887 találat a(z) magánszemély cimkére

Magánszemély ingatlanbérbeadása 2018-tól Kérdés

Szeretnék érdeklődni, hogy jövőre már biztosan tudható-e, hogy megszűnik az eho-fizetési kötelezettség a bérbeadás után és összeghatártól függetlenül csak 15 százalék szja fizetési kötelezettség lesz? Köszönöm a választ előre is.

Magánszemély házat épít – a visszaigényelhető áfáról Cikk

Mikor és milyen feltételekkel igényelheti vissza az áfát a házat építő magánszemély? – kérdezte olvasónk. Dr. Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.

Családi gazdaság kamat-elszámolása Kérdés

Tisztelt szakértő! Kérdésem első részének a lényege arra irányult volna, hogy a kamat teljes egészében elszámolható-e a családi gazdálkodónak költségként, annak ellenére, hogy a vásárolt földterület csak 50 százalékát használja a gazdaság, mivel a másik 50 százalék bérbe van adva és magánszemélyként bevétel? Köszönettel

Magánszemély és az ingatlan Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi, gyakorlatban előforduló kérdésekre szeretnék megnyugtató válaszokat kapni Önöktől! 1. Ha egy magánszemély a több mint 5 éve megszerzett építési telekre egy többlakásos társasházat épít, akkor a felépítményre kell illetéket fizetnie? 2. Ha az 1. pontban lévő ingatlant (többlakásos társasház) nem a telektulajdonos magánszemély, hanem egy cég építi fel, és a felépítmény a cég nevére kerül nyilvántartásba véve (a telek tulajdonosa a magánszemély marad), akkor a cégnek keletkezik-e illetékfizetési kötelezettsége? 3. Egy magánszemély a tulajdonát képező társasház lakásait –magánszemélyként, adóazonosító jellel – bérbe adja. Elszámolhatja-e költségként a társasház teljes bekerülési értékét értékcsökkenési leírásként? 4. A 3. pontban szereplő magánszemély a társasházra felvett hitel(ek) után fizetendő kamatok összegeit elszámolhatja-e költségként, az ingatlan bérbeadásból származó bevételeivel szemben? Segítségüket előre is köszönöm. Tisztelettel: Szekeres Zsolt

Magánszemélyek is kaphatnak támogatást népi építészeti műemlék felújítására Cikk

Jövőre összesen 1,5 milliárd forintos pályázati keret áll rendelkezésre azoknak a magánszemélyeknek vagy közösségeknek, akik a saját tulajdonukban lévő népi építészeti műemlékeket szeretnék felújítani, olvasható a kormány honlapján.

Adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Legyen szíves tájékoztatás adni arra vonatkozóan, hogy ha egy adószámos magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységgel rendelkezik, vásárol 34 db egymás mellett levő garázst és azt mind bérbe is adja, akkor azt ő mint magánszemély bérbeadhatja vagy az már üzletszerű tevékenységnek fog minősülni? Mekkora mennyiségnél van korlát? A másik kérdésem pedig az lenne, hogy hogyan kell majd neki a garázs bérbeadását kiszámlázni? Válaszát köszönöm!

Élőállat értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelem lovat értékesített Magyarországról Szlovéniába magánszemélynek (vagyis nincs a partnernek közösségi adószáma). Az a kérdésem, hogy ebben az esetben – lévén szó élőállat értékesítésről – milyen áfatartalmú számlát kell kiállítani a szlovén magánszemély felé. Köszönettel: Kriszti

Ingatlankiadás magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a szíves segítségét kérni magánszemélynek ingatlan-bérbeadással kapcsolatos kérdésben. Az édesanyám az idén nyáron elhunyt, és a lakását 1/1-ben megöröklöm, de még nem volt meg a hivatalos hagyatéki tárgyalás. Az ingatlan tulajdoni lap ki lett kérve, amin édesanyám az egyszemélyben lévő tulajdonos, testvérem, egyéb hozzátartozom pedig nincsen, és végrendelet sem készült. Szeretném magánszemélynek a lakást hosszú távon lakásbérletként kiadni, ezért már megkezdtem a felújítását is. (Bejárati ajtó cseréje, új villanytűzhely vásárlása stb.) Elvileg meglenne már a magánszemély bérlő is, akivel bérbeadási szerződést fogok kötni. A kérdésem az lenne, hogy mely időponttól adhatom ki az lakást, és mikortól számolhatom el a felújításból származó költségeket (mely időszakban)? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Katás vállalkozás alanyi adómentessége Kérdés

Szeretném megtudni, hogyan alakul a katás egyéni vállalkozó alanyi adómentességének határa 2017-ben, ha vállalkozását 2017. nov. 1-jétől indítja, de magánszemélyként 2017. január 1-jétől havi 80 ezer forintért ingatlanbérbeadásból van jövedelme? Köszönöm

Ingatlan áfája, kivonás vállalkozásból Kérdés

Egy egyéni vállalkozó főtevékenységként építőipari szolgáltatást nyújt. 2002-ben vásárolt egy vendéglő ingatlant, az áfát levonta. Ezen ingatlant kezdetektől bérbeadja áfával növelten (2008-ban is ezt választotta). Kérdés: 1. 2018-ra az ingatlan-bérbeadásra ki szeretne lépni az áfakörből, jár-e ez valamiféle áfát érintő kötelezettséggel? 2. Milyen módon lehet ezt az ingatlant kivonni a vállalkozásból és mint bérbeadó magánszemély, bérbe adni? Ha ezt ki lehet vonni, jár-e valamilyen adófizetési kötelezettséggel? 3. Ha a bérbeadást kivehetjük az egyéni vállalkozásból és átkerülne bérbeadó magánszemély kategóriába, akkor az építőipari szolgáltatásra választhatja-e a kata szerinti adózást? köszönettel!

Korrepetálás, nyelvóra – amikor a magánszemély kifizetőnek minősül Cikk

Kifizetőnek, foglalkoztatónak minősül-e az a magánszemély, akit egy egyetemi hallgató korrepetál matematikából? Mikor áll fenn biztosítási kötelezettség? Cikkünkből megtudhatja.

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Adózóna! Külföldi anya kölcsönadási szerződéssel térítésmentesen odaadja magyar lányának az autóját. Magyar lánya Magyarországon használja és a költségeit elszámolja. Szeretném megkérdezni, hogy kell e fizetni cégautóadót. Köszönettel: Hain Zoltán

Ezeknek a magánszemélyeknek kell hamarosan adóelőleget fizetniük Cikk

A harmadik negyedévi adóelőleg-fizetési kötelezettség azokat a magánszemélyeket terheli 2017. október 12-éig, akiknek nem kifizetőtől származott a jövedelme ebben a negyedévben, vagy azt a kifizető valamely oknál fogva nem tudta levonni.

Magánszemély ingatlan-bérbeadásánál elszámolható tételes költségek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként ingatlant ad bérbe az ügyfél, tételes költségelszámolás mellett, alkalmazhatja-e az szja törvény 11. mellékletében felsorolt értékcsökkenések közül a 14,5 százalékot a következő esetekben: új konyhabútor készíttetése, biztonsági kamerák telepítése, külső nyílászárók cseréje, radiátorok, légkondicionálók beszerzése, felszerelése? Köszönettel

Autóbérlés magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. magánszemélytől bérelne személygépkocsit. Szeretnék érdeklődni, hogy miként alakul az adózás a kft. és a magánszemély esetében? Ha jól gondolom, akkor a magánszemély tulajdonos fogja megfizetni a cégautóadót negyedévente. A kft. pedig a szerződéses összeg alapján levonja, megfizeti és 08-as nyomtatványon bevallja a 15 százalékos szja-t, illetve a vállalkozást terheli a 22 százalékos eho-fizetési kötelezettség, amit ugyancsak a 08-as nyomtatványon vall be a kft. Ezzel egyidejűleg a kft.-nél a felmerülő költségek (üzemanyag, javítás stb) már elszámolhatók? Válaszát előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink