2768 találat a(z) számlázás cimkére
Számla kötelező adattartalma termékértékesités
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Hiteles-e az olyan számla, ami az áfatörvény 169. § f ) pontja szerint nem tartalmazza a termékek tételes felsorolását és mennyiségét, helyette a számla megnevezése rovatában – nyílászáró-megrendelés szerint – hivatkozva rendelésszámra mennyisége 1 darab, egységára és nettó ára a teljes érték plusz áfa. A kibocsátó nem hajlandó a tételes számla kiállítására. (A megrendelés többféle típust, méretet és árat tartalmaz.) Köszönettel várom válaszát.
Civil szervezet – étkezés továbbszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Civil szervezet gyermektáborok megrendezéséhez ad bérbe ingatlant, a tábor ideje alatt biztosított étkezést közvetített szolgáltatásként továbbszámlázza a tábor szervezői felé. A civil szervezet meleg konyhával, főzési lehetőséggel nem rendelkezik, az étkezési szolgáltatást a saját nevében rendeli meg, és továbbszámlázza. A civil szervezet alanyi adómentes. Helyesen jár-e el, ha az étkezési szolgáltatásról is alanyi mentes számlát állít ki a tábor szervezői felé? Illetve milyen teáorszámú tevékenységgel kell rendelkeznie az étkezési szolgáltatás továbbszámlázásához? Gondot jelent-e, ha a civil szervezet az étkezési szolgáltatást magasabb áron számlázza tovább, mint amennyiért azt neki számlázták?
Online regisztráció
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Könyvelő vagyok. Az ügyfél nem tud vagy nem akar az online rendszerben regisztrálni, ezért átháritja ezt a feladatot a könyvelőre. Így a könyvelő a saját ügyfélkapujával regisztálja a céget, ekkor az elsődleges felhasználó a könyvelő lesz, aki viszont nem számláz, tehát semmi köze nem lesz a számlázó programhoz. Ezért másodlagos felhasználókat kell létrehozzon, akik számlázni fognak, és kapják a saját e-mail cimükre a válaszüzeneteket, illetve a saját felhasználó nevükkel és jelszavukkal tudnak lekérdezni. Jól gondolom-e, így működik-e a rendszer? Illetve van-e ennek kapcsán, amire felhívná a figyelmet? Ha több számlázó ember van, akkor annyi technikai felhasználót kell létrehozni, amennyi van, vagy csak egyet, mert egy céghez egy tartozik? Köszönöm előre is válaszát.
Online számla-adatszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt szakértő! Kérdésemet a 07.01-től kötelező online adatbejelentéssel kapcsolatban tenném fel. Amennyiben ügyfelem kézzel kiállított számlát használ, abban az esetben is be kell jelentkeznie a NAV-hoz, illetve milyen formában kell bejelenteni, ha a számla összege meghaladja a 100 ezer forint áfatartalmat? Válaszát előre is köszönöm.
Bevétel pénztárgépbe beütése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem szíves segítségét. Áfás vállalkozó pénztárgéppel rendelkezik, eddig minden bevételét beütötte a pénztárgépébe – ha számlát kértek tőle, akkor is –, de, ha 2018 07.01-től ugyanezen vállalkozó kiállít egy 100 ezer forint áfatartalmú számlát, és ahogy 07.01. előtt, ezt a tételt is beüti a pénztárgépébe, abban az esetben a kötelező online adatszolgáltatás miatt nem fog duplán szerepelni a NAV rendszerében a bevétele? illetve helyesen jár-e el azzal, hogy a kiállított számla összegét a pénztárgépébe beüti/beütötte? Köszönettel.
Már lehet regisztrálni a NAV onlineszámla-rendszerében
Cikk
A július elsejétől kötelező számlaadat-szolgáltatáshoz regisztrálnia kell mindenkinek, aki belföldi adóalanyok számára legalább 100 ezer forint áfatartalmú számlát állít ki akár számlázó programmal, akár számlatömbben. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) Online Számla felületén elvégezhető regisztrációhoz ügyfélkapus hozzáférésre van szükség.
Jóteljesítési garancia
Kérdés
Építőipari kivitelezési tevékenységet végző kft. és a megrendelő zrt. között létrejött vállalkozási szerződés tartalmaz jóteljesítési garanciát és garanciális visszatartást is. Jóteljesítési garancia címén az egyes részszámlák nettó díjrészletéből 5 százalék visszatartás történik, melyet a legutolsó benyújtott számla fizetési határidejének lejártakor visszakap a kft. Garanciális visszatartás szintén az egyes részszámlákból a számla nettó összegének 5 százalékát tartották vissza, mely a legutolsó számla kiállítását követően bankgaranciával kiváltható. A legutolsó számla kiállítására a létesítmény utó-felülvizsgálati eljárásának sikeres befejezését követően kerülhet.sor. Kérdés: hogyan járjon el helyesen a kft. az egyes részszámlák kiállításakor? A garanciális visszatartás egyértelműen pénzügyi visszatartás, tehát a teljesítések kiszámlázott összegét nem befolyásolja. Viszont a jóteljesítési garanciával kapcsolatban megoszlanak a vélemények, hogy megjelenik-e kiszámlázott részteljesítéseknél, így az árbevételben és az adóalapban. Vagy csökkentő tétel az egyes részszámlák kiállításánál, és csak a legutolsó bizonylatban számlázzák ki, így ott jelenik meg az árbevételben és az adóalapban is. Számviteli és adózási szempontból is helytálló szakértői választ kérek. Köszönöm.
Bérleti díj és közüzemi számlák kiszámlázása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Alábbi kérdésben kérem állásfoglalását. Van egy cég, amely bérleti díjat számláz át nekünk, folyamatos szolgáltatásként, bruttó 1 millió 524 ezer forint értékben, valamint a bérleti díjhoz tartozó közüzemi elszámolásokat is ő számlázza ki. A bérleti díj és a közüzemi számla nem egy számlán szerepel. A bérleti díjat előre számlázza, például a júniusi bérleti díjat májusban számlázza az alábbi időpontokkal: Számla kelte: 2018.05.25. Teljesítési ideje: 2018.05.25. Fizetési határidő: 2018.06.08. A közüzemi díjat utólag számlázza ki, például az áprilsi áram-víz-fűtésdíjat: Számla kelte: 2018.05.22. Teljesítés ideje: 2018.05.22 Fizetési határidő: 2018.06.05. Kérdésünk, hogy helyesen számláz-e ki így, az időpontokat tekintve? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T.Mária
Áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdéssel fordulok Önhöz: egy generálkivitelező alvállalkozója a nyílászárókat beépítéssel együtt 5, illetve 27 százalékos áfával számlázza a generálkivitelező felé (a lakóingatlan és garázs arányában megosztva), vagy minden nyílászárót a beépítéssel együtt 27 százalékos áfa terhel? Később ezt az áfát a generálkivitelező levonja, kiszámlázza az ingatlan vételárát a megfelelő áfakulcsokkal, és befizeti az áfát a NAV felé? Vagy esetleg ugyanúgy, ahogy a fordított adózásnál, az alvállalkozók is olyan áfakulcsokkal számláznak, mint a fővállalkozó?
Készpénzfizetési számla – milyen összegig?
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérdezni szeretném, hogy egy áfa alanyi mentes, katás egyéni vállalkozó (burkoló) milyen összegig állíthat ki készpénzfizetési számlát? A választ kérem adóalany, valamint nem adóalany részére történő számlázás esetén is részletezni. Köszönöm szépen!
Közvetített szolgáltatás és az áfa
Kérdés
Új ügyfelünk 2 napos, országos szakmai konferenciát szervezett. Helyszíne egy vidéki város szállodája volt, mely az igénylők részére külön szállást és étkezést is biztosított. A szálloda előleg bekérése után a végszámlát , 27 százalékos áfa-artalommal, míg a szállást és az étkezést 18 százalékkal, az idegenforgalmi adót áfamentesen számlázta ki. Az egyes résztvevőknek kiállított számla a konferencia résznél 27 %-os áfát tartalmaz, míg a szállást, étkezést is igénybe vevők ezen tétele 18 %-os áfa-val került kiszámlázásra. Helyes-e ügyfelünk gyakorlata ?
Számlaadatok
Kérdés
A háromszögügylet során végzett EU-n belüli termékértékesítésről kiállított számlán mi kell, hogy szerepeljen hivatkozásként az áfamentesség alátámasztására? Ugyanilyen ügyletnél, ha szolgáltatásnyújtásról állítunk ki számlát, mi a hivatkozás? Harmadik ország számára termék értékesítéséről kiállított számlán az áfamentességre milyen hivatkozást kell feltüntetni? Harmadik országnak nyújtott szolgáltatásról kiállított számlán mi szerepeljen hivatkozásként?
Két magánszemély – egy weboldal üzemeltetése.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kérdésem weboldal üzemeltetésével kapcsolatos. Adott egy weboldal, amely kb. 25 millió forint árbevételt termel különböző tananyagok értékesítésével. Két magánszemély üzemelteti, egy kft.-n keresztül. A kérdés az lenne, hogy a két magánszemély egyenként katás vállalkozóként tudná-e üzemeltetni a weboldalt? Nyilván adóoptimalizálás a cél. A két katás vállalkozó számlázhatja-e megosztva a szolgáltatások értékesítését? A számlázás automatikus, fizetés után megy a számla. Lehet-e megállapodás alapján úgy számlázni, hogy egyik számlát A vállalkozó, a másik számlát B vállalkozó állítja ki? Így mindketten 50-50 százaléknyi bevételre tennének szert? Köszönöm.
Tanulmányi szerződés felmondása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelemnél az egyik munkavállaló felmondott, akinek még érvényben lévő munkaszerződése van. A munkáltató a szerződés alapján visszakéri a tanulmányi szerződésben rögzített díj arányos részét. Kérdésem az, hogy a megállapodás szerinti visszajáró összeget ki kell-e számlázni a dolgozónak, vagy ez egyfajta kártérítés (és akkor meg nem kell számlázni). Mi a helyes eljárás? Tisztelettel és köszönettel: Viktor
Különbözeti áfa (beszerzési ár)
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk közösségi tagállamból használt személygépkocsit szerzett be. Az eladó francia autókereskedő cég a számla első sorában a vételárat a „különbözet szerinti adózás – használt cikkek” megjegyzéssel látta el. Ez alapján mi a különbözeti áfa szerinti szabályoknak megfelelően értékesítjük majd tovább a gépkocsit magyar magánszemély részére. Ugyanakkor a vételárat tartalmazó számlán a következő sorokban kezelési költséget, adminisztrációs díjat számított fel a francia viszonteladó, amelyekhez a „közösségi értékesítés” hivatkozást tüntette fel. A gépjármű Magyarországra szállításáról ugyanezen francia cég egy másik számlát állított ki, szintén „közösségi értékesítés” megjegyzéssel ellátva. (A számlákon mindkét cég közösségi adószáma szerepel.) Tekintve, hogy még nem találkoztunk hasonló esettel, hogy egy számlán különbözet szerinti adózás és közösségi értékesítés is legyen, kérdések merültek fel bennünk. Az áfabevallásban nekünk bevallási kötelezettségünk merül fel ezen egyéb tételek (kezelési költség, adminisztrációs díj, szállítás) esetében közösségi szolgáltatás igénybevétel jogcímen. Első kérdésünk, hogy ezen tételek esetében a fizetendő áfa bevallása mellett élhet-e cégünk az adólevonás jogával? Második kérdésünk, hogy a különbözeti adózás szabályai szerinti értékesítésnél a beszerzési árba az előbb említett („közösségi értékesítés” hivatkozással ellátott) kezelési költség, adminisztrációs díj, valamint a szállítási költség beletartozik -e? Köszönöm válaszát!