben megjelent 47/2020. kormányrendelet (1) bekezdésének b.) pontja szerint a munkavállaló a személyi jövedelemadó fizetésére továbbra is kötelezett?
47/2020 kormányrendelet Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mai napon megjelent 47/2020. kormányrendelet értelmezésében kérném szíves segítségüket. Az érintett munkáltatóknak március 1-jétől június 30-áig nem kell közterhet fizetniük, tehát akkor sem szochót, sem szakképzési hozzájárulást, ha jól értelmezem. A munkavállalók járulékaiból csak a 4% egészségbiztosítási járulékot kell megfizetni, maximum 7710 forintig. De ha a bruttó bér alapján a 4% nem éri el a 7710 forintot (például 4 órás bejelentés esetén a bruttó 80500 forint bér után 3220 forint a 4% egészésgbiztosítási járulék), akkor elegendő az adott 4%-ot fizetni, vagy a 7710 forintot minden esetben meg kell fizetni? A másik nem egyértelmű, a személyi jövedelemadó fizetés a bér után. A 15% szja-t ugyanúgy fizetni kell? Mivel az nem járulék, hanem adó. Segítségüket előre is köszönöm! Kiss Beáta
Támogatói ösztöndíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vállalkozásunk támogatói ösztöndíjat szeretne fizetni szakközépiskolai tanulóknak. Az ösztöndíj havi összege 40 ezer forint. A tanulóknak nem kell a cégnél munkát végezniük, nem keletkezik biztosítási jogviszonyuk. Kérdésem, hogy az ösztöndíj összegét terheli-e járulék vagy szja?
Válás, közös gyerekfelügyelet, új család: ki veheti igénybe a családi kedvezményt? Cikk
Magyarországon nem ritka, hogy egy házasság válással végződik, és a szülők új családot alapítanak. Az sem szokatlan, hogy a válás után a volt házastársak a gyerekek felett közös felügyeleti jogot gyakorolnak. Olvasónk estében azonban a gyerekek a közös felügyelet mellett a volt férjnél maradtak, ott laknak életvitelszerűen, míg a családi pótlékot a volt feleség veszi igénybe. Rendben van ez így, és mi a helyzet a családi kedvezménnyel? Olvasói kérdésre Surányi Erzsébet okleveles közgazda válaszolt.
Oroszországi megbízási díj biztosítási kötelezettsége Magyarországon Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar állandó lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár megbízási szerződést kötne egy kb. két hétig tartó feladat elvégzésére, a megbízó nem magyar cég. A munkát Oroszország területén végezné, a díjat ott helyben készpénzben kapná meg. Úgy vélem, hogy ebben az esetben a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény alapján a jövedelem Magyarországon adózik, a Szocho törvény alapján pedig szociális hozzájárulási adó is terheli, Szeretném kérni a szakértőt, hogy erősítse vagy cáfolja meg az szja-val illetve a szochoval kapcsolatos álláspontomat. Kérdésem arra vonatkozik, hogy a szociális hozzájárulási adót a foglalkoztatónak vagy a magánszemélynek kell-e megfizetnie, illetve hogy ez a jogviszony eredményezhet-e biztosítási kötelezettséget Magyarországon, és ha igen, figyelembe vehető-e a 30 százalékos szabály? Előre is köszönöm válaszukat!
Ingatanértékesítés áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy régi társasházi ingatlan, melynek fele-fele arányban egy cég és egy maganszemély a tulajdonosa. A cég kizárólag tárgyi adómentes tevékenységet végez. A tulajdonosok most szeretnék értékesíteni a lakást, a kérdésem az, hogy az eladásból származó bevétel a cég esetében milyen adófizetési kötelezettséggel jár? Elsősorban arra szeretnék megerősítést kapni, hogy a bevétel után a cégnek nem keletkezik áfafizetési kötelezettsége. Milyen egyéb "apróbetűs" tudnivaló, "odafigyelnivaló" szabály vonatkozik az ügyletre könyvelés és adó szempontjából? A magánszemély tulajdonosnak kell-e szja-t fizetnie a bevétel rá eső része után? Várom megtisztelő válaszát! Üdvözlettel, Timea
Közeleg a határidő! Volt evás egyéni vállalkozók adóbevallása Cikk
Az egyszerűsített vállalkozói adó, közismertebb nevén az eva megszűnt. Azoknak a volt evás egyéni vállalkozóknak, akiknek az adóalanyisága 2019. december 31-én – az eva törvény hatályon kívül helyezése miatt – megszűnt, 2020. február 25-éig kell benyújtaniuk a 1943-as bevallást. A 19SZJA bevallás benyújtására nyitva álló határidő ezen adózói kör esetében is 2020. május 20.
Külföldön munkát vállaló hazai jövedelmének adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Németországban másfél éve munkaviszonyban dolgozó a hazai munkaviszonyában fizetés nélküli szabadságon van. A hazai munkáltató felmondja a munkaviszonyt, és ez év márciusában kéthavi jövedelmet és végkielégítést fizet részére. Ezzel egyidejűleg a dolgozó felmond jelenlegi, németországi munkahelyén, és várhatóan egy másik németországi munkahelyen fog elhelyezkedni. Ha ez nem sikerül, akkor Magyarországon fog munkát vállalni az év hátralévő részében. Kérdés: amit a magyar munkahely fog fizetni – kéthavi munkabért és végkielégítést – hol kell leadóznia, abban az esetben, ha továbbra is Németországban vállal munkát, illetve abban az esetben ha Magyarországon? Válaszát előre is köszönöm!
Online sportfogadás adózása Cikk
A sportfogadás manapság már nemcsak fogadóirodákon, hanem online oldalakon keresztül is megvalósulhat. Ilyenkor már nemcsak a magyar, hanem a külföldi lapokon is lehetőség nyílik a fogadásra. Mikor jár el helyesen a játékos, mikor és hogyan kell szerepeltetni a nyereményt az adóbevallásban? Hogyan kell adózni a nyeremény után? Olvasói kérdésre Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Készpénzöröklés adózása Kérdés
Nem közeli hozzátartózó készpénz öröklése esetén, a hagyatéki illeték megfizetésén kivül kell-e szja-t is fizetni ?
Alkalmi munkavállaló szja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló napi rendszerességgel 12 500 forintért dolgozott, így meghaladta az szja-mentes 11 661 forintos bért. A munkáltató nem vont le szja-előleget. Helyes, ha az 1953 bevallásban munkabérként bevalljuk a 12 500–11 661 forint különbözetét, és azután megfizetjük az adót? Ebben az esetben nem kell pótlékot fizetni? Köszönettel!
Személyi jövedelemadó – ingatlaneladás, -vétel Kérdés
Abban az esetben, ha 2018. januárban lakásvásárlás történt 14 millió forint értékben, és a lakást 2019. augusztusban eladták 18 millió forintért, ugyanakkor 2019 októberében ez az összeg teljeskörűen fel lett használva újabb ingatlanvásárlásra, akkor keletkezik-e szja-fizetési kötelezettség? Az új ingatlan ára 23 millió forint volt. Köszönöm válaszukat.
Bitcoin kártérítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2013-ban egy nagyobb összeget fektettem bitcoinba. Aztán úgy tűnt becsődölt az üzlet, most azonban sikerült kártérítést kapnom. Ismerősömmel közösen fektettünk be anno, most az én bankszámlámra írták a kifizetett összeget jóvá. A kifizetett összeg jelentősen meghaladja befektetésem értékét. Kell-e ezután az összeg után adóznom? Ha igen, mi lesz az adóalapom, és milyen adóterhet kell megfizetnem? Figyelembe vehető-e a szocho-korlát, abba munkabérem beleszámít-e? Van-e lehetőség az adózás megosztására ismerősöm és köztem? Milyen dokumentumokkal tudom a befektetésem értékét az adóhatóság felé igazolni (például bankszámlakivonat, e-mailek)? Válaszát előre is köszönöm!
Ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó házi orvos vásárolt egy lakást magánszemélyként, tehát nem vállalkozóként 1999-ben 10 millió forintért. A lakást átminősítette rendelőnek és 2 millió forintot a vállalkozásban elszámolt mint bérelt ingatlanon végzett beruházást még ugyanebben az évben. A 2 millió forintra értékcsökkenést számolt el. Ingatlanértékesítésre nem választotta az áfafizetést, áfalevonás a beruházásnál nem történt. Az orvos 2020. évben szeretné eladni az ingatlant 30 millió forintért. Kérdés: - van-e szja-fizetési kötelezettsége, - jól gondolom-e hogy áfa nincs. Köszönöm válaszukat!
Ingyenes, de nem adómentes lakhatás megbízási szerződés alapján Cikk
Társasházközösségek, társas üdülőközösségek gyakran alkalmaznak megbízási szerződés keretében gondnokot, aki az elvégzett feladataiért pénzbeli juttatást nem kap, viszont ingyen lakhat a társasház gondnoki („házmesteri”) lakásában. Milyen adókötelezettségekkel kell ebben az esetben a társasháznak és a magánszemélynek számolnia?