hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A kicsiknek kedvezne ezzel az EU, de fordítva is elsülhet

  • adozona.hu

Ha minden jól megy, 2017-ben végre be lehet nyújtani majd az első kérelmeket az egységes európai szabadalomra, ami azt jelenti, hogy a kérelmezőknek 28 helyett elegendő lesz egy uniós tagállamban megkérniük a szabadalmat. Ennek eredményeképpen 80 százalékkal csökkenni fognak az Európai Unió (EU) egészére érvényes szabadalom megszerzésének a költségei – nyilatkozta a BruxInfónak Benoit Battistelli, az Európai Szabadalmi Hivatal (EPO) elnöke a 2016-os európai szabadalmi díjak átadása alkalmából Lisszabonban.

Több mint 160 ezer szabadalmi kérelmet nyújtottak be tavaly a müncheni székhelyű Európai Szabadalmi Hivatalhoz, ami 4,8 százalékkal múlja felül a 2014-es év mérlegét. A 2009-es megtorpanás óta eltelt időben minden évben átlagosan 3 százalékos növekedést regisztráltak a benyújtott szabadalmak számát illetően.

Az EU egészére érvényes szabadalom megszerzéséhez jelenleg minden egyes tagállamban le kellett védetni a terméket, ami főleg a magas fordítási költségek miatt nagy visszatartó erőt jelent elsősorban a kis- és középvállalkozások számára. Az egységes európai szabadalom intézményének bevezetésével 80 százalékkal csökkenni fognak a költségek. Az egységes európai szabadalom bevezetése előtt lényegében már csak egyetlen akadály tornyosul: a 26 (időközben Olaszország csatlakozásával 27) tagállamnak legalább a felében (praktikusan 13 országban) ratifikálni kell a nemzetek fölötti szabadalmi bíróság létrehozásáról szóló kormányközi megállapodást. Mostanáig ezt 10 tagállam tette meg.

Elvileg tehát még három megerősítést hiányzik, de a hatálybalépéshez a nagy tagállamok közül még Németország és Nagy-Britannia „zöld jelzése” is szükséges. Benoit Battistelli reméli, hogy 2017-re összegyűlik a projekt elindításához szükséges rafitikáció, és ezzel új korszak köszönthet be az európai szabadalomban. (Magyarország egyelőre nem ratifikált, noha – a Bruxinfo információi szerint –az ehhez szükséges jogi szöveg már 2012-ben elkészült.)

„Ez egy óriási előrelépés, és nagyon közel állunk ehhez sikerhez” – hangsúlyozta a BruxInfónak az EPO elnöke, aki meredek felfutás helyett mégis kezdetben inkább csak az újonnan benyújtott szabadalmak számának fokozatos növekedésére számít. Várakozásai szerint elsősorban azért, mert a potenciális kérelmezők rendszerint kivárnak, hogy meggyőződjenek az új rendszer előnyeiről.

Az egységes európai szabadalom mellett általában azt a fő érvet hozzák fel, hogy ezáltal elérhetőbbé válik az innovatív kis- és középvállalkozások számára is piacképes ötleteik és termékeik levédése, pontosabban a konkurencia által történő ellopásának megelőzése. A szabadalom maximum 20 évig nyújt védelmet a tulajdonosának, de az esetek többségében a technológiai fejlődés és más okok miatt ez rövidebb időt jelent.

Más vélemények szerint ugyanakkor főleg azok a nagy cégek kaszálnak majd, amelyek egyébként is igen aktívak a szabadalmi kérelmek benyújtásában. Az EPO-nál tavaly sorrendben a Philips (2402 darab), a Samsung, az LG, a Huawei és a Siemens nyújtotta be a legtöbb szabadalmi kérelmet.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink