111 találat a(z) szabadság kiadása cimkére
A szabadságot az esedékesség évében ki kell adni! Cikk
A munka- és pihenőidő szabályai közül a szabadság kiadásának, nyilvántartásának szabályai kiemelt jelentőséggel bírnak. Számos vállalkozás azonban nem veszi komolyan a törvényi rendelkezéseket, aminek következtében megoldhatatlan problémák keletkezhetnek. Ha például a szabadság meghatározott időtartamon túl halmozódik, kiadása gyakorlati akadályba fog ütközni.
Munkavállaló szabadsága Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdésem lenne, hogy az egyik munkavállalónknak rengeteg szabadsága van. Mi,mint munkáltató szabadságra akarjuk küldeni, de ő mégis aznap megjelenik az irodában és dolgozik. Milyen indokkal tudjuk szabadságra küldeni, hogy a szabadnapjai fogyjanak? Előre is köszönöm a válaszukat!
Elveszik a ki nem vett szabadság? Cikk
Hogyan járjon el a munkáltató, ha megállapodott a munkavállalókkal az előző év végén, hogy átviszik a következő évre az életkor szerinti szabadságnapokat, és azokat március 31-éig kiveszik a dolgozók, de erre nem került sor? Ilyen esetben elvesznek a szabadságnapok a határidő után? Mit tehet a munkáltató, ha a dolgozók nem vették ki a szabadságnapokat? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd válaszolt.
Felmondási idő alatt szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónak a munkáltató felmondott. 2016. évre nem adták ki neki a törvényesen járó szabadságát. A munkavállaló azt szeretné, hogy a még ki nem adott szabadságát (a 2017. évi időarányosat is) igénybe vegye, és a munkaviszonya a felmondási idő lejárta, plusz a szabadságos napok száma alapján szűnjön meg, tehát nem a felmondási idő végével. Jogos a munkavállaló kérése, hiszen ez a munkáltatónak többletköltséget nem jelent? Válaszukat megköszönöm, Szűcs Irén
A munkáltató nem adta ki a szabadságot... Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkáltató nem tudta az adott évben kiadni a törvényi előírásoknak megfelelően a szabadságot. Maradt még jó pár napja a munkavállalónak még úgy is, hogy megállapodtak az életkor szerinti szabadságok átviteléről, és az áthúzódó kiadás sem fogyasztja teljesen el. Ezzel vétett – feltételezésünk szerint – a jogszabályi előírásoknak. Azonban a kérdésünk az, hogy mi ilyenkor a teendő? Hogyan kell eljárni? Milyen lehetőség van, ha ezt a munkavállaló sem sérelmezi? Átvihetőek/át kell-e vinni ettől függetlenül? Esetleg elvesznek a szabadságos napok? (Gyakran előfordul, hogy kis családi vállalkozásoknál nem jut idő a szabadságolásra. A konkrét esetben valóban nem volt megoldott a szabadság kiadása, mivel ebben az esetben a partnercéggel való kapcsolat megszűnéséhez vezetett volna a szabadságolás. Ebből kifolyólag sem ellenezte a szabadság kiadásának elmaradását a munkavállaló.) Kollektív szerződés pedig nincs. Segítő válaszukat előre is köszönöm.
Szabadság kiadása kötelezően a tárgyévet követően Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknél írásban elrendelték a megmaradt szabadságok átvitelét a következő évre (2017.03.31-ig, nem csak január 6-ig), a már szabadságon lévő dolgozókat behívták. Tudomásom szerint ezt kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működést közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén megtehetik, viszont nincs kollektív szerződésünk, melyben ez ki lenne kötve. Az ő értelmezésükben nem kell hozzá kollektív szerződés, elég ha fennáll a "kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működést közvetlenül és súlyosan érintő ok". A cég fél éve felszámolás alatt áll. Igaza van a munkáltatónak? Ha mégsem, egy esetleges jogorvoslat esetén lehet esélye a munkavállalóknak? Köszönettel, Egy munkavállaló
Szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk jelenleg gyeden van (csed 2015. 03. 16-08. 16. gyed 2015. 08. 17-2017. 03. 15.), a gyed mellett visszajött dolgozni (2016. 09. 01-től). A kérdésem, hogy a korábban ki nem vett, illetve a csed, gyed alatti időszakra járó szabadságát mikor kell kiadni részére? Amikor 2016-ban munkába állt, vagy majd amikor a gyes lejár 2018-ban? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Lászlók Éva
Szabadság kiadása következő évben Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk úgy rendelkezett, hogy jövő évben csak január 3-án kezdődik a munka a cégnél, így a 2-át kötelezően szabadságnak kell kivenni. Kérdésem az, hogy a cég megtilthatja-e a dolgozójának, hogy az előző évi szabadsága terhére vegye ki ezt a napot? A szabadság kivétele folyamatosan történik, december 20-ától kötelező leállás van. Válaszát előre is köszönöm!
Szigorú ellenőrzés jön, figyeljen a szabadságkiadás nyilvántartására! Cikk
Minden évben fokozott figyelmet fordítanak a munkaügyi ellenőrök a szabadságkiadás szabályainak betartására. Idén ráadásul – a hatóság által közzétett ellenőrzési terv szerint – célellenőrzés is várható, melynek indokát az adja, hogy a hazai vállalkozások kiemelt arányban sértik meg a munka- és pihenőidőre vonatkozó hatályos rendelkezéseket. Ugyan ezen vizsgálatok ütemezett ideje 2016 októbere, illetve novembere, célszerű azokra felkészülni, hiszen utólag már nem lehet rendbe tenni a munkaügyi nyilvántartásokat.
Szabadság kiadása többes jogviszony esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét. Orvosi esti magánrendelésen van jogviszonya a dolgozónak, amely heti 3 órás, eltérő napokon. Van lehetőség a munkaidőkeret alkalmazására? Valamint hogyan kell szabadságot kiadni a dolgozónak, és mennyi jár neki? Köszönöm válaszát.
Kötetlen munkarendű dolgozó munka- és pihenőideje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik cégünknél kérdésként merült fel, hogy ha kötetlen munkaidőben foglalkoztat munkavállalókat, milyen szabályokra kell figyelni. Milyen nyilvántartásokat kell vezetnie a munkaidővel és a pihenőidővel kapcsolatosan? Hogyan kell kiadnia a szabadságot? Milyen szabályokra kell ezzel kapcsolatosan odafigyelni? Köszönettel: Krcsik Eszter
Megállapodás szabadság kiadásáról Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkavállalókkal kötött megállapodásban, mely a szabadság kiadásáról szól az alábbi szöveget alkalmazhatjuk-e? Felek megállapodnak abban, hogy a munkáltató a munkavállaló részére a szabadságot – az Mt. 122. § (3) bekezdésében foglaltaktól eltérően – több részletben is kiadhatja. Felek megállapodnak továbbá abban, hogy – az Mt. 122. § (4) bekezdésében foglaltaktól eltérően – eltekintenek attól, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval legkésőbb a szabadság kezdete előtt tizenöt nappal közölni kell.
Megállapodás szabadság kiadásáról Kérdés
Tisztelt Szakértő! Köthető-e megállapodás a munkavállaló és a munkáltató között arra vonatkozóan, hogy a munkáltató a munkavállaló részére a szabadságot több részletben is kiadhassa? Szintén megállapodhatnak-e abban, hogy a szabadság kiadásának időpontját a munkavállalóval nem kell közölni a szabadság kezdete előtt 15 nappal?
Gyes alatti szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném szíves válaszát: Egyik munkavállalónknak 2016. 01. 03-án lejárt a gyedje. 01.04-től kiadnánk az addig felgyülemlett szabadságát, ami 30 nap. Ezt a napi 8 órás munkaszerződésének megfelelően fizetjük ki. A szabadság lejárta után – a gyes alatt – visszavennénk napi 4 órás munkaidőre. Az lenne a kérdésem, a gyest a jogosultság kezdetétől (vagyis 01. 04-től), vagy a szabadság lejártát követően lehet igényelni? Eddig úgy volt, hogy amíg a szabadság le nem járt, nem lehetett igényelni gyest (vagy meg kellett szakítani), és csak utána lehetett az igénylést beadni. Szíves válaszát várva, köszönettel.
Szabadság kiadása II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azonos című kérdésemre adott válaszát köszönöm! Egy dolog továbbra sem világos számomra: ha úgy döntünk, hogy a munkaidő-beosztás szerinti napra adjuk ki a szabadságot, így órában tartjuk nyilván, akkor, ha a munkavállaló heti 4 órás munkaviszonyban van: a. eset heti 1-szer 4 óra szerdán b. eset heti 2-szer 2 óra kedden és szerdán, és évi 21 nap szabadsága van, akkor ez mennyi órában kifejezve? Nem gondolnám, hogy 8-cal kellene szorozni. És, ha nem a beosztása szerinti napra adom ki szabadságot, hanem egyéb munkanapokra, akkor aki napi 2 órában van, annak 2 órára eső távolléti díjjal, aki napi 4 órában van, annak a 4 órára eső távolléti díjjal? Mert mindketten heti 4 órát dolgoznak, de más beosztással, és így aki 2 órában van, kevesebbet kap szabadságra. Remélem, érthetően megfogalmaztam a problémát. Előre is nagyon köszönöm, nem szeretnék senkit megkárosítani.