345 találat a(z) szerződés cimkére
De minimis számítása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy melyik az az időpont, amitől számítani kell egy elnyert támogatás csekély összegű értékét? Amikor a támogatási szerződés aláírásra kerül vagy a fizikai befejezés dátumát kell alapul venni? Esetleg a tényleges kifizetés kelte a mérvadó? Ha van lehívva előleg, akkor annak folyósítása már beleszámít? Mivel három év a figyelési időszak, nem mindegy, hogy egy támogatást beleszámítunk vagy sem a 200 000 euróba. A támogatások benyújtása és elbírálása között elég sok idő telik el, sőt a benyújtás után már el lehet kezdeni a projektet. A fizikai befejezésre is adnak 12-18 hónapot, majd a pénzügyi elszámolás is elhúzódhat 1-3 hónapig is. Egy támogatás benyújtásától a tényleges kifizetésig el is telhet 2 év. Válaszát előre is köszönöm!
Támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk különböző tréningek megtartását végzi egyedi megrendelés alapján. Az egyik ügyfelünkkel kötöttünk egy hosszútávú szerződést oly módon, hogy az első két hónapban tréningeket még nem tartunk, de rendszeresen jelen vagyunk telephelyeiken, a mindennapjaikban, a partnercég szavaival élve ez a beilleszkedés időszaka. Ez időszak alatt semmiféle szolgáltatás nem nyújtottunk. Partnerünk erre az időszakra úgynevezett "támogatásként" egy külön szerződésben rögzített összeget részünkre kiutalt. A kiutalással egy időben jelezte felénk, hogy nyilatkoznunk kell a vállalkozási tevékenységünkkel kapcsolatban, majd a társaságiadó-bevallással egy időben szintén nyilatkoznunk kellene. Ilyen nyilatkozatokkal, bevallom, én csak az alapítványok, egyesületek támogatása kapcsán találkoztam. Abban kérném segítő válaszukat, hogy két gazdálkodó szervezet között jogszerű-e ilyen támogatási szerződés létrejötte, és utalhat-e egyik gazdálkodó a másiknak támogatás címen bármekkora összeget, és ha igen, akkor annak az elszámolási módja ugyanaz, mint az egyéb szervezeteknek nyújtott támogatás elszámolása? Köszönettel: Dobosi Pálné
Befektetők védelme: minden költséget be kell mutatniuk a bankoknak Cikk
Januártól minden költséget be kell mutatni a befektetési szolgáltatóknak szerződéskötéskor az ügyfélnek, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) engedélye kell a határidős energia- vagy szén-dioxid-kvóta kereskedéshez, és befektetővédelmi aggályok esetén az MNB megtilthatja egyes, különösen kockázatosnak ítélt tőkepiaci termékek forgalmazását – nyilatkozta az MTI-nek Szeniczey Gergő, a jegybank ügyvezető igazgatója.
Ingyenes eszközhasználat Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ha a tulajdonos magánszemély a tulajdonában lévő gépeket, teherautót térítésmentes használati szerződés alapján a cége rendelkezésére bocsátja, a társaság elszámolhatja a felmerülő költségeket? Például üzemanyag, javítás. A tulajdonos nem kívánja a társaságnak értékesíteni a szükséges eszközöket, működhet ez a megoldás? Lehetnek veszélyei (bármelyik félnek)? Mit kell, hogy feltétlenül tartalmazzon a szerződés? Az áfa levonásba helyezése megengedett ilyen esetben? Kérném szakértői állásfoglalásukat a témával kapcsolatban. Köszönöm válaszukat!
Megbízási díj inflációs emelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés megválaszolásában szeretném a segítségüket kérni: Egy kft. 2013. évtől időszaki elszámolással (havi) szolgáltatást lát el egy másik gazdasági társaságnak. A közöttük érvényben lévő megbízási szerződésben meghatározásra került, hogy a megbízási díjakat (több szolgáltatást is nyújtanak külön árakon) emelik a következő év január elsejétől a KSH által közzétett hivatalos infláció mértékével. A szerződéskötés óta (2013) a megbízott nem élt ezzel a lehetőséggel, és a szerződéses áron számlázta a havi elszámoláskor a szolgáltatásokat. Most azonban abban gondolkodik a megbízott, hogy ezen emelési lehetőséget a szerződésben rögzített közös megállapodásra hivatkozva – visszamenőlegesen/így utólag érvényesíteni kívánja. Van erre utólag is lehetősége? Amennyiben igen, minden évben ezt éves szinten kell kalkulálni? Milyen mértékűek voltak ebben az időszakban az inflációs mutatók? Köszönöm szakértő válaszukat!
Fair bankok: betartják a hitelintézetek az előírások döntő részét Cikk
Betartják a hitelintézetek a "fair banki" előírások döntő részét, ugyanakkor a jegybank 23 pénzügyi intézmény közül 18-ra kisebb súlyú hibák miatt összesen 20,1 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki – közölte az Magyar Nemzeti Bank (MNB).
08-as bevallás, megbízási díj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződés alapján havonta a minimálbér 30 százalékát el nem érő kifizetést kap a megbízott utólag. Például a szeptemberi teljesítménye után október 10-én kapja meg a megbízási díjat. Ezt hogyan és mely időszakban kell bevallani a 08-as bevalláson (szeptemberre vagy októberre vonatkozó 08-on kell bevallani)? Kell-e jelölni tárgyidőszaktól eltérő kifizetést? (Például ha az októberi 08-on kell bevallani, akkor jelölni kell, hogy szeptemberre vonatkozik a díj?) Köszönöm!
Nyilt végű pénzügyi lizing személygépkocsi beszerzésekor Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Ügyfelem, egy ügyvédi iroda nyílt végű pénzügyi lízinggel vásárol személygépkocsit 20 millió forint értékűt. Az áfát szeretné visszaigényelni. Kérdésem, hogy a szerződésben mire figyeljek, továbbá milyen dokumentumokra van szükség, hogy a NAV utólag ne állapítson meg áfahiányt, illetve a szerződést ne minősítse át zárt végű lízinggé? Köszönettel.
Tao – látványcsapatsport Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. Nonprofit közhasznú kft., amely tagja az úszó- és vízilabdaszövetségnek egyaránt, kaphat-e cégektől tao-támogatást? Ha igen, mi a feltétele? Milyen adminisztratív feladatok vannak? Illetve a támogató cégek milyen mértékig támogathatják, hogyan tudják elszámolni a tao terhére? Szükséges-e ehhez bármilyen szerződést kötni? Ha igen, milyen időtávra? Ha mégsem tudja a cég a támogatást kifizetni, van-e annak bármilyen következménye? Köszönöm!
Ló bérbeadása Kérdés
Induló egyéni cég fő tevékenységét 9329 teaor alatt vendégek kocsikáztatásával végzi. Rendelkezik egy tréning lovaskocsival, de anyagi okok miatt, ló vásárlása helyett (mivel van rá mód) lovakat szeretne bérbe venni. Van-e erre lehetősége, ha igen, milyen szerződés alapján (bérleti, vagy bértartási)? A bérelt állatokat, hogyan kell nyilvántartani? A magánszemélynek, akitől a a lovakat bérli, milyen adózási kötelezettsége van?
Lakáscélú hitel támogatása Kérdés
A munkáltató támogatást nyújt alkalmazottja részére. Kifizeti egy összegben a fennálló lakáshitelt. (Csak egy alkalmazott van.) Milyen szerződést kell kötni a munkáltatónak az alkalmazottal? Vannak-e kötelező tartalmi elemek? (Kollektív szerződés nincs.) Köszönöm.
Kapcsolt vállalkozás? Kérdés
Az alább vázolt esetben kapcsolt vállalkozásnak minősül-e a két cég? " A" Kft. tulajdonosa 50% P és 50% N, akik testvérek. " B " Kft .tulajdonosa 50% E és 50% I, akik az "A" Kft. tulajdonosok feleségei. Az A és B Kft. között szerződéses kapcsolat esetén kapcsolt vállalkozási jogviszony jön-e létre?
Új szabályok a 10 tonna feletti szőlőértékesítésben Cikk
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az idei szüretben új értékesítési és vásárlási szabályokat vezetett be a borszőlőre, július közepétől az uniós szabályoknak megfelelő szabványos szerződésmintákat kell alkalmazni.
Telekértékesítés számlázása Kérdés
Kedves Szakértő! Egy telekértékesítésről készített számla teljesítési idejének meghatározásáról szeretnék kérdezni. Először is, mikor kell elkészíteni a számlát? Mindjárt az adásvételi szerződés aláírásakor, vagy lehet, mikor az összeget átutalják? A szerződésben csak annyi van, hogy 30 nap áll rendelkezésre a teljes vételár megfizetésére. A másik problémám a teljesítési dátum meghatározása. Ha konkrét szerződést nézzük, a hozzájárulás a jogbejegyzéshez: "(5) pont Eladó feltétlen és visszavonhatatlan hozzájárulását adja ahhoz, hogy a teljes vételár megfizetését követően az adásvétel tárgyát képező ingatlanra adásvétel jogcímén Vevő tulajdonjoga – a bejegyzési nyilatkozat benyújtását követően – bejegyzésre kerüljön." A birtokba lépés dátuma: "(9) pont Eladó az ingatlan birtokát a teljes vételár megfizetését követő 5 napon belül ruházza át a Vevőre, Vevő pedig a birtokátruházás napjától húzza annak hasznait és viseli terheit." A szerződés dátuma a megoldás, vagy a számla kiállítása, melyet akkor is kiállíthatok, mikor a számlára megérkezik az összeg? Nagyon köszönöm a válaszát!
Angol nyelvű szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk EU-s partnerekkel is dolgozik, többek között egy francia beszállítóval. Kötöttek egy szerződést angol nyelven, melyet mindkét szerződést kötő ismer. Én mint a számlákat készítő, illetve könyvelő nem tudok angolul beszélni. Kérdésem: kötelezhető-e a munkahelyem arra, hogy a szerződést "Hitelesen" lefordítsák, úgy hogy én is megértsem annak tartalmát. Ugyanis a szerződést kötők között egy árban vita van. A vevő nem fogadja el az árat, csak 12 százalékkal csökkentve, emiatt állandóan visszaküldi a számlát. A szerződést kötő magyar vezérigazgató viszont azt mondja, hogy a 12 százalék kedvezmény nem minden árura jogos, állítsam ki a számlát teljes áron. Kerestem a Ptk.-ban, áfatörvény, a számviteli törvényben, de nem találtam egy olyan konkrét mondatot, amely kötelezővé tenné a cégek között létrejött szerződések mindkét nyelvre történő hiteles lefordítását. Ebben kérem szíves segítségét, amelyet előre is nagyon szépen köszönöm. Tisztelettel: Anderlik Istvánné