124 találat a(z) kiválás cimkére
Cég kiválása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk „A Kft.”, mely termelő tevékenységet végez, úgy döntött, hogy kiválik belőle egy „B Kft.”, mely a továbbiakban eszközkezelő cégként működne, és vinné az „A Kft.” teljes eszközparkját. Majd az „A Kft.” bérelné vissza „B Kft.” eszközeit a további termelést lehetővé téve. A „B Kft.” társasági adózást választ, amíg az „A Kft.” a jelenlegi társasági adózás helyett belépne a kiva hatálya alá. Az „A Kft.” részére ez előnyös lehet, tekintettel arra, hogy az élő munkaerő ebben a kft.-ben marad. Az „A Kft.” a 2018-as adóév zárásánál fejlesztési tartalékot képzett. Ezt a fejlesztési tartalékot a „B Kft.” kiválása után elviheti az „A Kft.”-ből és felhasználhatja-e teljes mértékben? A szétválás folyamata adózás és számviteli szempontból hogyan néz ki lépésről lépésre az „A Kft.” és a „B Kft.” esetében külön-külön és együttesen nézve? A továbbiakban az „A Kft.” és a „B Kft.” tulajdonosi szerkezete egyforma lesz. Válaszát előre is köszönöm.
Kiválás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget szeretnék kéni. Van egy kft., amely több ingatlannal rendelkezik. Most az egyik ingatlan a hozzá tartozó hitellel együtt kiválik egy új kft.-be. Még nem csináltam ilyet, mik a könyvelési lépések? Mivel szemben vezetem ki az ingatlant és a hitelt? Köszönöm.
Kiválás terhelt ingatlannal Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa úgy határozott, hogy a jelentős saját tőkével rendelkező társaságából kiválással új társaságot hoz létre, amelybe az átadó kft.-ből alapvetően az ingatlanlant viszi át. Az ingatlant jelenleg banki jelzálog terheli. Abban az esetben, ha az átalakulási vagyonmérleg-tervezethez csatolásra kerül az érdekelt bank engedélye, amely a kiválást tudomásul veszi, lehetséges-e az átalakulási vagyonmérleg cégbíróság általi jóváhagyása? A kiválási folyamatot terheli-e a kivitt, illetve átvitt ingatlanra vonatkozóan illetékfizetési kötelezettség abban az esetben, ha kizárólag ugyanaz a tulajdonos lesz mindkét kft.-ben az egyszemélyes tulajdonos? köszönöm a válaszukat.
Ingatlan értékesítése kiválás után Kérdés
https://adozona.hu/tarsasagi_ado_innovacios_jarulek/Cegatalakulasok_adozasi_kovetkezmenyei_WMOAMQ Tisztelt Szakértő! Fenti írása kapcsán felmerült az a kérdésem, hogy amennyiben egy kedvezményezett átalakulás (kiválás) során az áfa kötelezettségvállalás ledokumentálásával létrejövő jogutód a kezdetekkor ugyan ingatlanbérbeadásra az áfafizetési kötelezettséget választja, de értékesítésre nem. Milyen módon értékesíti így a kiválás során tulajdonába került nem lakáscélú ingatlant 2019-ben. Tárgyi adómentesen? Kell-e arányosítani ez esetben a levonható áfákat? Keletkezik-e fizetendő áfa (a korábban jogelőd által levont ingatlanszerzéshez kapcsolódó áfa miatt – ha egyáltalán volt ilyen) a "figyelési időszak" alatt? Köszönöm.
Értékhelyesbítés adóvonzata Kérdés
Az év elején kedvezményezett átalakulással – kiválással – létrejött társaság vagyonában található ingatlan a cég eszközeinek – könyv szerinti értéken – közel 70 százalékát teszi ki. A tao szerint nem ingatlanvagyonnal rendelkező társaság. Az ingatlan értéke a könyv szerintit többszörösen meghaladja. A cég tulajdonosai szakértői becsléssel alátámasztva az év végén értékhelyesbítést kívánnak végezni a számviteli törvénynek megfelelően, az ingatlan értékét a piaci értéken kívánják szerepeltetni a cég eszközei között. Ennek indoka lehet egy későbbi befektetési elképzelés. A cég mérlegében ennek megfelelően megjelenik az értékhelyesbítéssel korrigált eszköz értéke, illetve a forrásoldalon az értékelési tartalék. Van-e ennek az értékhelyesbítésnek adóvonzata a társaság, illetve a társaság tulajdonosai számára? A társaság tulajdonosai részben magánszemélyek, részben egy másik társaság. Köszönettel: Kertész Béla
Társaságiadó-elhatárolás felhasználása kiválás után Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2015-ben egy kft.-ből kiválással alakult egy új kft. Mindkét kft. azóta is működik. Az első (jogelőd) kft. korábban, több éven keresztül felhalmozott, elhatárolt társasági adójáról a kiválási okiratokban nem történt említés. Az a kérdésem, hogy ezt teljes mértékben felhasználhatja-e a első kft.? Esetleg egy külön megállapodásban ezt írásba foglalva? Vagy az elhatárolt társasági adó is a megállapított vagyonfelosztás alapján kerülhet csak és kizárólag "szétosztásra"? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel.
Kiváló vagyontárgy értékesítése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem kft., mely 2018.06.30-án kiválással/beolvadással vagyontárgyakhoz jutott. Az így megszerzett vagyontárgyak között van tehergépjármű, melyet most ügyfelem értékesíteni kíván. A bizonytalanságot az értékesítésről kiállított számla áfatartalma okozza. Véleményem szerint mivel a vagyontárgy áfa nélkül került a kft. tárgyi eszközei közé, ezért értékesítéskor sem kell áfát felszámolni. Kérem szíves állásfoglalását e témában. Köszönettel: Vass Pálma
Kiválás – ingatlanvagyon illetéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az átalakulási vagyonmérleg-tervezetben az átalakuló cégnél a mérlegfőösszeg 765 millió forint, amiből az ingatlanok értéke 554 millió forint. A kiváló cég mérlegfőösszege 86 millió forint, amiből az ingatlanok értéke 83 millió. Az átalakulás kedvezményezett átalakulásnak minősül, mivel a tulajdonosok azonosak, azonos tulajdoni részesedéssel. Kérdésem, hogy a kiválással létrejövő cég ingatlanvagyona után kell illetéket fizetni? Tisztelettel: Krisztiánné
Kiválás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő kiválási eset könyvelésre vonatkozik: Adott egy cég (Cég0), melyből kiválással a jövőben két cég lesz (Cég1 és Cég2). A vagyonmérlegtervezet elkészült, a szétválási szerződés elkészült, maga a kiválás cégbíróságon bejegyzésre került, a kiválás után Cég1 és Cég2 vagyonmérlegének készítése folyamatban (a cégbírósági bejegyzéstől számított 90 napon belül vagyunk). Cég0 a kiváló Cég2-nek átad befektetett eszközt (75 egység), pénzeszközt (25 egység), jegyzett tőkét (50 egység), valamint kötelezettséget (hitelt 50 egység). Ennek könyvelését szeretném pontosítani Cég1 és Cég2 esetén. Cég1: T368 (technikai számla) K1 (befektetett eszközök) 75 egység T368 (technikai számla) K38 (pénzeszköz) 25 egység T44 (hitel) K368(technikai számla) 50 egység T411 (Jegyzett tőke) K368(technikai számla) 50 egység Cég2: T1 (befektetett eszközök) K368 (technikai számla) 75 egység T38 (pénzeszköz) K368 (technikai számla) 25 egység T368 (technikai számla) K411 (Jegyzett tőke) 50 egység T368 (technikai számla) T44 (hitel) 50 egység Mindezt a cégbírósági bejegyzés dátumával könyvelnénk. Kérem segítségüket, hogy a fent leírtak megfelelőek vagy hogyan kell ezt az esetet helyesen kezelni, valamint van-e egyéb körülmény amire figyelemmel kell lennünk? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel, Szegvári Gábor
Kiváló társaságban eszköz bekerülési értéke Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítséget kérnék az alábbi ügyben. Egy ügyfél megvásárolt egy olyan gazdasági társaságot, amely kiválással jött létre. A volt könyvelője a tárgyi eszközöket úgy vette nyilvántartásba, ahogy a jogelődben volt (pl. bekerülési érték 800 ezer, eddig elszámolt értékcsökkenés 700 ezer), nem pedig a vagyonleltár szerinti értéken (ami a példa szerint 100 ezer). Mi a helyes eljárás, kiválás esetén a kiváló társaság eszközeinek bekerülési (bruttó) értéke a jogelőd társaság eszközeinek nettó értékével megegyezik, vagy úgy kerül a kiválással létrejövő cégbe, ahogy a jogelődben volt? Köszönöm.
Átalakulás, kiválás-beolvadás Kérdés
Egy tulajdonosnak két kft.-je van. A Kft.-ből bizonyos eszközöket kiválással át akar vinni B Kft.-be beolvadással. Forrásoldalon nem akar a jegyzett tőkéből "átadni", kizárólag eredménytartalékból oldaná meg az átalakulást. Kérdés, hogy ez a megoldás megfelel-e a Ptk. és a számviteli törvény előírásainak?
Kiválás családi kft.-ből Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tao-bevalláshoz kérem a segítségét. Szülők és három gyerekük tulajdonábanan volt egy kft., 58-39-1-1-1 százalék tulajdoni aránnyal. A szülők voltak a többségi tulajdonosk és mindketten ügyvezetők. A törzstőke 10 millió forint volt. A 39 százalékos tulajdonrészű szülő 2017-ben kivált a kft.-ből és új társaságot alapított. A többi tag maradt a továbbműködő kft.-ben, a gyerekek továbbra is 1-1-1 százalék tulajdonrésszel. A kiválás során a tag csak tárgyi eszközöket vitt ki a továbbműködő kft.-ből a tulajdoni arányának megfelelően. Átértékelés nem történt. Mindkét társaság a nála lévő tárgyieszközöknél folytatja az eddig megkezdett écs leírást mind számvitelben, mind taoban. A továbbműködő társaság az addigi összes tevékenyégét folytatja, tevékenység nem került át a kiváló kft.-be. A 2017. évi tao-bevallásban milyen adóalap-korrekciót kell beállítania a továbbműködő és a kiváló kft.-nek?
A kiválással történő szervezeti változás adózási kérdései – példák Cikk
Az átalakulással kapcsolatos adózási kérdések általában azonosak minden átalakulási formánál, csak nagyon kevés sajátos szabály kapcsolódik azon átalakulási formához, amikor a jogelőd nem szűnik meg. Ezért a cikk általában mutatja be az átalakulással kapcsolatos adózási előírásokat, kitérve a kiváláskor alkalmazandó sajátosságokra.
Szervezeti változás kiválással Cikk
A szervezeti változások (a továbbiakban: átalakulás) között sajátos helyet foglal el a kiválás. A cikk ennek folyamatát mutatja be, de az adózási kérdésekkel egy külön cikkben foglalkozunk.
Kiválás – beruházás átvitele Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft., amely 1994-ben jött létre, 2017-ben napelem-beruházást valósított meg. A beruházás a jelenlegi társaság két tagja és kettő magánszemély tulajdonát képező területen valósult meg. 2018. évben kiválással szeretnék ezt a napelemparkot az új kft.-be átvinni. Ezzel kapcsolatban szeretném kérni a segítségüket, hogy ez a kiválás hogyan történhet meg, illetve van-e erre vonatkozóan kedvező szabályozás? Segítségüket köszönöm: Pné