26 találat a(z) szabadalom cimkére

Szabadalom megszűnése Kérdés

Tisztelt Szekértő! Egy informatikai szoftverfejlesztő cég több fejlesztését levédeti a Szellemi Tulajdon Hivatalánál mint szabadalmi oltalom. Az egyes szabadalmi oltalmak levédésének folyamatos biztosítása érdekében a vállalkozásnak időszakonként ezzel kapcsolatban díjfizetési kötelezettsége van. Ezen vállalkozás nem fizette meg ezt a jogkövetési fenntartási díjat, így a szabadalmi oltalom megszűnt. Sajnos ezen tájékoztatásról csak most szerzett tudomást a vállalkozás, holott ez már a 2016. évet is érintette. Kérdésünk: hogyan kell korrigálni a beszámolóban ezen tételek kihatását (értékcsökkenés)? A tételek nem számítanak jelentős összegűnek.

Megszavazták az adócsomagot és a 2018-as költségvetést megalapozó törvényjavaslatot Cikk

Elfogadta az Országgyűlés – több egyéb mellett – az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról, valamint Magyarország 2018. évi központi költségvetésének megalapozásáról szóló törvényjavaslatot.

80 millió európai munkahelyet veszélyeztetnek a hamis termékek Cikk

A kalózkodás és hamisítás különböző fajtái miatt évente csaknem 50 milliárd eurótól, vagyis az össz értékesítésük 7,4 százalékától esnek el a szellemi tulajdonjogokhoz köthető iparágak az Európai Unióban – hívja fel a figyelmet a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület a szellemi tulajdon világnapja alkalmából.

Bérleti, szerzői és más jog átengedésekor ezekre figyeljen! Cikk

Nem mindig tételes szabályokból, hanem inkább az áfatörvény logikájából vezethető le, hogy ellenérték fejében történő jogátengedések esetén hogyan kell kezelni az áfát, a teljesítés helyét, időpontját.

Felhasználói szerződésből származó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély szabadalommal védett műszaki megoldás tulajdonjogával rendelkezik. A hasznosításával kapcsolatosan felhasználási szerződést köt egy kft.-vel. E szerződés alapján a felhasználó jogot nyer arra, hogy a találmány szerinti eljárásban és feldolgozó vonalon értéknövelő kezelés alá vonja az általa gyártott termékeket. A felhasználó jogosult a termékeket a műszaki leírás szerint előállítani és értékesíteni. A licenciát adó magánszemély a felhasználó által értékesített termékek mennyisége után negyedévente kap felhasználási díjat. A licencia átadásához egyéb munkavégzés nem kapcsolódik. - Milyen jövedelemként adóköteles a felhasználási szerződés keretében kapott díj a magánszemélynél? - A kifizető hogyan köteles eljárni az adóelőleg levonásakor? - Mi a teendő, ha az M30-as igazoláson a kifizető más jövedelemsoron tünteti fel, mint amilyen jövedelemként adóköteles lenne? - Mi a teendő, ha a kifizető 08-as bevallásaiban más soron jelentette a jövedelmet, mint amit a magánszemély részére átadott M30-as igazoláson szerepeltetett? - Milyen bevételeket kell az szja törvény 28. § (7) a) pontja szerint megállapítani? - Az 53-as bevallás tájékoztatója szerint a felhasználási szerződés alapján megszerzett jövedelem önálló tevékenységből származó jövedelem, ezt milyen felhasználási szerződésekre kell érteni? Köszönettel:

Kevesebb kedvezmény érvényesíthető a jogdíj alapján Cikk

Az OECD BEPS cselekvési tervének részeként hazánk átalakítja a jogdíjkedvezmények rendszerét. Az új szabályok 2016. július 16-ától léptek életbe, melynek hatására lényegesen csökkennek a kapott jogdíj alapján érvényesíthető kedvezmények. A módosítások a társasági adón kívül a helyi iparűzési adót is érintik – olvasható a LeitnerLeitner adózásrólérthetően című blogjában.

Szabadalom bérbeadása Kérdés

Saját szabadalmát – gyártási folyamat – ügyfelem bérbe adja egy cégnek. A termelési folyamatban személyesen semmilyen formában nem vesz részt. A szellemi termékének (szabadalom) bérbeadása után kapott jövedelem egyéb összevonandó jövedelemnek számít-e? Utána 15 százalék szja és 27, vagy 14 százalék ehofizetési kötelezettség keletkezik? Kinek a kötelezettsége befizetni az ehót?

Szabadalom adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2015. augusztis 31-éig egy szlovák cég alkalmazásában állt. A magánszemély egy új technológiát fejlesztett ki, amit szabadalmaztatott. Miután a magánszemély munkaviszonya megszűnt a szlovák cégnél, és a cég tovább alkalmazta a technológiát, hosszas egyeztetés után a szabadalom átvétele miatt a szlovák cég 10 millió forintot utalt a magánszemély bankszámlájára. A kifizetett összegből adót nem vont le, elszámolást nem adott. (10 millió forint volt a megállapodott összeg, ezt teljes mértékben ki is fizették neki.) Jelenleg a magánszemély egy magyar cég alkalmazásában áll, semmilyen jogviszony nincs közte és a volt szlovák munkáltatója között. Kérdésem az lenne, hogy terheli-e valamilyen bejelentési, bevallási, adófizetési kötelezettség a magánszemélyt? Köteles-e a szlovák cég adatot szolgáltatni az ügylettel kapcsolatban a szlovák, esetleg a magyar adóhatóságnak? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Erdélyi Andrea

A kicsiknek kedvezne ezzel az EU, de fordítva is elsülhet Cikk

Ha minden jól megy, 2017-ben végre be lehet nyújtani majd az első kérelmeket az egységes európai szabadalomra, ami azt jelenti, hogy a kérelmezőknek 28 helyett elegendő lesz egy uniós tagállamban megkérniük a szabadalmat. Ennek eredményeképpen 80 százalékkal csökkenni fognak az Európai Unió (EU) egészére érvényes szabadalom megszerzésének a költségei – nyilatkozta a BruxInfónak Benoit Battistelli, az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) elnöke a 2016-os európai szabadalmi díjak átadása alkalmából Lisszabonban.

Rubik-kocka: uniós védjegyvita Cikk

Az uniós bírósági főtanácsnok szerint törölni kell a Rubik-kocka formáját ábrázoló európai uniós védjegyet – tudatta közleményében a luxembourgi székhelyű Európai Unió Bírósága szerdán.

Szellemi apport adózása Kérdés

Új társaság (kft.) alapításakor szellemi apportra kerül sor. Egy már meglévő betéti társaság apportál szabadalom-hasznosítási jogot. A betéti társaság a szabadalom hasznosítási jogát korábban megvásárolta egy magánszemélytől. Az apport 30 százaléka jegyzett tőke lesz, az apport 70 százaléka tőketartalékba kerül az új társaságban. Kérdés: az apportot adó betéti társaság hogyan adózik az apport jegyzett-tőke-, illetve tőketartalékrésze után? Milyen mértékű az adó, és mikor kell megfizetni? Köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink