85 találat a(z) nyugdíjas munkavállaló cimkére

Nyugdíj előtt mondtak fel neki – perelt a dolgozó Cikk

A következetes ítélkezési gyakorlat szerint, ha a felmondás a felmondási korlátra utalást sem tartalmaz, önmagában emiatt nem lesz jogellenes – mondta ki a Kúria.

Rosszul számfejtett bér Kérdés

Nyugdíjas munkavállaló munkajogi helyzete koronavírus idején Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállalóink a koronavírusra tekintettel nem kívánnak dolgozni, és a cég sem tud munkát biztosítani jelenleg. A tevékenység otthon nem végezhető gyártási folyamat. A munkavállalók kimerítették az éves szabadságkeretet. A munkaviszony átmeneti megszüntetéséhez nem járulnak hozzá. Milyen munkajogi megoldást tudna javasolni? Köszönettel!

Cafetéria adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunknál bérként adózó készpénz cafetériát juttatunk. Kérdésem, hogy mely törvényekben találom meg az adózási szabályait? Nyugdíjas dolgozó esetén csak szja-t kell levonni és nem kell szochot fizetni utána? Vannak olyan dolgozóink, akik a minimálbér fölött ekho szerint adóznak, akkor ez is így adózik? Jelen esetben pedig a koronavírus-járványra tekintettel szocho- és járulékkedvezményt kaptunk a kormánytól, akkor az erre is vonatkozik?

Nyugdíjas munkavállalók a koronavírus idején Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk alkalmazásában több nyugdíjas munkavállaló is dolgozik, a jelenlegi helyzetre való tekintettel többük nem dolgozik, betartva a kormány kérését az otthonmaradással kapcsolatban. Olyan kérdésem lenne, hogy miképpen történjen a jelenléti ív kitöltése? A szabadság napjainak leteltével mi kerülhet a jelenléti ívre ebben a helyzetben? Segítő válaszát előre is köszönöm!

Gyakori kérdések a nyugdíjasok foglalkoztatásával kapcsolatban Cikk

Az e tárgyban érkező kérdések nagy száma azt mutatja, hogy a nyugdíjas munkavállalókra vonatkozó jogszabályi változásokkal a sok-sok megjelent információ ellenére is érdemes foglalkozni. Cikkünkben a témával kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket tekintjük át.

Nyugdíjas munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló 23 éve az adott cégnél van ahol 2018.12. 30-a óta nyugdíjas munkaviszonyban van foglalkoztatva. A kérdésem az, hogy elbocsátásnál jár-e neki végkielégítés. Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel: Somogyi Zoltán

Nyugdíjas munkavállaló Mt. szerint a közszférában Kérdés

Öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött munkavállaló nyugdíj folyósítása mellett, költségvetési szervnél a munka törvénykönyve szerinti munkaviszonyban, főállásban hogyan foglalkoztatható? A munkáltató, munkavállaló terhei hogyan alakulnak? A nyugdíj folyósítását miként befolyásolja e munkaviszony?

Betegszabadság kiadása áthúzódó táppénznél nyugdíjas munkavállalónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy nyugdíjas, munkaviszonyban foglalkoztatott munkavállaló, aki decemberben lebetegedett. 2019-ben megkapta a 15 nap betegszabadságot, majd ezután táppénz járna neki, de természetesen nem kapja meg, mivel nyugdíjas. A táppénze áthúzódott 2020-ra is. A kérdésem az, hogy ebben az esetben 2020 januárjában betegszabadság jár-e neki, vagy mivel folyamatos keresőképtelenségről van szó, továbbra is igazolt fizetés nélküli távolléten van, és a betegszabadságot csak a következő keresőképtelenségnél kell fizetnie a munkáltatónak.

Nyugdíjas társas vállalkozó jövedelme Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy konkrét ügyben szeretném segítségét kérni. Adott egy egyszemélyes kft., egy öregségi nyugdíjas taggal, aki 2019-ben megbízási jogviszonyban látta el az ügyvezetői feladatokat 0 forintért. A tavalyi év fellendülése miatt úgy döntött idén jövedelmet venne ki, havonta munkabér formájában. Amennyiben jól értelmeztem a jogszabályokat, mivel a Gt.-t hatályon kívül helyezték, egyszemélyes kft. tulajdonosa is köthet saját magával munkaszerződést. Nyugdíjas munkavállalóként pedig nincs más járulék mint a levont szja? Ez esetben az ügyvezetés ellátásáért van egy jogviszonya, ami után megfizeti az egészségügyi szolgáltatási díjat, a munkaviszony után pedig a levont szja-előleget. És nincs más járulék? Ez így megfelel jogszabályoknak? Válaszát előre is köszönöm! S. Móni

Szociális hozzájárulási adó -–nyugdíjas munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nyugdíjas munkavállaló figyelembe veheti-e munkaviszonyból származó jövedelmét, amikor az osztaléka után fizetendő szocho felső határát számítja? Várom válaszát, üdvözlettel, Kaltenecker Annamária

Nyugdíjas tag munkavállaló eho fizetése Kérdés

2019. évtől nyugdíjasként alkalmazott (tulajdonos, tag, ügyvezető), akinek a társasági szerződésben megbízási munkaviszonyban kell ellátnia az ügyvezetést, az ügyvezetői feladatokért nem vesz fel jövedelmet, csak a nyugdíjas munkaviszonyban meghatározott más feladatokat lát el. Kell-e a 0 ft-ért ellátott (más ügyvezető is van) ügyvezetés után is 7500 forint ehot fizetnie? Köszönöm válaszát! H. Zs.

Baleseti járadékban részesülő foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaviszonyban szeretnénk alkalmazni egy személyt, aki baleseti járadékban részesül. Kérdésem, hogy milyen járulékokat kell vonni a munkaviszonyában? Nyugdíjas munkavállalónak minősül-e? Ha az egészségkárosodás mértéke befolyásolja a járulékok levonását, kérem részletezni szíveskedjen! Válaszát előre is köszönöm!

Munkavállaló nyugdíjas lesz: teendők, továbbfoglakoztatása Kérdés

Adott cégnél a munkavállaló két éve FA jogviszonyban dolgozik. 2019. 11. 01-étől nyugdíjas lesz (elmondása szerint). Tehát innen indul majd egy NA jogviszony. Az teljesen egyértelmű, hogy az előző jogviszonyt a NAV-nál a T1041 nyomtatványon ki kell jelenteni. A programunk nem tud jogviszonyt átírni, így újként NA jogviszonnyal fog szerepelni a munkavállaló. Mikor felvisszük az új jogviszonykódot, ott a munkavégzés kezdete az eredeti dátum, a két évvel ezelőtti, vagy onnan indul, mikortól nyugdíjas? Kérdések, mi a helyes eljárás: 1. T1041 kijelentem, programban lezárom, szabadságot megváltom, kiadom a kilépőpapírokat és új szerződést indítok neki mint nyugdíjas munkavállaló. 2. T1041 kijelentem, de nem adok ki kilépőpapírokat (ami azért fura, mert az M30-ra év végén csak a nyitott jogviszony béradatait fogja átvinni, amit lezártam, azt nem), nem számolok el szabadságot, marad a régi szerződése és folytatja a munkát mint nyugdíjas. Melyik a helyes? Illetve hallottunk olyat is, hogy csak akkor lehet kiléptetni, ha hozza a határozatot, de ez szinte biztos önellenőrzéssel fog járni (egy tanfolyamon azt az infót kaptuk, nyugodtan jelentsük ki). Megtehetjük-e, hogy a munkavállaló bemondása alapján átállítjuk, lezárjuk és ha a határozat mégsem arra a napra szól, akkor utólag önellenőrzünk? Hatósági ellenőrzéskor mit fognak kérni? Szankcionálják-e bármelyik módszert? Illetve mi a helyes eljárás, mert több fórumon, mindenki másképp tudja. Válaszukat előre is köszönjük!

Önellenőrzés: amikor bevalláskor biztos, hogy szükség lesz rá Cikk

Több alkalommal foglalkoztunk már a jogviszonyuk fennállása alatt nyugdíjassá vált munkavállalókat érintő bejelentési és járuléklevonási kötelezettséggel, akik esetében már a bevallás elkészítésekor borítékolható a későbbi korrekció szükségessége. Tekintve, hogy nemrégiben több erre irányuló kérdést is kaptunk, úgy gondoljuk, érdemes ismét áttekinteni a témát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink