2541 találat a(z) számla cimkére
Számla formai,tartalmi követelménye Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy olyan kérdés merült fel irodánkban, amire nem tudtunk pontos választ találni. Mégpedig az, hogy a számla összegének betűvel való kiírása kötelező-e? Az áfatörvényben nem találtunk erre pontos leírást. Válaszát előre is köszönöm!
Számlázás termékmozgás nélkül Kérdés
Egy Olaszországban beszerzett gyártószerszámot eladott a cégünknek az olasz partner. Mivel a szerszám Olaszországban maradt, a számlát áfásan állították ki. Mi a gyártószerszámot eladtuk egy szintén EU-ban működő vevőnknek (akinek a termékéhez az alkatrészt a szerszámmal gyártják) úgy, hogy a szerszám gyártás céljából továbbra is Olaszországban van. Kell-e nekünk az EU-s vevőnk felé áfát szerepeltetni a számlán?
Kapcsolt vállalkozás? Kérdés
Egy kft. nehézáru-forgalmazással foglalkozik. Az ügyvezető katás egyéni vállalkozóként végzi a kiszállítást. A kft. – amennyiben az ügyvezető egyéni vállalkozása végzi a szállítást – a szállítási díjjal megegyező kedvezmény ad a vevőnek bizonyos összeg felett. A webáruházban ez ingyenes szállításként jelenik meg. A vevő így két számlát kap. Helyes-e ez így? Ha így csináljuk, van-e bármi többlet adóvonzata ennek?
Ajándékutalvány Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő. A vásárló által befizetett összegről, amelyből 2018. évre ajándék (2019. évben már többcélú ajándék utalvány) utalványt vett, kell-e számlát kiállítani? Köszönettel.
Ingatlan-bérbeadás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2019. 01. 01-jétől nem minősül a bérbeadó magánszemély bevételének az ingatlan használatához kapcsolódó, mástól vásárolt szolgáltatásnak a bérbevevőre áthárított díja (például a közüzemi szolgáltatás díja). Az eddigi gyakorlat szerint a bérbevevőnek kiállított számlán a bérleti díjon kívül feltüntetésre kerültek az áthárított közüzemi díjak is (a közüzemidíj-számlák a bérbeadó magánszemély nevére érkeztek, és ő fizette meg a szolgáltatónak, majd számlázta tovább a bérbevevőnek). Kérdésem az lenne, hogy az áthárított közüzemi számlák értéke továbbra is feltüntethető-e a bérbevevőnek kiállított számlán, csak a jövedelem számításánál ezeket nem kell figyelembe venni sem a bevételi, sem a költségoldalon? Köszönettel: Erdélyi Andrea
Áttérés alanyi mentes adózásra Kérdés
Egyéni vállalkozó január 1-jétől áttér alanyi mentes adózásra. Jól teszi-e, ha a decemberben kiállított folyamatos teljesítésű számláján, ahol a fizetési határidő/teljesítés időpontja már januárra esik, alanyi mentes státuszt tüntet fel és az adószámát is alanyi mentes 1-es kóddal tünteti fel.
Áfamentes számla Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar székhelyű cég megbíz magyar székhelyű fuvarozót, hogy Törökországból vámárut hozzon be, a fuvarozó magyar székhelyű fuvarozóval oldja meg a fuvarfeladatot. Kérdésem, hogy az alvállalkozó és a megbizott fuvavarozó is áfamentes számlát állít ki (a 102. § értelmében)?
Katás áttér áfás számlázásról alanyi mentességre Kérdés
2019. 01. 01-től katás egyéni vállalkozó áfás számlázásról áttér alanyi mentességre. 2018. év december havi teljesitéssel 2019. évben kiállít egy számlát még, de a pénz is csak 2019. évben érkezik meg. Áfával kell kiállitani, vagy áfa nélkül?
Nyílt végű pénzügyi lízing áfája Kérdés
Kedves Anita, https://adozona.hu/kerdesek/2018_12_14_Nyilt_vegu_penzugyi_lizing_afaja_mep Köszönöm a választ, egy pici rész azonban nyitott maradt a kérdésben. Kizárólag adóköteles tevékenységet végző vállalkozás esetében, a magánhasználatra tekintettel (útnyilvántartás vezetése mellett) le nem vont áfa az első nagy összegű számlából tehát beruházásra kerül. A további - teljes futamidő alatt - érkező számlák esetében a le nem vonható részt minden hónapban az eszközre kellene aktiválni? Köszönettel, BSzilvia
Utazási irodák Kérdés
Utazási iroda szolgáltatásaihoz belföldi-külföldi szállodák szolgáltatásait is értékesíti. Előző években a szálláshoz tartozó reggeli számlázása a szállás értékéhez tartozott (mint egy szolgáltatás) 18 százalékos áfával. Nem emelték ki külön a számlában a reggeli árát. Amióta az 5 százalékos adót használhatják, külön soron tüntetik fel (mint két szolgáltatást) a 18 százalékos szállást és az 5 százalékos reggeli árát. A szállásba épített reggeli számlázásánál, ahol csak 18 százalékos áfa volt feltüntetve, a szolgáltatás egyértelműen szálláshely-közvetítés volt. Az új számlázásnál, ahol külön tételként kiemelik a reggeli árát, úgy gondolom, hogy ez már csomagként kezelendő, tehát már nem szálláshely-értékesítést kell számláznom, hanem az áfatörvény XV. fejezetének megfelelően csomag értékesítést? A külföldi szálláshely értékesítők is két áfakulcsot használnak, így azt is csomagként kell továbbszámláznom? Válaszukat előre is köszönöm PM
Alanyi mentes vállalkozás és a Facebook-számla Kérdés
Áfalevonásra nem jogosult jelenleg áfaalany vállalkozás alanyi mentességet választ, és uniós adószámának törlését is kéri. Eddig is és a jövőre nézve is Facebook-számlákat, Microsoft (program használatiról) számlákat fogad be, amelyeken a fordított adózás szerepel, így eddig a magyar áfát be kellett fizetnie, de levonásba nem tudta helyezni. A jövőt tekintve véleményem szerint az áfatörvény különös szabályai (38-49. §) vonatkozna rá mint nem adóalanyra. Ennek megfelelően a teljesítés helye Magyarország lenne. Kérdés: Az új helyzetben az uniós adószámmal nem rendelkező alanyi áfamentes vállalkozásnak a magyar áfát meg kell-e fizetnie? Tisztelettel Boronkay László
Számla kifizetése a szolgáltatás minősége szerint Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem oktatási tevékenységet folytat, és tanfolyamot tartott egy cégnél. A szerződése szerint a kifizetést befolyásolja a hallgatók véleménye. A tanfolyam (kb. egy hetes, áfakörös) 2018 novemberében volt. Még mindig várják a hallgatói visszajelzéseket. 2019. januárban várható a válasz. A szerződésben az van rögzítve, hogy „amennyiben a tanfolyami résztvevők összességében ….. átlag alatt értékelik az oktatóra vonatkozó minőségi célokat, így a tanfolyami oktatás színvonalát, úgy a Megbízó nem köteles az oktatáshoz kapcsolódó teljesítési igazolás kiadására és a megbízási díj Megbízó számára történő kifizetésére”. Ugyanakkor egy korábbi pontban megírják, hogy 30 napos határidővel egyenlítik ki a díjat, amit a cégszerűen aláírt teljesítési igazolás és számla benyújtása után fizetnek ki. Az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy a számlát ki kell állítani a tanfolyam időpontjának megfelelően. Azonban, ha a partner az említett okok miatt nem fogja kifizetni a díjat, akkor mi lesz a kiállított számlával? Bevétel, áfa és vevőkövetelések tekintetében mi lesz a feladat? Le kell sztornózni? Le kell írni ráfordításként? Az áfát be kell fizetni? Önellenőrzést kell végezni? Belezavarodtam a kérdésekbe, ezért kérem a segítségüket. Köszönettel: Lengyel Krisztina
Bélyegértékesítési jutalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kiskereskedő a postától megvásárolt bélyeget árusítja a beszerzéssel azonos áron (bélyeg értéke). Az eladáson nem keletkezik nyeresége. A kiskereskedő a posta részére állít ki számlát viszonteladói bélyegértékesítési jutalékról. A posta kizárólag úgy hajlandó befogadni a számlát, ha áfát nem tüntet fel rajta a kiskereskedő, azaz (tárgyi) áfamentes számlát állít ki. Ha a kiskereskedő áfaalany, akkor ez megfelelő eljárás? Vagy a kiskereskedőnek áfával terhelt jutalékszámlát kellene kiállítania? Köszönöm válaszát.
Kivitelezői kedvezmény Kérdés
Tisztelt Szakértők! Egy ügyfelem eddig is szokott adni úgynevezett "nagykereskedelmi" kedvezményt a vevőinek, de eddig mindig a kiállított számláit csökkentette a kedvezménnyel! Elfogadható-e az a megoldásuk, hogy most úgy oldották meg, hogy a partnernek készpénzben kifizették a helyszínen a partner által kiállított számla alapján, amire kivitelezői kedvezmény szöveget vezettek fel? Én még ilyennel nem találkoztam, és szerintem nem is járható út, főleg, hogy áfát is érintene a dolog, ha elfogadnám. Önöknek mi a véleménye erről? Köszönöm.
Vevő neve a számlán – közétkeztetési ellátás Kérdés
Tisztelt Adózóna! Általános iskola vagyunk. Az egyik szülő munkáltatója szívesen kifizeti a gyermek étkeztetési számláját, ha a cég nevére írjuk a számlát. Állítása szerint mint cafeteria, de mint tudjuk, iskolai ellátás nem lehet cafeteria. Ezt meg is beszéltük, de az a kérés, hogy ne törődjünk vele, állítsuk ki a cég nevére a számlát. Helyesen tesszük-e, ha a tanuló szülőjének kérésére a gyermek neve helyett a cég nevére állítjuk ki a számlát?