201 találat a(z) letiltás cimkére
Banki kötelezettség levonása a munkabérből Kérdés
Mikor és mennyivel lehet kurtítani a munkabért? című cikkel kapcsolatban kérdezném dr. Kéri Ádámot. Hogyha egy bank behajtási osztályától érkezik levonás iránti levél, tekinthető-e az végrehajtói határozatnak, vagy jogszabályból eredő levonásnak? Valahogy egyikre sem illik ez a levonás. A banki levél értelmében a dolgozó a kölcsönszerződésben hozzájárult ahhoz, hogy a tartozását maximum a munkabére 33 százaléka erejéig a munkáltató a hitelező részére átutalja. A levonást a munkáltató jogosan teljesítheti, illetve kell-e a dolgozó nyilatkozatát is kérnie? Előre is köszönöm válaszát. Pécsi Attila
Külföldi munkavégzés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban szeretném a segítségét kérni. Egy magyarországi cég Ausztriában végez építőipari munkát. Telephellyel külföldön nem rendelkezik, csak magyarországi székhellyel. A munkavállalók munkaszerződésük szerinti munkabér után Magyarországon fizetik az szja-t és a járulékokat. A külföldi keresetet és a napidíjat Ausztriában számfejtik, a kinti bér után csak szja-t vonnak. Ezzel kapcsolatban az alábbi kérdéseimre szeretnék választ kapni: 1. Helyesen járunk el, ha ily módon számoljuk el a béreket? 2. Napidíjat hol kötelező adni? Helyes így, ha az osztrák bérszámfejtő a kinti szabályok szerint számolja el? 3. Végrehajtói letiltás esetén a munkavállaló magyarországi béréből kell csak vonni a letiltást vagy a külföldi bérből is? 4. Amennyiben a dolgozó jövedelemigazolást kér – például hitel felvételéhez –, akkor mindkét helyről kapott bért kell közölni? Ha igen, akkor milyen árfolyammal kell számolni? 5. Kilépéskori adatlapon kötelező feltüntetni az eddig kapott külföldi bért? Előre is köszönöm válaszát!
Letiltás üzemanyag-megtakarításból Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kérem segítségüket annak eldöntésében, hogy az üzemanyag-megtakarítás letiltás (gyerektartás) alapját képezi-e? Véleményem szerint, mivel a 1994. évi LIII. törvény nem nevesíti, mint levonásmentes jövedelmet (74. §), így letiltás alapját képezi. Ha adómentes, akkor ez az alapja a letiltásnak, ha adóköteles, akkor a 61. § (1) szerint fennmaradó rész az alapja. Várom véleményüket, hogy helyes-e ez a megközelítés. Köszönettel, Lévay Tünde
Letiltás Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Egy munkavállaló tartósan beteg gyermeket nevel. Három sorakozó letiltása is van. Ebben az esetben van lehetőség arra, hogy méltányossági alapon csak 33 százalékig vonjunk tőle letiltást?
Munkáltatói mulasztás végrehajtói letiltás nem időben történő érévényesítéséről Kérdés
Tisztelet Szakértő! Mint munkáltató gyesről visszatérő munkavállalójától elmulasztottam a letiltás érvényesítését a januári, februári, márciusi hónapokra munkabére után. Amikor ezt felismertem május volt és az áprilisi munkabérénél már érvényesítésre került a 33 százalék letiltás hibásan (kevés), mivel a nevezettnek sorban áll öt letiltása 2009-es évtől kezdődően, így a letiltás 33 százalék és 17 százalé összesen 50 százalék (közüzemi tartozás). A munkavállalótól a gyes előtti időszakban is már a fizetés 50 százalék került letiltásra, persze ő nem jelezte februárban, hogy 'de hát kérem nekem vannak még letiltásaim és kérem azok érvényesítését'. Májusban, amikor készítettem az áprilisi bérszámfejtését, telefonon felhívtam és jeleztem neki, hogy nem jelezte felém neki még van letiltása és erre azt a választ adta, ő úgy tudja, a végrehajtó meghalt és amúgy is volt valami árverezés és abból kiegyenlítésre került a közüzemi tartozások. Válaszom: én erről nem kaptam semmi értesítést, így engem a törvény továbbra is kötelez a vh. általi letiltásra. Tegnapi nap folyamán a munkavállaló közölte velem a májusi munkabér felvétele után, hogy a jogosulatlan munkabér visszakövetésére 60 nap áll rendelkezésünkre és azt közölni kell vele írásban is mert jogvesztő. Kérdésem miért is számítana ez az eset jogosulatlan, jogalap nélküli kifizetésnek? Véleményem szerint munkáltatónak kötelessége a letiltást foganatosítani a törvényi szabályozás szerint. A történethez hozzá tartozik, hogy a vh-ok mind élők! Előre is köszönöm segítőkész választ
Inkasszóval, a jövedelem letiltásával szedi be a tartozást a NAV Cikk
Csökkent a NAV végrehajtásainak száma és a végrehajtott összeg, de nem javult a fizetési morál. Többek között ez is kiderül a feketelista.hu legfrissebb adataiból.
Munkabérből való letiltás sorrendje, összege Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállalónak közüzemi letiltása volt, melyet 33 százalékban vontunk le. Ezt követően kapott egy köztartozásból eredő letiltásról határozatot, ezt is foganatba vettük, de nem tudtuk 50 százalékig érvényesíteni, mivel túllépte volna a 28 500 forintos mentes részt. (A munkavállaló nettó bére a letiltásokat megelőzően 39 955 forint volt.) Majd kapott egy bírósági letiltó végzést gyermektartás jogcímmel 2 x 20 ezer forintról. Ezzel kapcsolatban szeretném a segítségüket kérni, hogy miként kezeljük ezt a letiltást, mert a sorrendet figyelembe véve a gyermektartás megelőzi az előző két letiltást. Ezt követi a köztartozás, de ebben az esetben a közüzemi díj tartozásának letiltását fel kellene függesztenünk? Valamint úgy tudom, hogy a gyermektartásnál nem kell figyelembe vennünk a 28 500 forintos mentes részt. Ennek a letiltásnak a kezelésében szeretnék segítséget kérni. Előre is köszönöm a segítségüket!
Végrehajtói letiltás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi ügyben kérem segítségét: Közjegyzői határozatban a "végrehajtást kérőnek" kölcsönszerződés jogcímen letiltás foganatosítására kötelezte cégünket egyik munkavállalónk munkabéréből. A letiltásról szóló levelet 2011-ben az egyik végrehajtó iroda postázta részünkre. Később, 2012-ben levélben értesítést kaptunk, hogy az ügy az egyik önálló bírósági végrehajtó tartós helyetteshez került. 2013-ban telefonos megkeresésünk során, a végrehajtó irodájától azt az információt kaptuk, hogy a "végrehajtást kérő" eladásra került, a jogutódlás lezajlásáig a végrehajtást kérőnek járó összegeket helyezzük letétbe. A végrehajtó részére a jutalék továbbra is, havi rendszerességgel átutalásra került. 2013-ban, pár hónappal később ismételten felkerestük a végrehajtót írásban, de levelünkre nem érkezett válasz. Telefonon történő megkeresésekre sem kaptunk érdemi információt. 2014-ben felkeresett bennünket a "végrehajtást kérő" munkatársa, és telefonon elmondta, hogy a követelést 2012. év folyamán egy kft. részére eladták. Ennek a kft.-nek egyedüli elérhetőségként egy levelezési címet kaptunk, amire postáztunk is egy tértivevényes levelet az ügy tisztázása érdekében. A levélre nem érkezett válasz, és eltelt közel egy év. A munkavállaló munkabéréből a letiltást rendszeresen foganatosítottuk, és letétbe helyeztük. A pénz jelenleg is letétben van, a munkavállaló munkaviszonya pedig cégünknél időközben megszűnt. Mi a teendőnk ez ügyben?
Letiltás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyermektartásdíj levonásánál függetlenül attól, hogy a levonás után a nettó bér nem éri el az öregségi nyugdíjminimumot, érvényesíthető az 50 százalékos levonás? Köszönöm.
Kata jövedelem letiltás/biztosítási jogviszony Kérdés
Kedves Adózóna! Az alábbi kérdéseim katás egyéni vállalkozó kapcsán: 1.) A katás egyéni vállalkozó jövedelméből (81 300 forintot feltételezve) adhatnak-e ki bírósági letiltást (hitelintézet felé fennálló tartozás miatt)? 2.) Illetve a kiszámlázott katás árbevételből ez lehetséges-e? 3) Ha a katás egyéni vállalkozó nevelőszülőként biztosított (T1041-es nyomtatvány ment a NAV felé heti 40 óra biztosítási jogviszonnyal 1125-ös jogviszony (nevelőszülői jogviszony) kóddal), akkor választhatja-e a főállású kisadózónak nem minősülő státuszt, ami alapján 25e ezer forint a havi fizetendő kata összege? Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel:B. Krisztina
Egyszerűsített foglalkoztatott letiltása Kérdés
Kedves Adózóna! Mit lehet, illetve kell tenni abban az esetben, ha egyszerűsített foglalkoztatott NAV által kiadott letiltással rendelkezik? Az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelméből nem tudjuk a levonást érvényesíteni, mert a 28.500 forintos nettó bért így sem kapja meg. Ha esetleg több lenne a járandósága, akkor hogyan kell levonni? A segítséget előre is köszönöm! Tisztelettel: Andó Anita
Letiltás munkabérből és más juttatásokból. Miből, mennyit lehet? Cikk
A munkabér mekkora hányada tiltható le? Letiltható-e a jubileumi jutttatás, a prémium, a cafetéria, a visszaigényelt adó? Összefoglaltuk a legfontosabb végrehajtási előírásokat.
Nyugdijból való levonás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha valakinek a bíróság jogerős megállapítása alapján fizetnie kell, a nyugdíjból letiltható-e a tartozásának a 33 százaléka? A következő kérdésem: a nők 40 évnyi munkaviszony után, ha nyugdíjba mennek, az özvegyi nyugdij feléled-e, vagy csak akkor, ha ténylegesen betöltik a rájuk irányadó nyugdíjkorhatárt? Válaszát előre is köszönöm!
Jövedelem letiltása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Megbízási szerződés esetében, ennek összege általában kis összegű, tehát nem éri el a minimálbér 30 százalékát sem, valamint nem havi rendszerességű. A NAV által kezdeményezett jövedelem-letiltást kell-e érvényesíteni? Köszönöm előre is a válaszát!
Végrehajtási ügy kamatszámítás Kérdés
Tisztelt Szakértők! A munkavállalóval szembeni végrehajtási letiltásnál kamat számítására kötelezik a munkáltatót, a kiszámításnál nem túl sok információ van a "kifizetés napjáig a tőkére járó Ptk. 301. § (1)" bekezdésén kívül. Hogyan kell kiszámítani? Milyen megoldást ajánlanak a pontos kiszámításhoz több letiltás esetén is?