798 találat a(z) minimálbér cimkére
Nem mindegy, hogy az összeg eléri vagy meghaladja… Cikk
Az adó és járulékfizetés területén számos kötelezettség – vagy éppen jogosultság – kötődik bizonyos határösszeg eléréséhez vagy éppen túllépéséhez. Nem egyszer előfordul azonban, hogy a jogalkalmazó kissé nagyvonalúan felcseréli, illetve azonosként kezeli ezeket a kifejezéseket.
Úgy hírlik, hogy szárnyra kaptak a keresetek Cikk
Januárban 5,8 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest, a nettó keresetek emelkedése 7,4 százalékos volt. A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 6,3 százalékos volt a bruttó és 8,0 százalékos a nettó keresetek emelkedése – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Ekho – minimálbér vagy garantált bérminimum? Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ekhós munkavállaló esetén elegendő a minimálbérnek megfelelő jövedelem általános szabályok szerinti adózása, vagy (ha minimum középfokú végzettséget igényel a betöltött munkakör) figyelembe kell venni a garantált bérminimumot is? Köszönettel: Ildikó
Munka gyes mellett 2016-ban: így változtak a szabályok Cikk
Idén január elsejétől a családtámogatás több szabálya is változott, egyebek mellett módosultak a gyes alatti keresőtevékenységre vonatkozó rendelkezések is. Alábbi cikkükben gyes folyósítása mellett folytatott munkaviszonyra és vállalkozási tevékenységre vonatkozó változásokat és a tb-közteherfizetéseket részletezzük.
Éhbéren tartott NAV-osok Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) számos munkatársának fizetése alig haladja meg a minimálbért. Egy középfokú végzettségű, kezdő pénzügyőrjárőr például nagyjából bruttó 130 ezer forintot keres havonta – írta a Magyar Nemzet.
Amit a minimálbérről és a garantált bérminimumról tudni kell Cikk
Elegendő-e, ha pótlékokkal, különféle juttatásokkal együtt éri el a munkavállaló jövedelme az elvárt minimálbért, milyen szabályok érvényesek a teljesítménybérezésre, és mikor nem lehet garantált bérminimumot fizetni?
Alkalmi munkavállaló Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szives válaszukat kérem arra, hogy 2016. évben mennyi az alkalmi munkavállalók mentesitett keretösszege, vagyis ami adómentesen adható? Ezen kivűl még szeretném tudni, hogy ha személygépkocsi vezetésére alkalmazunk alkalmi munkavállalót, akkor a minimálbéres vagy a bérminimumos bérből kell megállapitanunk a mentesitett kereretösszeget? FEOR: 8416. Válaszukat köszönöm: Borosné
Hatalmas lesz a különbség az utolsó fizetés és az első nyugdíj között Cikk
Érdemes most gondoskodni a jövőről és a kellemetlen meglepetéseket időben elkerülni. Ma is nagy a különbség az utolsó fizetés és az első nyugdíj között, de ez a különbség hamarosan hatalmas szintre nőhet – hívja fel a figyelmet a hvg.hu.
Ekho Kérdés
Egy megfelelő FEOR számmal rendelkező nyilatkozhat-e a kifizetőnek ekhóról, ha egész évben megfizeti a minimálbér után a járulékokat, de nem havi, hanem éves átlagban, fontos itt a havi bontás?
Nemszeretem szabály ínyenceknek, járulékfizetés példákkal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fenti címmel megjelentek miatt kérdezném az alábbiakat: Az egyéni vállalkozóknál a tagi jövedelemmel rendelkezőknél a NAV honlapján az alábbi szövegezést lehet olvasni: **2011. január 1-jétől a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény 4. § s) pont szerinti minimálbér, amely a biztosított egyéni és társas vállalkozó járulékfizetéséről szóló rendelkezések alkalmazásában a tárgyhónap első napján, a teljes munkaidőre érvényes minimálbér, azonban, ha az egyéni vállalkozó személyesen végzett főtevékenysége vagy a társas vállalkozó főtevékenysége legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igényel, akkor a garantált bérminimum havi összege. Kérdésem, mi az a tevékenyéség, mely legalább középfokú szakképzettséget nem igényel. Tervező mérnök, ügyvéd, de asztalos, építőipari vállalkozó, fuvaros esetében sem a FEOR 9-es kódot használjuk. Én azt a választ kaptam, hogy ami nem segédmunka, az már szakmunka, tehát akkor a garantált bérminimumot kell figyelembe venni. Helyesen akkor járok el, ha a garantált bérminimummal számolok egyéni vállalkozók és tagi jogviszonyosok esetében is, vagy elég a minimálbért alkalmazni? Köszönettel: Gubányiné Kati
Minimálbérünkkel az uniós lista végén kullogunk Cikk
Hiába emelkedett az idei évtől kezdődően a minimálbér összege, az uniós tagállamokban jellemző szinttől továbbra is fényévekkel le vagyunk maradva – írja az mfor.hu.
Szakképzettség eldöntése? Kérdés
Tisztelt Szakértő! A szakképzett munkakör kizárólag a feor-besorolástól függ? A 9-es feor-osztályban sok olyan munkakör nem szerepel, amihez kifejezett szakképzettség nem szükséges. Például, akinek gimnáziumi érettségije van, nem szakképzett, de el tud látni irodai adminisztratív feladatokat. Ilyen esetben a jelenlegi szabályok alapján 3-as és 4-es feor-osztályba sorolásnál kötelező-e a szakképzett minimálbért megadni, vagy lehetséges a szakképzetlen bért és járulékot fizetni? Megbüntethet-e a NAV egy esetleges ellenőrzéskor, amikor egyéb irodai ügyintézőhöz nem a szakképzett bér van besorolva? Vagy ragaszkodjunk a 9-es feor-osztály munkaköreihez, és a többi munkakör mind 129 000 forintos bérrel helyes csak? Várom válaszukat.
Táppénz, csed, gyed Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő helyzetben kérném a segítségét. Munkaviszony állt fenn: 2015. 04. 01-06. 29-ig, majd 2015. 08. 01-2016. 01. 26-ig. 2016.01. 27-től főállású egyéni vállalkozó lenne a kismama. A szülés várható időpontja 2016. 08. 25. Egy hónap keresőtevékenység után megfizetné a járulékokat, és magasabb járulékalapot választana, nem a szakmás minimálbért. Mondjuk a minimálbér kétszeresét. Elegendő-e megfizetni a járulékokat a magasabb járulékalap után ahhoz, hogy a táppénz és a csed számításánál egy magasabb ellátást kapjon, vagy ez esetben a minimálbér kétszeresét ki is kellene, hogy vegye vállalkozói kivétként, és a személyi jövedelemadót is meg kell-e fizetni ez esetben? Így mi lenne az alapja a táppénznek és a csednek?
Közreműködő ügyvezető Kérdés
Tisztelt Szakértő! A kft.-nél két magánszemély a tulajdonos. Az ügyvezető már 4 éve egy harmadik személy, aki 8 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva a mindenkori minimálbéren (2015-ben 105 ezer forint), és semmilyen rokoni kapcsolatban nem áll a tulajdonosokkal. Az egyik tulajdonos is már 4 éve közreműködik a cégben, heti 4 órás munkaviszonyban, havi 70 ezer forint összeget kap. Ez a tulajdonos 2015-től ügyvezető is lett a cégben, a 70 ezer forint díjazása nem változott. Így jelenleg 2 határozatlan időre kinevezett ügyvezető van (a másik tulajdonos nem működik közre a cégben). A kft. üzletviteli tanácsadással foglalkozik. Kérdéseink: 1. A nem tulajdonos ügyvezető részére meg kell-e fizetni a szakképzett minimálbért (2016-ban 111 ezer forint lenne a bére) vagy helyette kötelező neki adni a 129 ezer forintot? 2. A 4 órás munkaviszonyban közreműködő tulajdonos esetében, mivel 2015-ben ügyvezető is lett, a részére kifizetett 70 ezer forint munkabér megfelel-e a szabályoknak (kell-e utána a minimálbér összegének figyelembe vételével fizetni a járulékokat)? És ha igen, akkor a 111 vagy a 129 ezer forint összeg után kell fizetni? Válaszukat előre is köszönöm.
Szakképzettség és egyszerűsített munkavállalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogy szakképzettség nélküli betanított munkára szakképzett munkát illető minimum órabér vagy szakképzettség nélküli órabér jár? Például a munkavállaló hegesztő végzettségű, de a lakatosmunka egyes fázisait végzi, amit adott munkahelyen tanul meg egy lakatostól. Akkor a munkabére szakkézettséggel járó bér vagy sem? Másik kérdés. Egyszerűsített munkavállaló például reggel 6-tól 3 óráig dolgozik, fél óra étkezési szünete van. Ki kell részére fizetni az étkezési időt is? Vagy a fél óra túlórára jár 50 százalékos túlórapótlék? Túlórapótlék mindenképpen jár? Ha jól emlékszem, akkor alkalmi munka esetén nem jár szabadság. Ha egy munkavállaló havi 2-3 napon végez mezőgazdasági idénymunkát egyszerre 1 napot, akkor egy 50 év feletti, 3 gyermekes munkavállaló részére hogyan jár szabadság? Köszönettel: K.