201 találat a(z) letiltás cimkére
Megjelent a szeptemberi VálaszAdó Cikk
Letiltás egyszerűsített foglalkoztatás esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábban munkaviszonyban álló munkavállaló bérére letiltás érkezett. Mivel a jogviszony megszűnt, ezért erről nyilatkozott a cég a végrehajtó iroda felé. Több hónap elteltével egyszerűsített foglalkoztatás keretében alkalmi munkával bízza meg a cég ugyanezt a személyt. Ebben az esetben kell-e foganatosítani a letiltást az alkalmi munka díjazása után? Ha igen, akkor milyen mértékben? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: SG
Letiltás mértéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mikor alkalmazható az a szabály a letiltásnál, hogy a mindenkori legkisebb nyugdíj ötszöröse feletti rész korlátlanul levonható? Köszönettel: Burján Ildikó
Tévhitek a munkabérből letiltásról: milyen sorrendben, mennyi vonható? Cikk
A bírósági végrehajtásról szóló törvény részletesen szabályozza a munkabérből történő levonás eseteit, annak lehetséges mértékét, a minimummentességet, a sorrendet. Ugyanakkor egyes esetek még a munka törvénykönyvét segítségül hívva is okozhatnak fejtörést. Több letiltás esetén milyen arány az irányadó? Levonhatunk-e a napidíjból? Mikor esedékes a végrehajtási költség?
Letiltás alá nem vonható jövedelem Kérdés
Tisztelt Adózóna, Azt olvasom, hogy a "meghatározott kiadás fedezésére szolgáló összeg" nem vonható letiltás alá. Egy munkavállalónk számára szeretnénk albérleti támogatást fizetni, de a mobilitási célú lakhatási támogatás feltételeinek nem felel meg. Ez minket mint munkáltatót nem zavar, a járulékokkal növelt (a munkabérrel azonos módon adózó) költségtérítésként is hajlandóak vagyunk kifizetni. A munkavállalónak azonban több letiltása is van. Úgy gondoljuk, hogy ebből a lakhatási támogatásból – mivel meghatározott költségek fedezésére biztosítjuk – nem kell a letiltást eszközölni. Jól gondoljuk ezt?
Adótartozás elévülése Kérdés
2012 áprilisában nagy összegű áfatartozásom keletkezett. A nyugdíjamból a levonás folyamatosan történik. Az adóhatóság utoljára 2016 augusztusában kezdeményezett végrehajtási eljárást. Elévülés miatt törölni kellene-e a tartozásaimat?
Gyerektartás bankszámlaszám Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tudna segíteni abban a kérdésben, hogy mi a teendő, ha a munkavállaló egy bankszámlaszám-módosítás során ugyanazt a bankszámlaszámot adja meg, mint amire a fizetéséből levont gyerektartást utaljuk? Kötelességünk ilyenkor másik bankszámlaszámot kérni? Köszönöm a segítségét, Révész-Dunszt Petra (bérszámfejtő)
Gyed – inkasszó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyeden levő apuka gyedjéből lehet inkasszózni? Válaszukat előre is köszönöm szépen!
Letiltás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik munkavállalónk idén május 20-án állt munkába, munkabérét letiltás terheli köztük gyerektartás is, de banki hitelre is kell fizetnie. A jelenlegi munkabérének az 50 százaléka nem fedezi a gyerektartás összegét. Információink szerint álláskeresési járadékot kapott, amelyet szintén terhel letiltás. Az lenne egy egyik kérdésünk, hogy amennyiben a munkabére nem fedezi teljes letiltásra jutó összeget, még a gyerektartásét sem, akkor is a gyerektartás elsőbbséget élvez, vagy arányosan meg kell osztani a részhónapot és a végrehajtónak is kell a letiltást utalni? További kérdésünk, hogy amennyiben az álláskeresési járadékból valóban levonták a gyerektartás egy részét, akkor a munkáltatónak elegendő a maradékot figyelembe venni, vagy akkor is a teljes összeget kell figyelembe venni? Vélhetően a munkaügyi hivataltól a mostani számfejtésig nem érkezik meg az igazolás a letiltás összegéről. Mi a helyes eljárás ebben az esetben: vonjuk le mi is nettó bér 50 százalékát?
Mt. 228-229. §, levonások, kifizetések Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a munkavállaló és a munkáltató abban állapodnak meg, lehetséges a tanulmányi szerződés megszegése esetén, hogy a munkáltató levonja az általa a támogatáson felül befizetett közteher összegét (tekintettel arra, hogy az összeget ismerhette előre)? Illetve ha nem kötötték ki a levonás lehetőségét, de azt igen, hogy a közteher összegét is köteles megfizetni a munkavállaló, akkor arra kötelezhető? És versenytilalmi megállapodás esetén (ugyanezek a kérdések)? Ha jól sejtem, kötbért ki lehet kötni mindkét esetben, akkor is, ha a munkavállaló megszünteti a tanulmányi szerződést vagy a versenytilalmi megállapodást, és akkor is, ha nem. Ez valós információ? Köszönettel.
Letiltás napidíjból Kérdés
Kérdésem a letiltás alapjának meghatározására irányulna. Mentes a letiltás alól a kiküldetéssel, külszolgálattal és munkába járással összefüggő költségtérítés. Ugyanakkor a letiltás alapja bármely munkából eredő olyan díjazásból, juttatásból, amelyet rendszeresen, vagy időszakonként visszatérően kap. Számos állásfoglalásban az szerepel, hogy a költségtérítésként kapott összeg nem vehető mentes jövedelemnek, ha az e címen feltüntetett és kifizetett összegről megállapítható, hogy annak rendeltetése nem a felmerült költségek megtérítése, hanem a végzett munka anyagi elismerését szolgálja. A konkrétan, a tehergépkocsi-vezetőknek juttatott belföldi/külföldi napidíj összege beleszámít-e a letiltás alapjába vagy nem? Elviekben ez egy (bizonyos összegig) adómentesen adható a munkavállaló költségeinek fedezetére szolgáló juttatás (a munkáltató más ktg-et nem számol el, például szállás stb.), és nem az elvégzett munka díjazása, ugyanakkor rendszeres, hiszen minden hónapban kapja. Van-e különbség a napidíj megítélésében, hogy a letiltás gyerektartás vagy bármilyen más letiltás, például hiteltartozás?
Adatlap a bírósági végzéssel meghatározott tartási kötelezettségekről Kérdés
Tisztelt Szakértő! Letiltás érkezett egy végrehajtó irodától kölcsöntartozás címén egy munkavállalónk ellen. A munkavállaló munkaviszonya megszűnt. Kérdésem a következő: ezt a letiltást rá kell-e vezetni az adatlap a bírósági végzéssel meghatározott tartási kötelezettségekről nevű nyomtatványra? Vagy ezen a nyomtatványon csak a gyerektartás, asszonytartás szerepelhet? Köszönöm válaszát.
Letiltás díjának kiszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e lehetőségem könyvelőként egy könyvelt cég alkalmazottjától díjat kérni az ő letiltásáért? A munkavállaló sara nem a munkáltató hibája, viszont nekünk nem kevés többletmunkát eredményez, amit szeretnénk áthárítani a dolgozóra. Létezik törvényi szabályozás ezen területen? Van erre gyakorlat? Válaszukat előre is köszönöm!
Letiltás nyugdíjasnál Kérdés
Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! A 2017. 02. 12-én megjelent kérdéshez kapcsolódóan feltett kérdésemre 2017. 02. 13-án kaptam választ: http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_13_Letiltas_nyugdijasnal_fwv#utm_source=dailypost&utm_medium=email&utm_campaign=notice. Szeretném, ha még pontosítanánk. Azt írja válaszában, hogy úgy gondolta, 1 letiltás esetén 33%-ot von a nyugdíjigazgatóság és 17%-ot a munkáltató, összesen 50%-ot. Ha ezt a gondolatmenetet követem, akkor abban az esetben, ha a munkáltatónak több letiltása is van, 50%-ig von a nyugdíjigazgatóság és 0%-ot a munkáltató? Felsorolt még végrehajtóirodák által követett gyakorlat alapján példákat, bár úgy gondolom, nem a gyakorlat lenne az irányadó, hanem hogy mit ír elő a jogszabály, de ha jól értelmezem, a Vht. arra a kombinációra nem tér ki, hogy valaki nyugdíjas és munkavállaló is egyben, csak külön-külön kezeli azt, ezért marad a gyakorlat. A mi esetünkben a nyugdíjas munkavállalónknak 7 letiltása van. Nem áll rendelkezésünkre a Nyugdíjfolyósítási Igazgatóságtól semmilyen információ arra vonatkozóan, hogy ők melyik letiltásból mennyit vonnak, csak a végrehajtótól egy szóbeli kérés, hogy a munkáltató 50%-ot vonjon, mégpedig úgy, hogy a sorban első letiltásból 33%-ot, az azt követőből pedig 17%-ot. A fentiek alapján tehát követnem kell a végrehajtó által kérteket, hogy a munkabérből is vonjak 50%-ot, s akkor az egy letiltásoshoz hasonló 33-33%-os levonással megegyezően, helyes az 50-50%? Köszönöm! Bodor Mária
Letiltás postai csekken, illetve nyugdíjas munkavállalótól Cikk
Kit terhel annak a költsége, ha a volt házastárs postai csekken kéri a gyermektartásdíjat, illetve a nyugdíj mellett dolgozónak a nyugdíjából vagy a munkaviszonyból eredő jövedelméből, esetleg mindkettőből történik-e a letiltás? – kérdezték olvasóink. Dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt.