35 találat a(z) munkaközi szünet cimkére

Munkaközi szünet mint a munkaidő része Kérdés

Az intézményben 40 órás a heti hivatalos munkarend, amely a munkaidőt és a napi 20 perc munkaközi szünetet tartalmazza. A munkaközi szünet az Mt. általános szabályaitól eltérően – munkavállaló javára eltérően – része a munkaidőnek. A munkahét általános beosztása következő: hétfőtől-csütörtökig 7.30–16.00 óráig, pénteken 7.30–13.30-ig. A munkáltató rendelkezhet-e a fentiek szerint, erre lehetőség van-e, jogilag megfelelő-e ez a rendelkezés? Köszönöm válaszukat!

Elkártyázta a munkahelyét? Jogvita a munkaközi szünet eltöltéséről Cikk

A Munka törvénykönyve szerint a munkáltatói szabályzatot, illetve tájékoztatást közöltnek kell tekinteni, ha azt a helyben szokásos és általában ismert módon közzéteszik Ez a szabály jelentősen megkönnyíti a munkáltatók dolgát, ugyanis még egy 10 főt foglalkoztató társaság esetén is terhes lenne minden egyes munkavállaló részére közvetlenül átadni az adott jognyilatkozatot. Helyette elegendő például kifüggeszteni a hirdetőtáblára vagy az intraneten közzétenni.

Példák a munkavállaló hátrányára köthető megállapodásokra Cikk

A munkavállaló hátrányára is köthető megállapodás, ha az adott kérdésben ezt a munka törvénykönyve megengedi. A törvény mintegy 50 ilyen lehetőséget kínál.

Munkaközi szünet Kérdés

Egy munkáltatón belül lehetséges, hogy az egy- és kétműszakos munkavállalóknak fél óra munkaközi szünettel meghosszabbodik a munkaidő, de a háromműszakos munkavállalóknak a munkaközi szünetet a 8 órán belül adja ki a munkáltató? Minden munkavállalóra egy munkáltatón belül egyformán kell meghatározni a munkaközi szünetet?

Munkaközi szünet Kérdés

Tisztelt Szakértő! 5/2-es munkarendben dolgozunk, teljes munkaidőben. Igaz-e, hogy 2017. január 1-jétől a munkaközi szünetet nem kell ledolgoznunk, a munkaközi szünet része a munkaidőnek? Köszönettel várom válaszát.

Munkaidő, munkaközi szünet beosztása – mikor jár túlóra? Cikk

Változó a napi munkaidő és a havi is, de nincs munkaidőkeret. Hogyan helyes beosztani a munkaidőt, milyen esetekben kell túlórát fizetni? Olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Munkaközi szünet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az Mt. 103. paragrafus pontos értelmezésében. A munkavállalók kérésének megfelelően a munkáltató 1 óra ebédszünetet szeretne biztosítani 20 perc helyett. Mivel a munkavállalók munkaidőkeretben dolgoznak, így 9 óra munkavégzés után 25 perc további szünet is biztosítva van számukra. Van annak bármi akadálya, hogy így a munkaközi szünet 1 napra 1 óra 25 perc legyen? Egy ellenőrzés alkalmával lehet ebből probléma? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!

Cigiszünet a munkahelyeken: hol lehet, és hányszor rágyújtani? Cikk

A dohányzók és a nemdohányzók között a munkajog terén is lehetnek ellentétek. Gyakran hallani, hogy míg utóbbiak folyamatosan dolgoznak, addig kollégájuk óránként tart egy-egy 10 perces cigiszünetet. Megteheti ezt vajon a munkaideje terhére? A munkáltató köteles dohányzásra kijelölt helyet biztosítani a munkahelyen vagy megtilthatja a dohányzást a munkahely teljes területén? Ha a munkáltatónál teljes dohányzási tilalom van hatályban, a munkavállalók kimehetnek az utcára – a bejárattól 5 méterre - rágyújtani?

Ebédszünet Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, legyen szíves az alábbi ügyben állásfoglalást adni: A 2012. évi I., a munka törvénykönyvéről szóló törvény (továbbiakban: Mt.) alapján az alábbi tájékoztatás helyben szokásos módon közöltnek tekintendő. A 20 perces egybefüggő, munkaközi szünet kivételére a munkavállaló, a munkáltató rendelkezése szerint 12.00 és 12.20 közötti időszakban jogosult. A fentiekkel kapcsolatban egy kereskedelmi szektorban a nyitvatartási időre tekintettel hogyan lehet az ebédszünetet megoldani? A fentiektől eltérő ebédidőt kötelességünk-e a munkaidő-nyilvántartásban feltüntetni? Köszönettel: T. Mária

Lazsál a dolgozója? Így fizethet ki kevesebb munkaidőt Cikk

Hogyan lehet jogszerűen csökkenteni a munkaidőt a munkaközi szünettel, hogyan kell módosítani a munkaszerződéseket és eleget tenni a bejelentési kötelezettségnek? – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.

Munkaidő csökkentése, munkaközi szünettel Kérdés

Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönettel vettem szakértő tájékoztatását a munkabér munkaközi szünettel való csökkentésére. Ezzel kapcsolatosan szeretném további tanácsait kérni. Ennél a munkáltatónál természetesen nem tudatosan tértek el a munkavállaló javára és fizetik ki a munkaközi szünetre eső díjazást. Nem volt, aki a munkaüggyel foglalkozzon, és felépítsen erre egy hatékony és gazdaságos rendszert. Most az ügyvezető valamelyik barátjától hallotta, hogy nem kellene kifizetnie a szüneteket, és innen jött a felháborodás, mert tudni kell azt, hogy a dolgozók nagy része nem csak napi 20-30 percet pihen, ennél jóval többet is, óránként cigarettáznak, esznek-isznak, beszélgetnek. A feladatunk, hogy az állományban lévő dolgozók bérezését módosítsuk, vagy munkaidőkeretben rendelkezzünk a heti plusz két-három órával, illetve az újonnan felvett dolgozók bérezésére kialakítsunk egy már megfelelő rendszert. A dolgozók többnyire belépőkártyával, belépési engedéllyel csoportosan dolgoznak, 8-16-ig, de már 15.45-kor nincsenek bent, ami azt jelenti, hogy 15.30-tól már biztosan nem dolgoznak. Arra nincs lehetőség, hogy kitoljuk a munkaidejük végét 16.40-re. Az újaknál szeretném kérdezni, hogy alapesetet nézve, ha egy munkaterületre 22h-06h-ig intézzük a belépési engedélyt, ez napi 8 óra jelenlét, 7 óra munkavégzés, 1 óra munkaközi szünettel, bejelenthetem-e őket heti 35 órára, bruttó 91 875 forintos minimálbérrel? Végzettség nélküli takarítókról van szó. Köszönettel: Krcsik Eszter

Dohányzás szabályozása Kérdés

Tisztelt Adózóna! Munkáltató vagyok, ahol 3 műszakban folyamatos termelés folyik. A munkavállalók dohányzásával van problémánk. Hogyan lehetne szabályozni a munkavállalók dohányzással töltött idejét? Mennyi időt tölthetnek dohányzással egy 8 órás műszak alatt? Ilyenkor felügyelet nélkül hagyják a gépeket, hogy a dohányzásra kijelölt helyen (külön helyiségben) elszívják a cigit. (A gépek termelnek, amiket technológiai indok miatt nem lehet megállítani.) Másik probléma, a nem dohányzó dolgozóval szemben inkorrekt, hogy a dohányzó munkavállalók 20-30 perceket dohányzással töltenek, és nem a munkájukkal foglalkoznak, és közben, ha probléma merül fel a termelő gépek mellett, akkor másoknak kell besegíteni az oda beosztott dohányzó munkavállaló helyett. (Mivel éppen dohányzik munkavégzés helyett.) Eddig semmi szankció nem történt. Köszönettel: Hoffmann Helga

Ebéd, cigi, mosdóhasználat munka közben. Tilalom és jog Cikk

Étkezés, dohányzás, rövid pihenés: erre szolgál a munkaközi szünet. Nem része a munkaidőnek, így erre a törvény szerint díjazás nem jár.

12 órát dolgozott munkaközi szünet nélkül? Így döntött az emiatt kért pótlékról a Kúria Cikk

A felperesek napi 12 órás munkaidő beosztással álltak az alperes alkalmazásában. Keresetükben a kiadni elmulasztott munkaközi szünet időtartamára túlmunkapótlék és ugyanezen időre állásidőre járó személyi alapbér megfizetésére kérték kötelezni az alperest – közölte egy döntése előzményeit a Kúria.

Munkaidő, adminisztráció – ezeken buknak meg a cégek Cikk

Bár a kereskedelmi munkáltatók többsége alkalmaz egyenlőtlen munkaidő-beosztást, ez ma még szinte kizárólag munkaidőkeretben történik. A döntő többség a Kúria döntését követően sem változtatott a vasárnapi pótlék fizetésének gyakorlatán. A kereskedelemben továbbra is leginkább papír alapú munkaidő-nyilvántartást vezetnek, a munkaidő-nyilvántartások vezetésének gyakorlata pedig több tekintetben sem felel meg a munkaügyi ellenőrzések által támasztott követelményeknek. Ezek a főbb következtetései a BDO Magyarország felmérésének, amely a kereskedelem munkaügyi helyzetét tárta fel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink