74 találat a(z) leltár cimkére

Számviteli teendők evás társaság végelszámolásakor Cikk

Végelszámolással megszűnő evás bt. nyitómérlegének összeállításáról kérdezett olvasónk. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

Katás egyéni vállalkozó – leltár készítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozónak, aki ruházati kiskereskedelemmel foglalkozik, kell-e december 31-én leltárt készítenie? Saját maga dolgozik a boltban, nincs alkalmazott.

Egyéni vállalkozóból egyéni cég Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egyéni cégként akar tovább működni. A cégbírósági bejegyzés meg is történt. A kérdéseim az alábbiak lennének: 1. Az egyéni vállalkozó tulajdonában van egy olyan telephely, ahol 10 millió forintos beruházást hajtott végre, pályázat útján. Az ingatlan nem került a tulajdonába, de az 1-es számlaosztályban szerepel ez a beruházás, bérelt ingatlan címen. Ez után nincs illetékfizetése? Nem a tulajdona, ezért úgy gondolom nincs. 2. A tárgyi eszközök között vannak már 0 értékkel szereplők. Ebben az esetben milyen értékben szerepeljenek a leltárban, ami az egyéni cég induló leltára lesz? Kell piaci értéket adni neki? Akkor ez az egyéni vállalkozó bevétele lesz? 3. Vannak vevői és szállítói számlák, amelyek nincsenek rendezve. Ezek az egyéni vállalkozás lezárásánál bele fognak számítani az eredménye? Függetlenül attól, hogy ki lettek egyenlítve? Tehát minden számla, ami az egyénire kiállítódott, az ott fog adózni? Várom válaszukat. Köszönöm

Egyszerűsített adóraktár év végi leltárfelvétel bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A Jöt. 17..§ (2) bekezdése szerint az adóraktár engedélyese köteles az üzleti év mérlegfordulónapjával készülő leltárfelvétel időpontját a NAV-nak három nappal megelőzően bejelenteni. Kérdésem: ez a kötelezettség vonatkozik-e az egyszerűsített adóraktári engedélyesre is? Válaszukat előre is köszönöm: Köntös Antónia

Katás bt. végelszámolása Kérdés

Katás bt. végelszámolásakor a katatörvény 29. paragrafusának előírása szerint a végelszámolás indításához kapcsolódóan zárómérleget és záró leltárt kell készíteni. Ezen zárómérleget az Szt. 2/A § (4) bekezdése szerint kell összeállítani. A kérdésem, hogy a forrásoldalon szükséges beállítani a társaság alapításakor a társasági szerződésben meghatározott jegyzett tőke összegét is? Ha a társaságnak ezzel szemben eszközoldalon nincs elég eszköze, hogyan teremthető meg a mérlegegyezőség?

Kötelező szabályzatok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint a kötelező szabályzatok az alábbiak: számviteli politika, számlarend, bizonylati rend, pénzkezelési, leltározási, selejtezési és értékelési szabályzat. A kérdésem, hogy ez valóban így van-e, illetve hogy az egyéni vállalkozókra és a civil szervezetekre is ezek a szabályzatok vonatkoznak-e? Köszönöm a segítséget!

Egyéni vállalkozó tevékenységének folytatása haláleset után Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó elhalálozott, és a gyermeke folytatja tovább a tevékenységet. A vállalkozás jelentős vagyonnal rendelkezik, többek között tehergépkocsikkal is. A hagyatékba be kell venni a gépkocsikat és a továbbvihető áfát is, amire – úgy tudjuk – a hagyaték arányában osztoznak az örökösök. Két gyerek van ebben az esetben. A gépkocsik értékét be kell a hagyatéki leltárban jelenteni a közjegyzőnél. A hagyatékban szereplő és a könyvelés szerinti érték eltér egymástól. Ebben az esetben az egyéni vállalkozónak, aki továbbviszi a tevékenységet, a hagyaték szerinti gépkocsiértéket kell figyelembe vennie, vagy maradhat jogfolytonosan az értéke a gépkocsiknak? Ha a hagyaték szerinti érték számít, akkor a különbözet, ami magasabb a könyv szerinti értéknél, bevétel lesz nála? Az értékcsökkenés melyik értékkel megy tovább? Várom válaszukat. Előre is köszönöm.

Korábbi évek téves könyvelésének helyrehozása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2016. évi leltár- és beszámolókészítés során találtuk meg, hogy a 2012. évben a követelések között szereplő óvadék összegéből tévesen ráfordításként 505 ezer forint átkönyvelésre került. Így a mérlegben, illetve a főkönyvi számlán szereplő óvadék összege kevesebb a partnernél nyilvántartott összegnél. Náluk 790 ezer forint, nálunk 317 ezer forint (az övék a jó). Az idei évben visszautalnak majd ~400 ezer forintot. A beszámoló helyessége érdekében mit tehetünk, illetve mi lenne a helyes megoldás? Köszönöm válaszát.

Jövedéki adós termék továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk bolti készletét továbbszámláznánk az új tulajdonosnak, aki a boltot átveszi, azonban a készletbe alkoholos italok is tartoznak. Készítettünk leltárt, melyet ha jól olvastunk, egy példányt el kell küldenünk a vámigazgatóság felé is az értékesítést követően. Kérdésünk az lenne, hogy a számlán, hogy tüntessük fel a tételeket a szabályoknak megfelelően, hogy később egy hatósági ellenőrzésen mi is és az új tulajdonos is tudja bizonyítani a termékek "valódiságát"? Azt tudjuk hogy a jövedéki termékeket külön számlára kell írnunk. Milyen alkoholfok feletti italok tartoznak ide, pontosan minek kell a számlán szerepelnie? Köszönjük válaszát!

Energiaadó Kérdés

Tisztelt Adózóna! A szén értékesítéssel kapcsolatos energiaadó 2017. március 31-ét követően jövedéki törvény hatálya alá fog tartozni. Ezzel kapcsolatban a szén kereskedelemmel foglalkozó vállalkozásnak milyen bejelentési, bevallási, nyilatkozattételi, adó megállapítási, adóelőleg fizetési, adófizetési, bizonylat kiállítási, adatszolgáltatási, nyilvántartási, bizonylat-megőrzési, és adóbeszedési kötelezettség, leltározási stb. kötelezettség terheli? Köszönettel Boros Zsanett

Gépjármű-kereskedő leltárkészlete Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gépjármű-kereskedéssel foglalkozó cég vásárolt használt tehergépkocsit továbbértékesítési céllal. A tehergépkocsihoz alkatrészeket vásárolt, illetve jelentős összegű javítási-, szerelési költsége keletkezett, melyet a szerelő cég kiszámlázott neki. Az adott tehergépkocsit idén nem tudja értékesíteni, ezért a bekerülési értéke év végén a 2-es számlaosztályban, az áruk között kerül kimutatásra. A tehergépkocsihoz felmerült alkatrész és szervizköltségek idei költségek lesznek-e, vagy azok nettó értékével meg kell növelnünk a 2-es számlaosztályba könyvelt leltárértéket, tekintve, hogy az autó értékesítése csak jövőre lesz bevétel?

Egyéni vállalkozó földvásárlása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági tevékenységet folytató egyéni vállalkozóval kapcsolatosan tennék fel kérdéseket. 1. Egyéni vállalkozó rverés útján vásárolt az NFA-tól termőföldeket. A kifizetéshez hitelt igényelt, amit 10 év alatt kell visszafizetnie. Mivel az NFA-tól megvásárolt földet földművesként bejegyzett egyéni vállalkozó vagy őstermelő vásárolhat, hogyan számolható el a vásárláshoz kapcsolódó ügyvédi, közjegyzői díj, illeték, kamat, a hitelfelvételhez kapcsolódó költség? Mi számolható el költségnek minősülő kiadások között az egyéni vállalkozás árbevételével szemben? 2. A föld ára, mint beruházási költség hogyan vehető figyelembe? 3. A leltárban szerepeltetni kell a földterület adatait, értékét? Ez az egyéni vállalkozás tárgyi eszköze? 4. A megvásárolt föld értékével az adózás utáni vállalkozói jövedelem csökkenthető-e, mivel a vállalkozói tevékenységéhez használja, kizárólag üzleti célt szolgál? 5. Korábban (10 éve) vásárolt termőföldet a gyermekének szeretné elajándékozni, milyen feltételekkel lehetséges ez? 6. Egyéni vállalkozók (akik testvérek) tervei között szerepel, hogy építenének a vállalkozás működéséhez szükséges irodát, tárgyalót, szociális helyiséget. Közösen vásárolhatnak-e telket, és milyen módon lehet a két fél között megosztani a telek, az építkezés költségeit, majd a víz, villany, fűtés költségét? A beruházás a vállalkozás érdekét szolgálja. Hogyan járnak el helyesen? Válaszukat előre is megköszönve! Tisztelettel: Vigné

Ilyen szabályzatokat kell készíteniük a cégeknek Cikk

Számtalan szabályzattal kell rendelkezniük a gazdálkodóknak. Ismertetjük, hogy mit ír elő számukra a számviteli törvény.

Webáruházra vonatkozó előirások Kérdés

Egy már müködő vállalkozás webáruházat kíván üzemeltetni. Kérdésem, hogy van-e olyan előírás, mely szerint készletnyilvántartást kellene vezetni, vagy elegendő az év végi leltár, illetve szükséges-e kereskedelmi végzettségü alkalmazott a cégben a tevékenység végzéséhez? Az is érdekelne, hogy a webáruház programjával kapcsolatban milyen követelményeket írnak elő, ennek a programnak kell-e a számlázást is biztosítania, vagy megfelel a már meglévő és bejelentett számlázó program használata? Várom mielőbbi válaszukat, köszönettel: Császár Judit

Katás bt. értéke: tagi kölcsön, leltár, házi pénztár Cikk

Ha egy bt. 2015 .január 1-jétől katás adózó, hogyan lehet meghatározni a cég értékét? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia, okleveles adószakértőnk válaszolt.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink