111 találat a(z) szabadság kiadása cimkére
Többes jogviszony – szabadság kiadása (munkaviszony + bedolgozó) Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalót heti 3x8 órában munkaviszonyban, heti 2x8 órában bedolgozói munkaviszonyban foglalkoztatnák. A szabadság kiadására vonatkozóan kérnénk segítségét. Hétfő-szerda-péntek munkaviszonyos foglalkoztatás, kedd-csütörtök bedolgozói munkaviszony esetén hogyan kerülhet kiadásra a szabadság: hétfőtől - szerdáig szabadság esetén, keddtől - péntekig szabadság esetén? Hogyan tudunk helyes eljárni a szabadság elszámolásában? Válaszát előre is köszönjük.
Munkavállalói felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértő! https://adozona.hu/kerdesek/2019_3_26_Munkavallaloi_felmondas_obi kérdésre adott válaszára hivatkozással azt szeretném kérdezni, hogy mit tud tenni a munkáltató abban az esetben, ha a munkavállaló nem hajlandó letölteni a felmondási idejét és betegállományba íratja magát, mert a bentmaradt szabadságát nem adja ki a munkáltató? Úgy érzem, a munkáltató nem tud mit tenni, kénytelen szabadságra engedni a munkavállalóját, ha tetszik, ha nem. Szíves válaszát előre is köszönöm!
5 fontos tudnivaló a szabadság kiadásáról Cikk
A nyári szabadságolások apropójaként összegyűjtöttünk néhány olyan speciális szabályt, amely tapasztalatok szerint a leggyakoribb félreértések forrásai.
Turisztikai idénymunka szállodában Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egész évben nyitva tartó szálloda egyszerűsített foglalkoztatás keretében nagy számban alkalmaz munkavállalókat az alkalmi munka szabályai szerint. A kérdésem az lenne, hogy alkalmazhat-e munkavállalókat a turisztikai idénymunka szerinti szabályok szerint? Ez szerint 120 napra lehetne alkalmazni és napi 500 forint lenne a közteher, ami kedvezőbb lenne, mint az alkalmi munka 90 napja és 1000 forintos közterhe. A szálloda tevékenysége alapján elvileg megfelel ennek a feltételnek, azonban ezt a tevékenységet valójában nem idényjellegűen, hanem folyamatosan végzi, mert egész évben nyitva tart, ezért nem vagyok biztos benne, hogy ebbe nem lehet belekötni egy esetleges ellenőrzés során. Mi a helyes eljárás? Alkalmazható a turisztikai idénymunka? A másik kérdésem az lenne, hogy számomra nem világos, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás esetén hogyan kell számítani és nyilvántartani a szabadságot. Ha például valaki egy hónapban 5 napot dolgozik összesen, aztán két hónapig semmit, aztán a következőben 3 napot, akkor ugyebár nem 4 hónapot dolgozott a munkavállaló a cégnek, hanem 8 napot. Vagy rosszul gondolom? A szerződések mindig csak néhány napra szólnak, számomra ez az egész nyilvántartás, szabadságkiadás nem értelmezhető igazán. Illetve pont itt az Adózónán láttam, hogy be kell jelenteni az alkalmazottat a szabadság idejére is, ami adott esetben eléggé csökkentheti az alkalmazásra rendelkezésre álló napokat. Válaszát előre is köszönöm!
Éves szabadság kiadása Kérdés
Kérem válaszukat az alábbiakban: kft. alkalmazottja február óta táppénzen van, veszélyeztetett terhes, ebben a hónapban fog szülni, az éves szabadságát mikor kell kiadni? Még nem vett ki egy napot sem.
Szabadság kiadása: ezekre a szempontokra kell figyelni! Cikk
Mindannyian tudjuk, hogy a munkavállalónak a munkában töltött időtartama után szabadság jár. Az azonban sok esetben nem egyértelmű, hogy a szabadság kiadásáért (ki nem adásáért), nyilvántartásáért ki a felelős, mely időszakok után jár szabadság, illetve meddig érvényesíthető a ki nem adott szabadság vonatkozásában igény. Ilyen kérdéseket vizsgálunk az alábbiakban:
Gyes és táppénz egyszerre: így lehetséges Cikk
Gyesen lévő munkavállaló ismét várandós (két hónapos); elmehet-e azonnal táppénzre, és kaphatja-e azt a gyes mellett? – kérdezte olvasónk. Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő válaszolt.
Tartós betegállomány után Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy lakásfenntartó szövetkezet fizikai alkalmazottja tartós betegállományban volt 12 hónapon keresztül. Az egy év betegállomány letelte után további táppénzt részére az egészségbiztosító nem folyósít. Az utolsó orvosi táppénzre jogosító igazoláson keresőképes megjelölés szerepel. Egészségi állapota miatt munkavégzésre nem képes, erről orvosi igazolást is eljuttatott. Ennek pontos szövege: "Igazolom, hogy fent nevezett betegünknek táppénzes joga lejárt, 2019.04.30-án, ettől függetlenül nem munkaképes, leszázalékolás folyamatban." Mi a teendője ebben az esetben a munkáltatónak? Kiadhatja a felhalmozódott szabadságot? Ha nem teheti meg, akkor milyen státuszban kell a munkavállalót nyilvántartani, illetve a 1908 bevalláson jelenteni? Válaszát előre is köszönöm: Bánkutiné Piros
Ezt kell feltétlenül tudnia a szabadság kiadásáról Cikk
Közeledik a nyár, a szabadságolások fő szezonja. Összefoglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, teendőket, melyek hiányában könnyen munkaügyi perben találhatjuk magunkat vagy munkaügyi bírság megfizetésére lehetünk kötelesek. Lássuk mire kell figyelnünk!
Mit tehet, és mit nem a munkáltató, ha nem tudja kiadni a szabadságot? Cikk
Fokozódik a munkaerőhiány, melynek következtében egyre nehezebbé válik a munkavállalók szabadságának kiadása. Fontos azonban tudni, hogy a munkavállalói szabadság nem évül el, így azt előbb-utóbb mindenképpen ki kell adni, vagy azt pénzben kell megváltani. Az alábbiakban összeszedtük a szabadságkiadási akadályokkal összefüggésben leggyakrabban előforduló kérdéseket, és bemutatjuk, mire van jogszerű lehetőség, illetve mit tilt a jog.
Ki kérheti sok évnyi bennmaradt szabadságának kiadását, kifizetését? Cikk
Az abai polgármester 28 évre visszamenőleg kéri kifizetni a ki nem vett szabadságát a 24.hu-n nemrég megjelent cikk szerint. Vajon van erre lehetőség ilyen hosszú időre visszamenőleg? Miért speciális a polgármester esete a hagyományos munkaviszonyhoz képest? Hogyan rendelkezik hasonló esetről a 15/2017. számú munkaügyi elvi határozat?
Munkavállalói felmondás Kérdés
Tisztelt Szakértők! Munkavállalói felmondás esetén a munkáltató megtagadhatja az arra az évre arányosan járó szabadság kivételét valamilyen indokkal? Például szakemberhiányra hivatkozva, mert nem találnak addig másik embert, aki a munkát elvégezné. Érdemes úgy beadni a felmondási nyilatkozatot, hogy abban benne álljon a szabadságnapok kivételére irányuló kérelem, vagy ez feleslegesen kerülne a felmondónyilatkozatba, mert törvényileg köteles kiadni az arányosan járó szabadságot? Köszönöm!
Szabadság kiadása utólag Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kistelepülésen élő munkavállalónk közölte, hogy nem indulnak buszok (vonat nincs a közelben), így a hét utolsó 2 munkanapján nem tudott bejönni dolgozni. Mi ezt elfogadtuk elháríthatatlan körülménynek, mivel az Mt. 146. § nem hivatkozik az Mt. 55. § (1) j)-re, így ezt igazolt, de fizetetlen távollétnek rögzítjük és így le fogjuk vele dolgoztatni a kieső 2 napot. Esetleg utólag megállapodhatunk vele, hogy mindez szabadságnak minősüljön (és akkor nem dolgoztatjuk le vele)? Köszönettel.
Két hét egybefüggő szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az év közben belépő dolgozók esetében, akinek több szabadsága van mint 10 nap, abban az esetben is érvényes az a szabadság kiadására vonatkozó szabály, hogy egyszer egybefüggő két hetet kell kiadni (beleszámítva a hétvégéket is)? Válaszukat előre is köszönöm!
2017. évi szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szabadságok kiadásának ügyében kérném segítségét. A 2017. évre pótszabadságok (életkor utáni ami 1-10 napig terjed) következő évre való átvitele törvényes-e? Törvényesen hány nap szabadság vihető át 2018-ra? Ehhez milyen dokumentumokra van szükség (pl. munkavállaló részéről kérvény, illetve erre a kérvényre munkáltatóval kötött megállapodás stb.)? Az átvitt szabadságnapok meddig használhatóak fel 2018-ban. Cégünk kollektív szerződéssel nem rendelkezik. Köszönettel.